metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Pátek, 16. listopadu 2018. Svátek má Otmar.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lidé žijí v satelitech, ale daně pořád platí jinde

18. června 2018  11:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Jedna nepřihlášená rodina připraví obecní kasu až o třicet tisíc korun za jediný rok.

Daně plať tam, kde bydlíš, kde sis postavil dům, ne tam, kde jsi trvale nahlášený. To byl cíl novely zákona, který loni spadl pod stůl a který měl částečně pomoci těm obcím a satelitních městečkům v blízkosti velkých center. V některých žije až o polovinu víc obyvatel, než jich radnice evidují. Využívají infrastrukturu, jezdí po obecních silnicích a cestách, ale jejich daně končí tam, kde mají „razítko v občance“.

To trápí třeba Velké Popovice, kde žije oficiálně asi 2800 obyvatel, ve skutečnosti jich může být o pár stovek víc. „Je to stejný problém jako pro většinu obcí v nedaleké vzdálenosti od Prahy,“ stýská si Ivan Boleslav, starosta. „Problém není jen absence daňových příspěvků pro obec, ale také umisťování dětí do školských zařízení, protože děti tu většinou přihlášené jsou,“ dodává starosta. Na ně „peníze na hlavu“ dostává, na jejich rodiče už ne.

Číslo dne

15

  • Tolik tisíc korun hrozilo jako pokuta podle návrhu zákona o evidenci obyvatelstva, který byl zrušen v roce 2017. Pokuta hrozila těm, kteří měli kvůli exekucím trvalý pobyt na radnicích. Ale měla současně usnadnit situaci také obecním rozpočtům, aby daně zůstávaly tam, kde lidé doopravdy bydlí a kde by museli mít také hlášené trvalé bydliště.

Nejde ale jen o mateřskou školu. Víc lidí znamená i víc aut, větší zatížení komunikací, větší zátěž pro vodovody, kanalizaci a další sítě. „Na jejich údržbu nedostáváme žádné peníze,“ konstatuje Ivan Boleslav. Radnice sice ve zpravodaji novousedlíky vyzývá, aby situaci napravili, ale bez úspěchu.

O něco lépe jsou na tom v Buštěhradu, malém městě napůl cesty mezi Kladnem a Prahou. Žijí tady lidé z obou měst. „Takoví obyvatelé jsou ve všech obcích,“ konstatovala pro deník Metro Daniela Javorčeková, starostka Buštěhradu. Podle ní nelze lidi nutit, aby se hlásili k pobytu právě v Buštěhradu. „Samozřejmě, plynou nám z toho nižší příjmy, na druhou stranu se tím ti lidé připravují o určité výhody,“ vysvětluje Javorčeková způsoby, jak nové obyvatele přinutit, aby si vyřídili formality a zřídili si trvalý pobyt v jejich katastru. „Týká se to třeba možnosti dát dítě do mateřské nebo základní školy,“ vypočítává buštěhradská starostka. Člověk, který je hlášený jinde, tak „šidí“ rozpočet menší obce o sedm osm tisíc ročně, čtyřčlenná rodina má tak v obecním rozpočtu dluh až kolem třiceti tisíc korun.

Superbohatá Modrava

  • V šumavské osadě, kde nežije ani sto obyvatel, se kdysi k trvalému pobytu přihlásil podnikatel Zdeněk Bakala.
  • Bakalovy firmy odvedly v letech 2008 a 2009 do místního rozpočtu kolem 510 milionů korun.
  • Nově narozené děti dostávaly od obce příspěvek 20 tisíc korun, Modrava přispívala rodinám i na letní tábory a  dávala i novoroční prémie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Noc si můžete užít při Noci divadel

V divadlech si můžete vyzkoušet být hercem.
vydáno 16. listopadu 2018  8:55

Kromě akcí připomínajících události 17. listopadu se můžete vydat i do zákulisí divadel.  celý článek

Hřib je pětačtyřicátým primátorem. Praha už má i městskou radu

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....
vydáno 16. listopadu 2018  5:55

Pirát Zdeněk Hřib se mohl včera na ustavujícím jednání nového zastupitelstva spolehnout na všech 39 hlasů koalice Pirátů, Prahy sobě (PS) a Spojených sil...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám