metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Neděle, 24. června 2018. Svátek má Jan.
Vedle čárového kódu je umístěn dvanáctimístný identifikační kód. Ten umožňuje...
Větší foto
Vedle čárového kódu je umístěn dvanáctimístný identifikační kód. Ten umožňuje vyzvednout lék na elektronický recept kdekoli v Česku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidé zneužívají e-recepty. Lékárny to nemohou odhalit

1. února 2018  15:58 Pavel Hrabica Metro.cz
Nejčastější reakcí mnoha lékařů na e-recepty v prvních dnech bylo, že jejich vystavení a vytištění je zdlouhavé a ubírá jim čas na pacienty. Praktická lékařka Kateřina Písecká je smířlivější. „V porovnání s papírovým receptem je to jenom nějakých deset vteřin navíc,“ řekla. Protože nemá program na vydávání formou SMS, dává pacientům recepty jen vytištěné s čárovým kódem nebo samotný čárový kód.

Lidé zneužívají e-recepty. Lékárny to nemohou odhalitNejčastější reakcí mnoha lékařů na e-recepty v prvních dnech bylo, že jejich vystavení a vytištění je zdlouhavé a ubírá jim čas na pacienty. Praktická lékařka Kateřina Písecká je smířlivější. „V porovnání s papírovým receptem je to jenom nějakých deset vteřin navíc,“ řekla. Protože nemá program na vydávání formou SMS, dává pacientům recepty jen vytištěné s čárovým kódem nebo samotný čárový kód.

Spíše jí vadí, že elektronický systém ani teď neumožňuje vidět do úložiště, jaké léky pacienti odebírají u jiných lékařů. „Máme podezření u jedné pacientky, že s léky kšeftuje, nemohu si to ale ověřit.“

Že e-recepty někteří lidé zneužívají, dokládá podle lékařky Písecké zkušenost její matky, která pracuje v lékárně. Vydala totiž medikament na kód z mobilního telefonu, pojišťovna ho ale odmítla uhradit. Zákaznice si totiž lék předtím už vyzvedla jinde.

Některá zdravotnická zařízení také zakazují svým lékařům předepisovat medikamenty na dálku, kdy pacient bere lék pravidelně a jen lékaři zavolá. Ten mu pak nadiktuje příslušný kód e-receptu. Nemocnice v takovém případě nemůže vykázat zdravotnický úkon, který hradí pojišťovna. Výjimečně ho proto po telefonu předepisují jen imobilním pacientům.

Trochu rozladěný byl tento týden z elektronického receptu pacient Marek Hýř. Od svého lékaře dostal premiérově recept ve formě SMS. Lékárnice potřebovala více pokusů, než úspěšně zadala dvanáctimístný kód z jeho esemesky. „Za mnou se hned vytvořila fronta,“ komentoval situaci Hýř. Od svého lékaře věděl, že má dostat dvě krabičky léků, lékárna ale vyčetla z receptu jen jednu. Celý proces se proto opakoval, lidé ve frontě podle něj už hudrali.

Nadšená zatím není z e-receptů ani lékárnice ve Stroupežnického ulici v Praze. Jako velký nedostatek vidí i písmo: při ručním zadávání kódu, který je na receptu vygenerován, nelze prý rozeznat, co je nula a co písmeno O. „Zákaznice měla na e-receptu nul a óček víc, ani podesáté jsem se netrefila do správné kombinace,“ stěžuje si lékárnice.

Jenže tady není chyba na straně systému, jehož měsíční provoz vyjde na 100 tisíc korun. Lékárnice si jen pořádně nepřečetla návod, který lékárny obdržely. Potvrzuje to Jana Matoušková v lékárně u zastávky tramvají v Lidické ulici na Smíchově. „Je to docela návodné,“ uvedla. „V e-receptu totiž není nula a velké I, aby se nepletly s óčkem a jedničkou při ručním zadávání,“ vysvětluje lékárnice Matoušková. Jinak si na e-recepty nestěžuje, jen odezva centrálního úložiště by podle ní mohla být někdy rychlejší. Zatím se jí ale nestalo, že by některý recept neprošel.

Pacienti mají možnost trojího provedení

Elektronický systém úložiště Státního ústavu pro kontrolu léčit eviduje v pracovních dnech přibližně od 150 do 250 vydaných e-receptů.
Elektronický recept může dostat pacient ve třech podobách.
První je klasická forma jako u ručně psaného receptu, kde jsou veškeré údaje o pacientovi i název léku, navíc ale s čárovým kódem a kombinací písmen a číslic.
Druhou možnost představuje pouze papírový útržek s čárovým kódem (viz foto). Poslední možností je SMS recept, kde se nachází pouze dvanáctimístný kód. Ten pacient nadiktuje v lékárně.
Minulý týden schválila Poslanecká sněmovna dočasné zrušení sankcí. Lékařům tak zřejmě nebudou letos hrozit pokuty za předepsání papírového receptu místo povinného elektronického. Předlohu musí ještě projednat senátoři.Komentáře

Hlavní zprávy

Muži chtějí vše v jednom výrobku, říká ředitelka strategie Dermacolu

Věra Komárová
vydáno 24. června 2018  15:59

Legendární česká značka Dermacol už víc než půl století zdokonaluje pleť a pečuje o krásu žen. Jeden z prvních krycích make-upů na světě vznikl v jeho...  celý článek

Na Hagiboru byl místo hřiště lágr

Obálka knihy Za dráty
vydáno 24. června 2018  13:59

Také v Praze Němci za druhé světové války zakládali tábory. Představuje je nový průvodce historika Jiřího Padevěta.  celý článek

Češi vytěžují počítače, nové kupují až po smrti starých

Notebook (ilustrační foto)
vydáno 24. června 2018  11:59

IT technika se starým systémem je snadná kořist hackerů.  celý článek

Kladenská Štěpka Kiliánová by se nelíbila nikomu

Anežka Rusevová a Jaroslav Slánský
vydáno 24. června 2018  9:55

Jako poslední premiéru sezony uvedlo Městské divadlo Kladno Havlíčkovy Petrolejové lampy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám