metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Středa, 18. července 2018. Svátek má Drahomíra.
Speciální dětský lístek
Další 3 fotografie v galerii
Speciální dětský lístek | foto: RopidMetro.cz

Pokuty za půlku už ušetřily miliony

18. prosince 2017  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Dopravní podniky odpouštějí černým pasažérům nejen v Praze, ale také v Plzni.

Hlavní město se začíná pomalu, ale jistě zbavovat cestujících, kteří pravidelně jezdí bez lístku. Jde na to přes peníze, a tak od října nabízí chyceným černým pasažérům východisko. Ti mohou mít pokutu jen za čtyři sta korun oproti běžným osmi či patnácti stovkám, podmínkou však je, aby si následně pořídili roční kupon za 3650 korun.Opatření s názvem Pokuta za půlku využilo podle pražského dopravního podniku 629 cestujících. „Přispěli tak do rozpočtu zakoupením ročních kuponů téměř dvěma miliony třemi sty tisíci korunami,“ uvedl pro deník Metro tiskový odbor dopravce.

Fotogalerie

Pražané nejsou jediní ani první, kteří se mohou k vlastní jízdě na černo postavit čelem a ušetřit tak koruny. V Plzni pravidelně již čtvrtým rokem vyhlašují takzvané podmíněné amnestie. Cestující bez platného jízdního dokladu zde mají po chycení revizorem šanci si místo pokuty zakoupit předplatné v délce alespoň tří měsíců. Pak je pokuta vyjde na symbolických 40 Kč.

„Kampaň pražského dopravního podniku je rovněž povedená a je skvělé, že další dopravce pracuje s tímto tématem. Máme za to, že jsou podobné kampaně přínosem i pro platící cestující, kteří získají touto cestou informace, kolik uniká dopravním podnikům kvůli černým pasažérům na tržbách,“ vysvětluje mluvčí plzeňského podniku René Vávro. Podle něj však poslední amnestie stále nemá měřitelné výsledky. V té předposlední, červencové, ale využilo amnestie pouze 8 ze 174 chycených Plzeňanů.

Tak trochu po vzoru Prahy a Plzně rozjel pod názvem Už to nevidíme černě svou kampaň i ostravský dopravní podnik . Žádné odpouštění se tu však nekoná, naopak si ostravští nepoctivci musejí dávat pozor kvůli ještě častějším kontrolám revizorů. Počet nezaplacených pokut tu totiž podle ostravského dopravce přesáhl únosnou mez. „Počet nezaplacených pokut je v současnosti 554 405 a jejich výše je kolem 678 milionů korun,“ uvádí na svém webu dopravní podnik.

Kulišácky jdou na nepoctivce v Brně. Místní dopravní podnik si totiž z údajů o neplatičích vytvořil statistiku a seřadil je dle jejich znamení zvěrokruhu. Nejvíce se tu vozí bez lístku Ryby. Kdo si naopak nedělá s bojem proti černým pasažérům starosti, je olomoucký dopravní podnik, jenž podle jeho mluvčí Martiny Krčové žádnou speciální kampaň nemá.

Jízdy podle horoskopu

  • V Brně jezdí načerno nejvíce cestující ve znamení Ryb, a to v 9,59 procenta případů. Následuje Býk (8,75), Beran (8,65) a Blíženci (8,57).
  • Opatření v Praze připravil magistrát společně s dopravním podnikem a organizací Ropid v rámci kampaně Nejedeš načerno? V rámci ní se testují také speciální dětské lístky, které rozdávají revizoři při raziích.
  • Rozdáváním lístků chce vedení města děti naučit rituálu mít v MHD štípnutý lístek, a to již v době, kdy ho ještě k jízdě nepotřebují.Komentáře

Hlavní zprávy

„Zagorová je milá holka.“ Slavný Jakešův projev dnes slaví výročí

Miroslav Štěpán a Milouš Jakeš
vydáno 17. července 2018  14:42

Perly z úst generálního tajemníka ÚV KSČ v projevu k funkcionářům předznamenaly v létě 1989 neodvratný pád režimu. Milouš Jakeš se zapsal do historie...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Dokopáno jest

Jakub Kohák
vydáno 17. července 2018  12:27

„Nejzvláštnější byla deštníková serenáda při závěrečném předávání medailí,“ píše ve svém sloupku režisér a herec.   celý článek

Nízké tramvaje hicují více. Dají se hůře vyvětrat

Tramvaj (ilustrační foto)
vydáno 17. července 2018  10:11

Na kolik stupňů klimatizovat? Jasno nemají ani řidiči tramvají.  celý článek

Dovolenou plánujeme klidně až rok dopředu

Ilustrační snímek
vydáno 17. července 2018  8:57

Máme pověst schopných improvizátorů. Letní cesty ale máme rádi připravené včas. „Řada zájezdů do nejoblíbenějších regionů je letos vyprodaná měsíce...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám