metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 15 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Nacisté jízdu vpravo jen urychlili

  13:50
V meziválečném období se na československém území jezdilo vlevo. Některé snahy však horovaly pro změnu. Došlo k ní ale až v roce 1939, konkrétně 17. března.
Jezdí se vpravo! | foto: Archiv DPP

O důvodech věčných odkladů hovoří historik Jan B. Uhlíř. „Sešlo se hned několik faktorů. Nikdy nešlo o vládní prioritu. Navíc, vzhledem k počtu vlád první republiky, i kdyby to priorita byla, není jisté, zda by se ji podařilo realizovat. Roli hrála také hospodářská krize a po nástupu Hitlera se veřejné výdaje zaměřily na budování opevnění a vyzbrojení armády.“

Německá okupace, která u nás započala už 14. března 1939, celý proces jen urychlila. Vpravo se totiž podle dřívějšího usnesení mělo na českém území jezdit od 1. května. V Praze ke změně došlo kvůli rozsáhlé síti veřejné dopravy o několik dní později. „Skutečnost, že se v Praze začalo vpravo jezdit již k 26. březnu, představuje pozoruhodný pracovní a logistický výkon, dodnes nedoceněný, protože se o něm prakticky neví,“ říká k situaci Uhlíř.

Lidé si nakonec zvykli a ani po válce se už návrat k jízdě nalevo nekonal. „Přirovnal bych ji k přechodu z tlačítkového mobilního telefonu na dotykový,“ dodal Uhlíř.

V Evropě se už v první polovině 20. století většinou jezdilo vpravo, ale na silnicích byla jak auta s volantem vlevo, tak vpravo. „Volant na pravé straně byl výhodnější kvůli přednosti zprava, protože z auta bylo lépe vidět. Vozy byly ale stále rychlejší a postupně se zvýšil význam předjíždění, a k tomu se volant nalevo hodí mnohem lépe,“ říká Martin Jedlička, odborník na dopravu.

Kromě Británie, kde se stále jezdí vlevo, došlo ke změně později než u nás třeba ve Švédsku, a to až v roce 1967. „V pět hodin ráno přejela vozidla na protější stranu a pokračovala už navždy po pravé straně. Lidé to brali dokonce jako lidovou slavnost a žádné větší problémy nenastaly,“ zmiňuje mluvčí Ústředního automotoklubu České republiky Igor Sirota a dodává: „Pokud bychom měli stanovit, kde je více nehod – v zemi, kde se jezdí vpravo, nebo vlevo – vyhrává v Evropě právě ono Švédsko. Ovšem Británie s levostranným řízením patří ke špičce v oblasti bezpečnosti provozu.“

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Roman Straka, práce všeho druhu. V malém kempu musí personál umět vše

vydáno 26. dubna 2024  13:02

Číšník, pomocník v kuchyni, údržbář, nákupčí nebo pradlena. To jsou mimo jiné činnosti, které musí v sezoně zvládat Roman Straka, provozovatel Relax Kempu...  celý článek

Přátelství se Sověty? Nebylo. Pryč s plastikou v metru, burcuje student

vydáno 26. dubna 2024  13:02

Šestnáctiletý student chce nechat odstranit ikonickou plastiku v pražském metru. A založil petici. Ve vestibulu stanice Anděl mu vadí nápis „Moskva -...  celý článek