metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Úterý, 12. listopadu 2019. Svátek má Benedikt.
Starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl
Větší foto
Starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl | foto: ArchivMetro.cz

5+1 otázka pro starostu Bystrce Tomáše Kratochvíla

14. dubna 2018  11:59 Radek Babička
Starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl se stal dalším respondentem v naší sérii rozhovorů, v níž mapujeme dění v brněnských městských částech.

Jaké projekty jsou v Bystrci nejzásadnější pro aktuální volební období a jak to momentálně vypadá s jejich realizací?
Na prvním místě bych uvedl výstavbu mateřské školy v Říčanské ulici. Její provoz jsme zahájili loni na podzim. V Bystrci tak došlo k navýšení kapacity pro děti předškolního věku o téměř 170 míst. U školky vzniklo také parkoviště pro 38 aut. Stavba školky stála přes 75 milionů korun, z čehož většinu financovalo město. Naše městská část se podílela přibližně šesti miliony korun. Výstavba celého školního komplexu v obytném souboru Kamechy je od roku 1989 největší a nejvýznamnější investiční akcí v Bystrci. Po třiceti letech máme poprvé vyřešen nedostatek míst pro předškolní děti. V nejbližší době bychom v tomto areálu chtěli vybudovat i multifunkční hřiště pro mládež. Připravujeme se také na navýšení kapacity pro školáky, a to přístavbou ZŠ Vejrostova. Tento projekt je zatím ve fázi příprav, a to jak technických, tak úředních. Známe už také finální podobu plánovaného centra volného času Nová Bystrouška. Dostali jsme příslib od náměstka primátora Richarda Mrázka, že v průběhu letošního roku bude zahájena projektová dokumentace. Z dalších větších akcí bych zmínil právě probíhající zateplování ZŠ Laštůvkova či rekonstrukci bystrcké pobočky Knihovny Jiřího Mahena. Loni na podzim jsme otevřeli také opravené Společenské centrum v Bystrci. Nejen místní jistě potěší i nové rekreační plovoucí molo na Brněnské přehradě, které by mělo být dokončeno pravděpodobně v červnu.

Brno se v poslední době potýká s nedostatkem bytů. Jak je to s dostupností bydlení v Bystrci?
V bytovém fondu máme přes 1700 bytů a v pořadníku čeká kolem dvou set zájemců. Pokud jde o developerské projekty, právě probíhá výstavba bytových domů v rámci projektu Panorama. Už dříve zde vzniklo přes 120 bytů a v rámci druhé etapy se tu staví dalších pět bytových domů s více než dvěma sty byty. Na Letné zatím výstavba 44 bytů nezačala. Nejdříve musí dojít k demolici stávajících objektů. Ta by mohla proběhnout do konce letošního roku.

Dalším brněnským problémem je parkování. Jaká je situace v Bystrci?
Na některých místech Bystrc nedostatkem parkovacích míst výrazně trpí. V roce 2013 Brněnské komunikace vypracovaly studii, podle níž chybí v Bystrci 7500 parkovacích míst. Důvodem je především vícepodlažní i nízkopodlažní zástavba, která byla již v dřívějších letech realizována bez dostatečného počtu a velikosti parkovacích ploch v daném území. Nejproblematičtější lokality jsou z tohoto pohledu ulice Černého a Teyschlova. Letos plánujeme výstavbu přibližně padesáti míst v Kachlíkově ulici a při křižovatce ulic Rerychova a Kamechy. Magistrát nyní posuzuje naši žádost o výstavbu podzemního parkoviště pro sto dvacet aut u předpokládané nové zastávky tramvaje Ruda. Zároveň s městem řešíme i možnost stavby podzemního parkoviště u Teyschlovy ulice. Uvidíme také, jak to dopadne s dlouho zvažovaným parkovištěm u brněnské zoo. Nejblíže k realizaci je varianta, kdy by bylo současné parkoviště „u Čtyřlístku“ v ulici Palcary rozšířeno ze současných přibližně sedmdesáti míst na téměř dvě stě.

Už několik let se řeší stavba obchodního střediska mezi ulicemi Páteřní a Nad Dědinou. Jaká je situace nyní a jaký názor na možnou výstavbu střediska máte vy, potažmo vedení Bystrce?
Proti umístění provozovny Kauflandu pod obchodním centrem MAC hovoří nárůst dopravy – problém dopravní infrastruktury celé městské části. Zajímavá je také skutečnost, kdo a kdy schválil změnu územního plánu, která možnost výstavby tohoto Kauflandu dovoluje. Závazná usnesení zastupitelstva jsou stále platná. Stále tu je možnost referenda, o níž můžeme začít diskutovat, ale nebude to levná záležitost. O vyhlášení referenda bude samospráva jednat.

Křižovatka Bystrcké a Kníničské ulice patří k nejproblematičtějším ve městě. V plánu byla její rekonstrukce. Daří se vám se správcem silnice vyjednávat nějaké kroky ke zlepšení situace?
Výstavba hobby marketu zcela zahltila dopravou vstupní křižovatkový uzel. Jsem toho názoru, že křižovatka se měla řešit ještě před schválením výstavby UNI Hobby. Situaci se snažíme řešit s brněnským odborem dopravy. Zda tato snaha bude úspěšná, ukáže čas.

Jaká jsou vaše oblíbená místa v Bystrci?
Na kole rád vyrazím k Ríšově i Helenčině studánce, v zimě si užívám zamrzlé zimní přehrady a přehrada patří k mým oblíbeným místům také v létě, konkrétně pláž Rokle a oblast Kozí horka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Natalia Germani: Vidíme, že svoboda, za niž se bojovalo, není stoprocentní

Natalia Germani
vydáno 11. listopadu 2019  14:36

Slovenská herečka Natalia Germani je českému publiku známá ze seriálu Single Man nebo z filmu Věčně tvá nevěrná. Nyní se představí v jedné z hlavních rolí...  celý článek

Mladý staromilec: Před sto se měli hůř, chovali se ale líp

Šestnáctiletý Lukáš Malý napsal knihu s názvem Vázací motýlek.
vydáno 11. listopadu 2019  10:47

Fascinaci prvorepublikovou érou přetavil Lukáš Malý do novely. Popletl v ní pouze scénu s dýmkou.  celý článek

Adam Ondra: Nelezu proto, abych byl slavný nebo bohatý

Iva Vejmolová a Adam Ondra při křtu knihy
vydáno 11. listopadu 2019  6:35

Letošní mistr světa v lezení na obtížnost vydal ve spolupráci s Martinem Jarošem knihu s titulem Adam Ondra Lezec tělem i duší. Popisuje v ní své první...  celý článek

Co to šustí? Z kukuřice šupolienky

Šupolienky
vydáno 9. listopadu 2019  5:26

Pokud jste někdy byli na Slovensku, určitě jste viděli, a možná i zakoupili jako dárek, nesčetně figurek z kukuřičných listů zvaných šupolienky. Já jsem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám