metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Středa, 14. listopadu 2018. Svátek má Sáva.
cigareta, kouření
Další 1 fotografie v galerii
cigareta, kouření | foto: Archiv

Města zahltí nedopalky. Do boje s nimi vyrazil vajglovník

15. března 2017  6:21 Marek Hýř Metro.cz
Od konce května vzroste v ulicích počet nedopalků. Je Česko připravené?

Česká města jsou zaplavená nedopalky. Radnice řeší odpad po kuřácích různě. Například v Pardubicích mají pracovníka, který uklízí jen nedopalky. „Chodí se speciálním luxem nebo lopatou a ­pytlem,“ říká pro deník Metro Lenka Tobolková, vedoucí odboru majetku a ­správních činností.

Podle ní tato speciální profese, která stojí Pardubice 13 tisíc měsíčně, vznikla, protože si lidé často na nedopalky od cigaret stěžovali. Místní uklízeči dali přezdívku „vajglovník“. Za den nasbírá plný pytel nedopalků. „Nejhorší je to hlavně před restauracemi a ­bary,“ upozorňuje Tobolková.

Čtěte také:

Právě před restauracemi od 31. května nedopalků nejspíš přibude. Protikuřácký zákon totiž vyžene kuřáky na ulici. Řada hospod a barů už dnes před provozovnou popelník má. Jiné se na jeho pořízení teprve chystají. „Ještě jsem nad tím neuvažovala, ale asi jeden pořídíme,“ říká Jitka Pavlisová, která má malou hospůdku v Miřejovicích na Litoměřicku. Podle ní ale nebude problémem jen nepořádek, ale také hluk. „Když budou lidé postávat před hospodou, budeme tu mít pořád policii, že rušíme noční klid,“ myslí si Pavlisová.

Za popelníky platí radnice

Protikuřácký zákon ještě nezačal a nedopalky štvou radnice už teď. Například Praha 6 loni požádala restaurace ve své městské části, aby před svými provozovnami instalovaly popelníky. „Vzhledem k ­tomu, že výzva byla fakticky založena na principu dobrovolnosti, nebyla vyslyšena zdaleka všemi místními restauracemi. Situace se tedy zlepšila pouze částečně,“ tvrdí Martin Churavý, mluvčí Prahy 6.

„Připravujeme výběrové řízení na provoz košů s popelníky. Ty budou udržovány na náklady radnice,“ říká Martin Churavý.

Do svého rozpočtu už loni na podzim sáhli v ostravském obvodě Mariánské Hory a Hulváky. Místní radnice koupila desítky velkých popelníků. Pořízení nádob přišlo obvod na 65 tisíc korun. Akci provázela i reklamní kampaň Stop vajglům, která na instalaci popelníků na ulice upozorňuje. Obvod zvažuje, že pokud se popelníky osvědčí, nakoupí další kusy.

Pokuta pět tisíc

V ulicích se válejí tisíce nedopalků, i když jejich odhození je přestupek. „Strážníci se přestupky znečišťování veřejného prostranství zabývají denně. Protože v ­praxi může být poměrně složité přistihnout někoho přímo při činu, k odhalení těchto případů pomáhá i kamerový systém,“ říká Pavel Šoba, brněnský strážník z preventivně informačního oddělení, a dodává: „Od začátku března jsme například řešili deset takových případů.“

Za odhození nedopalku mohou strážníci na místě uložit pokutu do pěti tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vnitrobloky žijí, o dvorky je zájem

Přehlídka vnitrobloků se konala 15. září.
vydáno 13. listopadu 2018  7:30

Odborníci poradí, jak zazelenit betonová prostranství.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám