metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Přibude tropických dnů, pracovat se bude méně

7. července 2017  11:05 Marek Hýř Metro.cz
Letní horka budou Česko stát miliardy, říká nejnovější studie.

V horku a na slunci od jisté hranice pracovat nelze. S tím, jak bude přibývat horkých dní, bude klesat i produktivita práce, a Česko tak může přijít až o 800 miliard. Tvrdí to studie ekonomů Miroslava Zámečníka a Tomáše Lhotáka. Informace zveřejnila aliance Šance pro budovy.Dokument uvádí, že do roku 2039 vzroste počet tropických dnů, tedy takových, kdy rtuť teploměru ukazuje 30 a více stupňů. Může jich údajně být během roku až o šest víc.

Vedro

  • Průměrná teplota v Česku stoupne do roku 2060 o 2,5 stupně Celsia.
  • O jeden stupeň průměrná teplota stoupne už do roku 2040.
  • Nárůst teplot pocítí hlavně obyvatelé Prahy a Brna, tedy velkých měst, ve kterých působí vliv takzvaných tepelných ostrovů.

„V období 2040 až 2060 bude v Česku dokonce o 8 až 12 tropických dnů více, v závislosti na scénáři, který se naplní. Ještě více poroste počet takzvaných letních dní, tedy dní, kdy je teplota nad 25 stupňů Celsia. Pro vzdálenější období 2040 až 2060 jich bude až o 35 více,“ tvrdí studie.

Právě zvyšující se počet neúnosně teplých dnů bude mít negativní dopad na pracovní produktivitu. „Z rešerší mezinárodních ekonomických studií vyplývá, že při teplotách nad 27 stupňů je patrný pokles produktivity, a to dokonce i ve vyspělých ekonomikách typu Spojených států amerických,“ uvádí analýza.

Studii popisující dopady klimatických změn na lidské zdraví zveřejnila loni také univerzita OSN v Kuala Lumpuru. Tak upozornila na to, že horko bude mít největší vliv na málo placené profese s nízkou kvalifikací, kam patří těžká manuální práce v zemědělství a výrobě. Kvůli tomu se mohou dál rozevřít nůžky mezi bohatými a chudými.

Je možné, že větší vedra také v budoucnu změní legislativu. Už dnes například platí, že takzvané ochranné nápoje by měly být dostupné na pracovištích, kde se teploměr vyšplhá přes 34 stupňů, „Týká se to řidičů z povolání, zedníků, pokrývačů, servírek a dalších zaměstnanců pracujících venku,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McRoy.

Extrémní vedra budou častější

  • Změny klimatu se zabývala také studie skupiny expertů z americké výzkumné laboratoře Climate Impact Lab. Výsledky jejich analýzy ukazují změny až do konce tohoto století.
  • Američtí experti upozorňují, že dní, kdy rtuť na teploměru vystoupá přes 35 stupňů Celsia, rapidně přibude.
  • Například ve španělském Madridu se podle odhadů ze současných osmi horkých dní ročně stane rovnou 43 dní. V indickém Dillí má být na konci století až 200 extrémně teplých dnů. V subsaharské Africe nebo tropické oblasti Jižní Ameriky by takové teploty prý měly převažovat po většinu roku.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Pavla Maurera: U stánků na levný burčák

Pavel Maurer
vydáno 26. září 2018  11:11

Burčák je známý především v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie, píše Pavel Maurer ve svém sloupku.  celý článek

Hubatá pražská primátorka slaví

Primátorka Adriana Krnáčová
vydáno 26. září 2018  8:55

Adriana Krnáčová dnes oslavuje 58. narozeniny.  celý článek

Levnější jízdné bude už od pondělka

Lítačka
vydáno 26. září 2018  7:45

Do konce září lze pořídit zlevněné kupony jen elektronicky. Papírové budou až poté.  celý článek

Naše dráha má výborné parametry, říká dostihový manažer Jiří Zlámaný

Jiří Zlámaný, dostihový manažer, komentátor dostihů a autor knihy o historii...
vydáno 26. září 2018  5:55

O dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli ví téměř vše. A to nejen o jeho historii. Deník Metro vyzpovídal Jiřího Zlámaného, dostihového manažera,...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám