metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Auta jsou modernější a jejich opravy technicky náročnější. Zdraží pojištění?

  17:08
Pandemie koronaviru zasáhla do mnoha oblastí života. Lidé například méně využívali svá vozidla. Bouralo se méně? A jak to letos bude s cenou autopojištění? Odpovědi najdete v rozhovoru s Veronikou Novou, mluvčí České asociace pojišťoven a České kanceláře pojistitelů.

Ceny autopojištění letos porostou rychleji než v posledních letech. Čím to je?
Zásadní pro další vývoj je budoucí růst škod, kde velmi střízlivý odhad růstu průměrné škody za ročník představuje šest procent pro škody na majetku a 4,6 procenta pro škody na zdraví. Skutečný růst průměrného pojistného plnění vychází z předběžných hodnot roku 2020 dokonce vyšší – přibližně o osm procent meziročně. Stále se tak projevuje vyšší technická náročnost oprav nových, modernějších vozidel i veškeré další inflační tlaky na růst průměrné škody. Další vývoj pojistného je ale plně v kompetenci pojišťoven a záleží na jejich strategii, konkrétních výsledcích a regulatorních předpisech, jak uvedené rostoucí trendy ve škodní inflaci zohlední.

Ubylo kvůli pandemii za poslední rok nehod?
Vlivem pandemie došlo na jaře 2020 ke krátkodobému poklesu škodních událostí, který se projevil jak u škod vzniklých v České republice, tak u zahraničních škod. U škod vzniklých v Česku byl zaznamenaný největší pokles ve srovnání se stejným měsícem předchozích let 2018 a 2019, zhruba 33 procent během dubna a čtvrtinové poklesy nastaly také v březnu a květnu. V dalším období se již počty řešených škod výrazně nelišily od škod vzniklých ve stejném období předchozího roku. Navíc během nouzového stavu zdaleka nejméně klesly počty nehod vzniklých z důvodu nepřiměřené rychlosti nebo nesprávného předjíždění s potenciálně nejvíce tragickými následky. V období dalších vln pandemie již nenastal tak zásadní propad intenzity využívání individuální dopravy. Existuje nadále naopak spíše tlak na její vyšší využití namísto veřejné dopravy, tím pádem ale vzniká i vyšší pravděpodobnost vzniku škod.

V posledních letech jsou častěji vidět různé srovnávače pojištění. Má to vliv na zákazníky?
Nelze říct, že by v roce 2020 docházelo k častější změně pojistné smlouvy, ale opět podstatnou roli zejména v jarních měsících sehrál covid-19, kdy nově uzavíraná i ukončovaná pojištění celkově poklesla. Nakolik došlo loni ke změně distribučních kanálů, za nás nemůžeme okomentovat, neboť tato data k dispozici nemáme.

Zákazník jde často po ceně. Nemají levnější pojištění nějaký háček?
Doporučujeme si před sjednáním povinného ručení především pečlivě pročíst nabídku pojišťovny, zjistit si veškeré informace. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je ze zákona povinné a stejně tak i základní limit pojistného plnění, který dosahuje dle zákona minimálně 35 milionů korun na škody na zdraví i škody na majetku. Pojišťovny nabízejí standardně i vyšší limity pojistného plnění. Současně si lze k povinnému ručení sjednat i připojištění, například čelních skel, a různé varianty asistenčních služeb, proto je potřeba pečlivě vybírat pojišťovnu a podmínky pojištění, nepřihlížet jen k ceně. Někdy právě i na první pohled vyšší pojistné v sobě může skrývat daleko širší rozsah pojistné ochrany, a to nejenom ve formě vyšších limitů pojistného plnění, ale právě například rozsáhlejší asistenční služby nejenom pro případ nehody, ale leckdy i poruchy. 

Každé zatroubení nebo zvednutí prostředníčku může vést k tragédii

  • Česká asociace pojišťoven loni spustila ve spolupráci s BESIP a policií kampaň, která upozorňuje na agresivní chování řidičů. 
  • Kampaň s názvem Agresivita zabíjí se zaměřuje na nebezpečný fenomén současné doby. Agresivita za volantem způsobuje těžší nehody a více mrtvých a zraněných. „Chceme-li tomu částečně zabránit, potřebujeme, aby si řidiči uvědomili rizika vlastního nebezpečného chování. Nestačí jen opakovat, jak se mají řidiči na silnicích chovat, aby změnili své chování, musíme na ně působit prostřednictvím silných emocí prostřednictvím našich reklamních spotů. Pak si to zapamatují lépe, dokážou si to promítnout na svoji vlastní situaci,“ říká mluvčí České asociace pojišťoven a České kanceláře pojistitelů Veronika Nová. 
  • Z průzkumů asociace vyplývá, že o vzrůstající agresivitě na silnicích je přesvědčena drtivá většina populace (88 procent), ale nevhodné chování si za volantem připouští málokdo (5 procent). Spouštěčem agresivity je mnohdy chování jiných účastníků silničního provozu. Více než třetina tázaných přiznává, že je do varu přivede pouhá pomalá jízda jiných řidičů (pomalí řidiči 36 procent, předjíždějící se kamiony 34 procent, cyklisté zdržující provoz 15 procent, kolona 12 procent).
  • „V rámci kampaně jsme zveřejnili na webu agresivitazabiji.cz ve spolupráci s dopravními psychology on-line test, jehož pomocí jsme chtěli řidičům nastavit zrcadlo v tom ohledu, jak se k sobě na silnicích chováme. Test už vyplnilo 34 tisíc řidičů,“ dodává Nová.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek