metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Sobota, 17. dubna 2021. Svátek má Rudolf.

Větší foto
Starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl | foto: ArchivMetro.cz

5+1 otázka pro starostu Bystrce Tomáše Kratochvíla

  11:59
Starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl se stal dalším respondentem v naší sérii rozhovorů, v níž mapujeme dění v brněnských městských částech.

Jaké projekty jsou v Bystrci nejzásadnější pro aktuální volební období a jak to momentálně vypadá s jejich realizací?
Na prvním místě bych uvedl výstavbu mateřské školy v Říčanské ulici. Její provoz jsme zahájili loni na podzim. V Bystrci tak došlo k navýšení kapacity pro děti předškolního věku o téměř 170 míst. U školky vzniklo také parkoviště pro 38 aut. Stavba školky stála přes 75 milionů korun, z čehož většinu financovalo město. Naše městská část se podílela přibližně šesti miliony korun. Výstavba celého školního komplexu v obytném souboru Kamechy je od roku 1989 největší a nejvýznamnější investiční akcí v Bystrci. Po třiceti letech máme poprvé vyřešen nedostatek míst pro předškolní děti. V nejbližší době bychom v tomto areálu chtěli vybudovat i multifunkční hřiště pro mládež. Připravujeme se také na navýšení kapacity pro školáky, a to přístavbou ZŠ Vejrostova. Tento projekt je zatím ve fázi příprav, a to jak technických, tak úředních. Známe už také finální podobu plánovaného centra volného času Nová Bystrouška. Dostali jsme příslib od náměstka primátora Richarda Mrázka, že v průběhu letošního roku bude zahájena projektová dokumentace. Z dalších větších akcí bych zmínil právě probíhající zateplování ZŠ Laštůvkova či rekonstrukci bystrcké pobočky Knihovny Jiřího Mahena. Loni na podzim jsme otevřeli také opravené Společenské centrum v Bystrci. Nejen místní jistě potěší i nové rekreační plovoucí molo na Brněnské přehradě, které by mělo být dokončeno pravděpodobně v červnu.

Brno se v poslední době potýká s nedostatkem bytů. Jak je to s dostupností bydlení v Bystrci?
V bytovém fondu máme přes 1700 bytů a v pořadníku čeká kolem dvou set zájemců. Pokud jde o developerské projekty, právě probíhá výstavba bytových domů v rámci projektu Panorama. Už dříve zde vzniklo přes 120 bytů a v rámci druhé etapy se tu staví dalších pět bytových domů s více než dvěma sty byty. Na Letné zatím výstavba 44 bytů nezačala. Nejdříve musí dojít k demolici stávajících objektů. Ta by mohla proběhnout do konce letošního roku.

Dalším brněnským problémem je parkování. Jaká je situace v Bystrci?
Na některých místech Bystrc nedostatkem parkovacích míst výrazně trpí. V roce 2013 Brněnské komunikace vypracovaly studii, podle níž chybí v Bystrci 7500 parkovacích míst. Důvodem je především vícepodlažní i nízkopodlažní zástavba, která byla již v dřívějších letech realizována bez dostatečného počtu a velikosti parkovacích ploch v daném území. Nejproblematičtější lokality jsou z tohoto pohledu ulice Černého a Teyschlova. Letos plánujeme výstavbu přibližně padesáti míst v Kachlíkově ulici a při křižovatce ulic Rerychova a Kamechy. Magistrát nyní posuzuje naši žádost o výstavbu podzemního parkoviště pro sto dvacet aut u předpokládané nové zastávky tramvaje Ruda. Zároveň s městem řešíme i možnost stavby podzemního parkoviště u Teyschlovy ulice. Uvidíme také, jak to dopadne s dlouho zvažovaným parkovištěm u brněnské zoo. Nejblíže k realizaci je varianta, kdy by bylo současné parkoviště „u Čtyřlístku“ v ulici Palcary rozšířeno ze současných přibližně sedmdesáti míst na téměř dvě stě.

Už několik let se řeší stavba obchodního střediska mezi ulicemi Páteřní a Nad Dědinou. Jaká je situace nyní a jaký názor na možnou výstavbu střediska máte vy, potažmo vedení Bystrce?
Proti umístění provozovny Kauflandu pod obchodním centrem MAC hovoří nárůst dopravy – problém dopravní infrastruktury celé městské části. Zajímavá je také skutečnost, kdo a kdy schválil změnu územního plánu, která možnost výstavby tohoto Kauflandu dovoluje. Závazná usnesení zastupitelstva jsou stále platná. Stále tu je možnost referenda, o níž můžeme začít diskutovat, ale nebude to levná záležitost. O vyhlášení referenda bude samospráva jednat.

Křižovatka Bystrcké a Kníničské ulice patří k nejproblematičtějším ve městě. V plánu byla její rekonstrukce. Daří se vám se správcem silnice vyjednávat nějaké kroky ke zlepšení situace?
Výstavba hobby marketu zcela zahltila dopravou vstupní křižovatkový uzel. Jsem toho názoru, že křižovatka se měla řešit ještě před schválením výstavby UNI Hobby. Situaci se snažíme řešit s brněnským odborem dopravy. Zda tato snaha bude úspěšná, ukáže čas.

Jaká jsou vaše oblíbená místa v Bystrci?
Na kole rád vyrazím k Ríšově i Helenčině studánce, v zimě si užívám zamrzlé zimní přehrady a přehrada patří k mým oblíbeným místům také v létě, konkrétně pláž Rokle a oblast Kozí horka.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Praha plánuje investovat do cyklodopravy stovky milionů korun

vydáno 15. dubna 2021  9:06

„Pražané si o to v podstatě řekli sami,“ uvedl včera na Facebooku Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy, když komentoval stamilionové...  celý článek

Vaše fotky z Prahy