metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František

Dalších 9 fotografií v galerii
Zakladatel Memorial Air Show Vlastimil Dvořák. | foto: Archiv VDMetro.cz

Letecká show v Roudnici přivítá akrobatické letce i dívku na křídle boeingu

  6:55
Čtyřicet pět moderních i historických letadel k prozkoumání z bezprostřední blízkosti, letecká akrobacie zkušených pilotů ve vzduchu, vyhlídkové lety. To jsou hlavní atrakce letecké slavnosti Memorial Air Show, která se bude již počtrnácté konat 24. a 25. června na roudnickém letišti.

Letecký den, který v minulosti jako jediný v Česku hostil například kolmo startující letoun Harrier, chystá podle jeho zakladatele Vlastimila Dvořáka nevšední zážitky. „K vrcholům bude patřit vystoupení akrobatické skupiny Red Bull Aerobatic Team a dívky Danielly na křídle letounu Boeing Stearman,“ láká čtenáře deníku Metro Dvořák.

Co chystáte na letošní ročník vaší letecké show?
Na Memorial Air Show 2017 toho návštěvníci uvidí hodně, třeba leteckou akrobacii v podání Martina Šonky, mistra světa Petra Biskupa a Miloše Ramerta, historické letouny B-25 Mitchell, P-51 Mustang, De Havilland Vampire, T 28 Trojan, T6 Texan, OV-10 Bronco, JAK-11, JAK-9, skupinu Bücker 131, proudové L-29, JAS-39 Gripen, L-159, vrtulníky Mi-24, Mi-17 a R44, dopravní ATR, vojenská nákladní CASA a další stroje. K vrcholům bude patřit vystoupení akrobatů.

Memorial Air Show

  • Celkem se divákům představí 45 letadel.
  • Díky rozměrům letiště přitom uvidí všechna z bezprostřední blízkosti. Návštěvníci ovšem nemusí letadla jen sledovat, mohu si dopřát i vyhlídkový let.
  • Základní vstupné pro dospělé je 250 Kč, děti od 6 do 15 let dají 50 korun.
  • Letošní čtrnáctý je postaven hned na čtyřech výročích – jde o 100. výročí použití letectva jako bojového prostředku, 100. výročí vstupu USA do 1. světové války, 100. výročí vítězné bitvy československých legií u Zborova a 75. výročí vstupu USA do leteckých bojů v Evropě.

Co mají návštěvníci na vaší show nejraději?
Největší devizou, krom bohatého leteckého programu, je bezprostřednost daná malým rozměrem letiště, kdy si návštěvníci mohou na letouny skoro sáhnout. Také je možno si na letiště vzít celou rodinu, protože je zde spousta pouťových atrakcí pro děti a nebudou chybět ani soutěže pro ně. A v neposlední řadě je obrovskou výhodou, že návštěvníci zaparkují přímo na letištní ploše. Samozřejmě musí zvolit včasný příjezd, aby nestáli ve zbytečných kolonách.

Stalo se někdy při show něco, co jste neměli úplně v plánu?
Sem tam se vyskytne nějaký menší zádrhel, který ale diváci nepostřehnou. Každá air show musí probíhat především bezpečně nejen ve vzduchu, ale i na zemi, na což pamatují letecké předpisy. Jen jednou se stalo, že chytnul při odletu pravý motor na Dakotě DC-3. Díky profesionálnímu přístupu jak pilota, tak řídícího na věži letoun opět přistál a požár se podařilo uhasit. Na palubě bylo 24 cestujících.

Proč podle vás lidi létání tak fascinuje?
Letadla a létání jsou výsledkem nejvyššího lidského umu. Je v tom také aplikován celý lidský a technický pokrok, protože nás příroda křídly neobdarovala. A je jedno, zda se jedná o ultralehká, dopravní nebo speciální vojenské letouny. Samozřejmě nemůže létat každý, proto i pilotem se může stát člověk, který je něčím navíc obdarován. Proto všichni rádi chodíme na různé letecké akce a kromě leteckých strojů obdivujeme i ty, kteří sedí za kniplem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek