metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Na pražské letiště v Ruzyni dosedlo největší letadlo na světě Antonov An-225...
Dalších 7 fotografií v galerii
Na pražské letiště v Ruzyni dosedlo největší letadlo na světě Antonov An-225 Mrija. (10. května 2016) | foto:  František Vlček, MAFRA

Letadel na českém nebi létá nejvíc v celé historii

26. listopadu 2016  15:55 Marek Hýř Metro.cz
Pokud jste se v poslední době podívali na nebe a měli jste pocit, že bílých čar od letadel nějak přibylo, tak byl váš pocit správný. Provoz na českém nebi v letošní letní sezoně od května do října meziročně stoupl o šest procent.

Letoví dispečeři v tomto období zaznamenali téměř 490 tisíci letů, což představuje dosud nejsilnější letní sezonu v Česku. Letecký provoz v našem vzdušném prostoru v poslední době zažívá rozkvět, rekordní byl i výsledek za celý loňský rok, kdy přes Česko přeletělo více než 780 tisíc letadel.

Fotogalerie

Provoz je tradičně nejsilnější v červenci, kdy Češi létají k moři. Letos za tento měsíc dispečeři zaznamenali v průměru 2852 letů denně. Nejčastěji nad Českem létají letadla společnosti Lufthansa následovaná společnostmi Emirates a Turkish Airlines. Nejenže se na českém nebi letos zvýšil provoz, ale také tu létaly zajímavé stroje.

Obr nesl generátor do Austrálie

Letos do Prahy přiletělo největší a nejtěžší letadlo na světě. Antonov An-225 Mrija na letišti v Praze přistál 10. května. Nabral zde 135tunový generátor z plzeňské strojírny. Ten pak přepravil do Austrálie.

Stroj je původně sovětský, nyní ukrajinský strategický transportní letoun s maximální vzletovou hmotností 640 tun, měří 84 metrů.

Do Spojených arabských emirátů už létá pravidelně

Od května létá největší osobní letadlo Airbus A380 na lince z Dubaje do Česka denně. A380 je dlouhý 73 metrů, rozpětí křídel má 80 metrů a za určitých podmínek pojme až 880 cestujících. Stroj, který létá pro společnost Emirates Airline, má 429 sedadel v ekonomické třídě, 76 sedadel v byznys třídě a 14 soukromých kabinek

První ultralehkou stíhačku na světě sestavilo ČVUT

Nad Českem létali nejen obři. Pozornost si zaslouží i maličká stíhačka UL-39 Albi. Letadlo, jehož stopu nezachytí žádný radar, 17 let sestavovali pracovníci a studenti z Fakulty strojní ČVUT v Praze. Stroj váží 320 kilogramů. Autoři věří, že stíhačka může nalézt i armádní využití, například by mohla zlevnit výcvik bojových pilotů.

Bojovník z Brazílie měl v Česku premiéru

V Česku letos poprvé přistálo vojenské letadlo KC-390, na jehož vývoji se podílejí i Češi. Letadlo bylo vyvinuto na objednávku brazilské armády pro plnění celé řady úkolů. Přepraví až 26 tun materiálu, 80 cestujících nebo 60 parašutistů, poskytne tankování za letu nebo se může proměnit v létající nemocnici. Na vývoji letounu se podílí i česká firma Aero Vodochody.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám