metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Pátek, 19. ledna 2018. Svátek má Doubravka.
Speciální dětský lístek
Další 3 fotografie v galerii
Speciální dětský lístek | foto: RopidMetro.cz

Pokuty za půlku už ušetřily miliony

18. prosince 2017  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Dopravní podniky odpouštějí černým pasažérům nejen v Praze, ale také v Plzni.

Hlavní město se začíná pomalu, ale jistě zbavovat cestujících, kteří pravidelně jezdí bez lístku. Jde na to přes peníze, a tak od října nabízí chyceným černým pasažérům východisko. Ti mohou mít pokutu jen za čtyři sta korun oproti běžným osmi či patnácti stovkám, podmínkou však je, aby si následně pořídili roční kupon za 3650 korun.Opatření s názvem Pokuta za půlku využilo podle pražského dopravního podniku 629 cestujících. „Přispěli tak do rozpočtu zakoupením ročních kuponů téměř dvěma miliony třemi sty tisíci korunami,“ uvedl pro deník Metro tiskový odbor dopravce.

Fotogalerie

Pražané nejsou jediní ani první, kteří se mohou k vlastní jízdě na černo postavit čelem a ušetřit tak koruny. V Plzni pravidelně již čtvrtým rokem vyhlašují takzvané podmíněné amnestie. Cestující bez platného jízdního dokladu zde mají po chycení revizorem šanci si místo pokuty zakoupit předplatné v délce alespoň tří měsíců. Pak je pokuta vyjde na symbolických 40 Kč.

„Kampaň pražského dopravního podniku je rovněž povedená a je skvělé, že další dopravce pracuje s tímto tématem. Máme za to, že jsou podobné kampaně přínosem i pro platící cestující, kteří získají touto cestou informace, kolik uniká dopravním podnikům kvůli černým pasažérům na tržbách,“ vysvětluje mluvčí plzeňského podniku René Vávro. Podle něj však poslední amnestie stále nemá měřitelné výsledky. V té předposlední, červencové, ale využilo amnestie pouze 8 ze 174 chycených Plzeňanů.

Tak trochu po vzoru Prahy a Plzně rozjel pod názvem Už to nevidíme černě svou kampaň i ostravský dopravní podnik . Žádné odpouštění se tu však nekoná, naopak si ostravští nepoctivci musejí dávat pozor kvůli ještě častějším kontrolám revizorů. Počet nezaplacených pokut tu totiž podle ostravského dopravce přesáhl únosnou mez. „Počet nezaplacených pokut je v současnosti 554 405 a jejich výše je kolem 678 milionů korun,“ uvádí na svém webu dopravní podnik.

Kulišácky jdou na nepoctivce v Brně. Místní dopravní podnik si totiž z údajů o neplatičích vytvořil statistiku a seřadil je dle jejich znamení zvěrokruhu. Nejvíce se tu vozí bez lístku Ryby. Kdo si naopak nedělá s bojem proti černým pasažérům starosti, je olomoucký dopravní podnik, jenž podle jeho mluvčí Martiny Krčové žádnou speciální kampaň nemá.

Jízdy podle horoskopu

  • V Brně jezdí načerno nejvíce cestující ve znamení Ryb, a to v 9,59 procenta případů. Následuje Býk (8,75), Beran (8,65) a Blíženci (8,57).
  • Opatření v Praze připravil magistrát společně s dopravním podnikem a organizací Ropid v rámci kampaně Nejedeš načerno? V rámci ní se testují také speciální dětské lístky, které rozdávají revizoři při raziích.
  • Rozdáváním lístků chce vedení města děti naučit rituálu mít v MHD štípnutý lístek, a to již v době, kdy ho ještě k jízdě nepotřebují.Komentáře

Hlavní zprávy

V kavárně mají zašifrovaný i toaletní papír

Kavárna cílí na lidi, kteří o únikové hře slyšeli, ale ještě ji sami nehráli.
vydáno 19. ledna 2018  5:59

Ideální místo pro rande, kde se lidé ještě více poznají.  celý článek

Jaroslav Dušek a Čtyři dohody jdou proti překupníkům lístků

Jaroslav Dušek - ČTYŘI DOHODY
vydáno 18. ledna 2018  16:22

Nový úder proti nepoctivcům přeprodávajícím lístky na kšeft je dobročinná dražba.  celý článek

Pravidla osobního bankrotu se změní

(Ilustrační snímek)
vydáno 18. ledna 2018  15:16

Oddlužení bude snazší. Ale jen pro ty, kteří o to opravdu stojí.  celý článek

103. narozeniny s úsměvem na rtech? Ano. Ve Vršovicích

Jubilantce Vlastě Svobodové blahopřeje starosta Prahy 10 Vladimír Novák i pes...
vydáno 18. ledna 2018  14:21

Toužíte tu být do sta a více let? Pak milujte lidi, pochutnávejte si na meruňkových knedlících, hrajte šachy, dovádějte se psy. Jako Vlasta Svobodová z...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám