metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 12 °C

Pátek, 26. února 2021. Svátek má Dorota.
Premiér Andrej Babiš uvedl do úřadu nového ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD....
Větší foto
Premiér Andrej Babiš uvedl do úřadu nového ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD. (27. června 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Česko má novou vládu. Podle opozice je to výsměch

28. června 2018  5:55 Pavel Hrabica, Marek Hýř Metro.cz
Osm měsíců po volbách se Česko dočkalo. Prezident Miloš Zeman včera jmenoval vládu, která má šanci získat důvěru Sněmovny. Jedná se o vládu menšinovou, s ministry za ANO a ČSSD. V čele opět stojí Andrej Babiš, který však nekomentoval, jak to bylo se jmenováním Miroslav Pocheho.

Babiš je navíc stále obviněný v případu údajného dotačního podvodu. Důvěru vládě má zajistit podpora komunistů, která bude mít vliv na vládu poprvé po 29 letech od pádu komunistického režimu. To se nelíbí opozici.

„V roce 2013 Andrej Babiš po volbách tvrdil, že vzhledem k volebnímu výsledku bude rád, když jeho hnutí ANO pomůže zabránit vzniku levicové vlády s podporou komunistů. Dnes je jmenována jeho vláda, která se bude o komunisty opírat. Smutný den,“ komentovala vládu první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na svém Twitteru.

Opozici se nelíbí ani personální složení kabinetu. „Andrej Babiš v minulosti opakovaně sliboval, že jeho vláda bude vládou odborníků. Realita však zřetelně ukazuje, že hlavní kvalifikací pro ministra v nové polokomunistické vládě musí být loajalita vůči Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Třaskavým tématem posledních dní je i postava Miroslava Pocheho z ČSSD. Přestože jej Babiš prezidentovi coby šéfa české diplomacie navrhl, hlava státu ho odmítla. Řízením ministerstva zahraničních věcí tak byl dočasně pověřen Jan Hamáček. „Nejmenováním ministra zahraničí Babiš, Zeman a Hamáček ukázali, že jim jsou zájmy naší země v zahraničí úplně ukradené. Co si o nás tak mohou partneři v EU a ve světě myslet? Poslední rok za nimi jezdil ministr zahraničí v demisi, teď už pro jistotu nepřijede nikdo. Ostuda,“ komentoval situaci šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. Na okolnosti nejmenování Pocheho se včera ve Sněmovně Babiše ptali Miroslav Kalousek (TOP 09) a Zbyněk Stanjura (ODS). Jejich dotazy ale zůstaly bez odpovědi.

Někteří sociální demokraté navíc už dříve uvedli, že pokud Zeman Pocheho ministrem v dohledné době nejmenuje, jediný možný institut je kompetenční žaloba, protože podle ústavy má prezident na návrh premiéra členy vlády jmenovat. Spor u Ústavního soudu může vyvolat premiér, který však včera uvedl, že k tomu nevidí důvod.

Babiš také odsoudil kritiku opozice kvůli spolupráci menšinové vlády s KSČM. Zdůraznil, že se pokoušel dohodnout s ODS, ta ale spolupráci odmítla. „Má plno keců, ta opozice,“ uvedl a dodal, že opoziční poslanci ještě mají možnost kabinet podpořit při hlasování o důvěře, které je naplánováno na 11. července.

Noví ministři. Jména, která neznáme

  • Taťána Malá (ANO), ministerstvo spravedlnosti: Šestatřicetiletá Malá vystudovala Panevropskou vysokou školu v Bratislavě, kterou Česká advokátní komora neuznává pro profesi advokáta. Vlastnila s manželem firmu působící v oblasti insolvencí a mikropůjček. Kvůli střetu zájmů svůj podíl proto převedla na manžela.
  • Marta Nováková (ANO), ministerstvo průmyslu a obchodu: Od května 2014 působí jako prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky, je také místopředsedkyní Hospodářské komory ČR. Diváci si ji pamatují i z obrazovek České televize jako investorku v pořadu Den D.
  • Antonín Staněk (ČSSD), ministerstvo kultury: Jediný aktivní primátor ve vládě, stojí v čele rodné Olomouce. Má za sebou mimo jiné dvouroční pedagogickou kariéru na Vojenské střední škole protivzdušné obrany v Liptovském Mikuláši na Slovensku. Je viceprezidentem svazu házené.
  • Petr Krčál (ČSSD), ministerstvo práce a sociálních věcí: Už jednou byl kandidátem na šéfa resortu – v roce 2013 ve vládě Bohuslava Sobotky. Kvůli úmrtí v rodině se ale tohoto úřadu vzdal. Na ministerstvu působil za Michaely Marksové-Tominové jako politický náměstek.
  • Už vědí co a jak:
  • Miroslav Toman (ČSSD), ministerstvo zemědělství: Jediný z nováčků má zkušenosti z úřednické vlády Jiřího Rusnoka v letech 2013 až 2014. Má blízko k prezidentu Zemanovi, přispěl na jeho první prezidentskou kampaň. Ministrování mají Tomanovi v rodině. Jeho otec byl ministrem zemědělství už před rokem 1989. Syn Zdeněk podniká v potravinářství.
  • Jan Hamáček (ČSSD), ministerstvo vnitra, pověřen i řízením ministerstva zahraničí: Ostřílený politik je od jara předsedou sociální demokracie a současně novým místopředsedou čerstvě jmenovaného kabinetu. V minulém volebním období byl čtyři roky předsedou Poslanecké sněmovny, momentálně je jejím místopředsedou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

Poskalí
vydáno 25. února 2021  17:30

Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.  celý článek

Češi státu nevěří, jsou švejci

Švejk
vydáno 25. února 2021  5:45

Odkazem na „neposlušné“ odborníky si zdůvodňujeme i vlastní neochotu dodržovat pravidla.  celý článek

Pro svá střeva dělejte víc. Pozor na jídlo, dopřejte si probiotika

Petr Ryšávka
vydáno 24. února 2021  20:00

Taky jste se vždy domnívali, že v lidských střevech všechno končí? Pravda je ale taková, že ve střevech se nachází většina imunity, která je nejen v...  celý článek

Nahlášeno, uklizeno. Popeláři za přeplněný koš nemohli

Místo po úklidu
vydáno 24. února 2021  16:00

Deník Metro vyřešil prosbu čtenáře, kterého štvala lenost sousedů.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám