metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 20 °C

Středa, 17. října 2018. Svátek má Hedvika.
Divadlo uvede také Děsnej pátek
Divadlo uvede také Děsnej pátek | foto: Městské divadlo BrnoMetro.cz

Za kulturou v Brně na Čáslavskou, Horečku či West Side Story

29. září 2017  11:26 Radek Babička
Brněnská divadla si na letošní sezonu připravila celou řadu premiér, mezi nimiž nechybí kultovní klasika ani zcela nové inscenace.

Činoherní soubor Národního divadla Brno láká na radostnou oslavu nostalgického snění a krásy našeho mateřského jazyka ve Vančurově Rozmarném létě.Světovou klasiku zastoupí Schillerovo historické drama Marie Stuartovna a na prknech Reduty soubor představí osobnost Věry Čáslavské v nové hře o této významné gymnastce nazvané jednoduše Věra. „Věra Čáslavská žila v neutuchající víře a pravdě, věrna svým zásadám a občanským postojům i svému jménu. Spíš než o životopis výjimečné ženy a sportovkyně jde autorce i inscenátorům o smysl lidské existence v zatěžkávacích momentech výjimečného lidského života a zlomových okamžicích historie,“ říká umělecký šéf činohry Národního divadla Brno Martin Františák. 

Hru s názvem Věra shodou okolností v letošní sezoně premiérově uvede i Divadlo Bolka Polívky. V tomto případě se však jedná o odlehčenou komedii Petra Zelenky, která nabízí sondu do zábavního průmyslu a vypráví příběh o výsluní a pádu ambiciózních jedinců. Režie se ujala Alice Nellis a hlavní postavy hrají Ivana Chýlková, Bolek Polívka či alternující Kryštof Hádek s Petrem Stachem. „V lednu náš repertoár obohatí inscenace Silou a letem. Divadelní projekt dvou klaunů, Michala Chovance a Ondřeje Klíče, vzešel z jejich tříleté intenzivní spolupráce při krátkých skečích a bude jejich prvním celovečerním klaunským představením,“ doplňuje ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský. Hned pět novinek si připravila činoherní scéna Městského divadla Brno. V únoru představí například drama Čarodějky ze Salemu a už nyní v programu najdete komedii z vědeckého prostředí Dotkni se vesmíru a pokračuj.

Brněnská divadla samozřejmě nabízejí i jiné než činoherní zážitky. Baletní soubor Národního divadla Brno láká na klasiku, kterou netřeba představovat – West Side Story. Jelikož Janáčkovo divadlo prochází rekonstrukcí, musí se autoři popasovat s netradičním prostorem. Balet uvedou v pavilonu P brněnského výstaviště. „Už scénografické řešení nebude klasické divadelní kukátko, prostor pavilonu si doslova říká o jiné, netradiční řešení, ze kterého bude vycházet i choreografie. Chceme náš soubor představit ve zcela jiné poloze, než na jakou jsou naši diváci zvyklí. Můžeme si to vzhledem k charakteru prostoru dovolit a pro tento projekt komerčnější povahy vytvořit skvělou a strhující taneční show,“ říká umělecký šéf souboru Mário Radačovský. Baletní soubor zavítá i na prkna Reduty s experimentálním tanečním představením mladých choreografů nazvaným Amadeus MozArt.

Operní soubor na začátku sezony uvedl v Redutě inscenaci Pravidla slušného chování v moderní společnosti. Operní zpracování manuálu správného chování z přelomu 19. a 20. století se hned po uvedení dočkalo velmi pozitivních recenzí. Že opera není vhodnou formou pro malé diváky, se pokusí vyvrátit představení Kocour v botách určené pro děti od čtyř do devíti let.

Hudební scéna Městského divadla Brno uvede mimo jiné muzikálové zpracování kultovní Horečky sobotní noci či klasický hollywoodský příběh o výměně těl mezi matkou a dcerou, který filmoví diváci znají například ze snímku Mezi námi děvčaty. Ten vznikl podle románu Mary Rodgersové a jeho muzikálová podoba nese název Děsnej pátek.Komentáře

Hlavní zprávy

Epileptici, pozor, pokud jdete na 3D

Promítání 3D filmu
vydáno 16. října 2018  13:38

Varování u kinosálů nevisí. Personál se raději učí první pomoc.  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Život v mobilu

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 16. října 2018  11:11

V západní Evropě mají pro postoj člověka duchem nepřítomného, hledícího do mobilu, jméno: „smombie,“ znamená to „smartphone zombie,“ píše Martin Švihla ve...  celý článek

Modřany mají nový rybník, má tu usnadnit problémy se suchem

Kolem rybníka ještě vyrostou olše, duby, jilmy a javory.
vydáno 16. října 2018  9:31

Biotop dostal jméno Lipiny podle místního názvu z roku 1840.  celý článek

Před 50 lety dostali okupanti svolení k pobytu

Čechoslováci se cítili být zrazeni.
vydáno 16. října 2018  7:30

Necelé dva měsíce od obsazení republiky byl pod nátlakem podepsán důležitý dokument.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám