metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Blíží se konec courání na úřady

  9:31
E-občanky se začnou vydávat už za rok.

Frontám na úřadech bude brzy konec. Od příštího července mohou lidé využívat takzvaný Portál občana. Pro přístup do něj budou nutné občanské průkazy s čipem. Přihlásit se bude možné prostřednictvím speciální čtečky, která se připojuje k­ počítači.

Pro nedočkavce

200

Tolik by stálo, kdyby si lidé chtěli pořídit občanský průkaz s čipem dřív, než jim vyprší platnost jejich starého. Po vypršení platnosti je karta zdarma. Takzvané e-občanky se budou vyměňovat po deseti letech.

Díky portálu by mělo být možné z pohodlí domova například zaplatit daně. Lidem má také umožnit přes internet získat například výpis z ­rejstříku trestů, zjistit počet trestných bodů pro řidiče nebo zjistit, jaké finanční závazky mají lidé vůči státu.

„Tyto výpisy jsou dnes pro ty, kteří mají datovou schránku, zdarma. Pokud nemáte datovou schránku, musíte navštívit CzechPoint, kde vám udělají výpis, ale stojí to sto korun,“ řekl ředitel odboru eGovernmentu na ministerstvu vnitra Roman Vrba. V budoucnu budou moci lidé takto na dálku získat také výpis ze zdravotní pojišťovny.

Obce také budou moci na portálu nabízet vlastní služby, například by tak mělo být možné i platit správní poplatky například za odvoz odpadu. Portál také bude upozorňovat na konec platnosti dokladů. Jako první se na něj připojí úřady, které už dnes umějí s klienty komunikovat přes internet. Například daňová správa.

Nezapomeňte své heslo

- Občanky s čipem se začnou vydávat od 1. července 2018.

- Lidé si budou muset k nové občance pamatovat tři kódy (čtyř- až desetimístné).

- Jeden pro identifikaci on-line, další pro identifikaci při osobní návštěvě úřadu (tento takzvaný bezpečnostní osobní kód existuje už dnes) a jeden deblokační pro případ, že se zmíněné kódy při zadání popletou a ­občanka se zablokuje.

- Pro lidi, kteří k elektronické komunikaci s úřady nemají důvěru, se ale nic nemění. Až dostanou novou elektronickou občanku, nikdo je nebude nutit, aby si ji aktivovali. Kartičku s fotkou tak budou moci dál používat stejným způsobem jako dosud. Pokud se někdo dodatečně rozhodne pro využívání elektronických služeb, bude možné je aktivovat kdykoliv na úřadu.

- Vaši totožnost úřady ověří na dálku. Bude k tomu potřeba karta s čipem a čtečka

Čtečku karet bude možné pořídit za 100 až 200 korun. První zájemci o e-občanky je možná dostanou zdarma.

- Bezpečnost vašich dat bude údajně zajištěna. Do systému úřadu se načtou jen ty údaje, které jsou vytištěné na občance. V databázi úředníci uvidí jen to, co jim přísluší. Nepůjde, aby úředník nebo komerční subjekt šmejdili v datech, která o vás vede stát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek