metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 17. prosince 2018. Svátek má Daniel.
Kouření (ilustrační foto)
Větší foto
Kouření (ilustrační foto) | foto: SXC

České kuřačky umírají stále častěji než muži

7. srpna 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Doháníme Západ. Bohužel nikoli v platech, ale v onemocnění rakovinou.

Odpuzující obrázky na cigaretových krabičkách zatím české vyznavače nikotinu neodpuzují. Kuřáků u nás klesá jen mírným tempem, přibývá však kouřících žen. I když v absolutních počtech za muži zaostávají, rychle je dohánějí.

Za posledních 40 let vzrostl počet českých žen, které si denně zapálí cigaretu, téměř čtyřikrát. V tomto ohledu se už blížíme západní části Evropy, kde jsou síly v tomto ohledu mezi kuřáky a kuřačkami poměrně vyrovnané. „Čím dál na východ, tím víc tam kouří muži než ženy,“ vysvětluje negativní genderové civilizační posuny Vítězslav Kolek, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním. Vzrůstá pochopitelně i počet nádorových onemocnění plic. Zajímavé je ale to, že zatímco počet úmrtí českých kuřáků na plicní rakovinu dlouhodobě klesá, u žen má stoupající tendenci.

„Pokud není problém diagnostikován včas, sedmdesát procent postižených umírá do jednoho roku po nálezu nádoru,“ konstatuje Kolek. Rakovina plic totiž nebolí. To potvrzuje Jana Skřičková, přednostka Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy z brněnské fakultní nemocnice. „Plíce mají málo nervových zakončení, nemoc proto v počátečních stadiích nebolí,“ říká Skřičková. Příznaky, jako je sípání, kašel či vykašlávání hlenů, přecházejí podle ní lidé bez povšimnutí. Navíc zatím neexistuje účinná screeningová metoda, která by zachytila karcinom plic v raném stadiu. „Často objevíme zhoubné bujení v rámci jiného vyšetření, například předoperačního,“ vysvětluje Skřičková.

Pokud proto nedojde k odhalení během preventivních prohlídek, které by měli lidé absolvovat, je i přes značný pokrok medicíny šance na vyléčení stále malá.

„Nádorů, které lze radikálně operovat a zcela odstranit z těla, je pouze mezi deseti až patnácti procenty,“ potvrzuje Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích.

Podle údajů Národního onkologického registru ČR zemře ročně na tuto nemoc 5400 lidí. Rakovina plic patří ve světě i v Česku na páté místo nejčastějších zhoubných bujení.

Kouříme a umíráme

5400

  • Tolik tisíc českých nemocných rakovinou plic podlehne každý rok této chorobě. Z toho je 1400 žen.

13

  • Na takové pozici je Česko v počtu zjištění rakoviny plic v rámci Evropy. V úmrtnosti jsme na sedmnáctém místě.

1,6

  • Tolik milionů lidí v Česku kouří. Jen o něco méně lidí, 1,59 milionu, umře ročně na nádor v plicích na celém světě. V průměru zemře ve světě každých třicet vteřin jeden postižený.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Ondřeje Hrabce: Předpředehra

Ondřej Hrabec, psycholog a výzkumník videoher
vydáno 17. prosince 2018  11:56

„Slovo hra je u mnoha národů spojené s erotikou opředenou aktivitou,“ píše ve svém sloupku psycholog.  celý článek

Malou arénu za 1,3 miliardy dokončí v létě. Pojme 10 tisíc lidí

Nová hala.
vydáno 17. prosince 2018  8:53

Hala ještě nestojí, ale už jsou v ní naplánované akce. Například koncert Ewy Farne.  celý článek

Na Pražský Semmering se vrací vlaky. Podívejte se, jak vypadal bez kolejí

Nejprve bylo nutno odtěžit původní zásypy.
vydáno 17. prosince 2018  6:41

Místo motoráčků se po hlubočepských viaduktech několik měsíců projížděl bagr. Mosty z roky 1870 prošly náročnou opravou, která končí právě v těchto dnech....  celý článek

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám