metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Středa 17. srpna 2022. Svátek má Petra

Větší foto
Marián Jančařík | foto: ArchivMetro.cz

Čeští miliardáři vlastní nejmodernější tryskáče

  15:14
O Vánocích si rádi dopřejeme luxus. Utrácejí bohatí, ale i ti chudší.

Vánoce byly, jsou a budou, ať se to někomu líbí, nebo ne, přehlídkou luxusu. Letos očekávají prodejci drahých dárků rekordní tržby. Čeští boháči nešetřili už loni a nebudou se omezovat ani letos.

Nejlepším ukazatelem bohatství a luxusu není jen prodej rolls-royceů. Soukromé tryskáče už dávno nejsou jen výsadou ropných šejků a Donalda Trumpa. Do oblak totiž míří stále víc majitelů firem nebo manažerů ve vysokých pozicích.

„Zvyšuje se procento lidí, kteří si pořizují pilotní průkaz a kupují privátní tryskáče,“ potvrzuje trendy Marián Jančařík z Colibri Aircraft. Do vzduchu je žene nejen nevyhovující letové řády aerolinek, ale hlavně tragická přehuštěnost českých a evropských silnic. V Česku, na Slovensku a v Polsku letos registrují více než stovku soukromých proudových letadel, přes padesát procent je registrováno u nás. Jen letos přibylo do registrací sedm malých tryskáčů. „Privátní flotila ve střední a východní Evropě je mnohem mladší než ve zbytku Evropy,“ připomíná Jančařík.

Zlato a drahé kameny

31

  • Tolik bilionů korun utratili v loňském roce nejbohatší lidé světa za luxusní předměty a zážitky. V Česku byl velký zájem o luxusní šperky v cenách 150 až 200 tisíc korun a investiční zlato. Prodeje vzrostly o téměř 40 procent.

Zájem o luxus v Česku pozorně sleduje Federace švýcarského hodinářského průmyslu. Export luxusních mechanických hodinek v cenách nad sedmdesát tisíc korun se za poslední dva roky zvýšil o více než polovinu. Výrazně roste vždy před Vánoci.

„Letošní obrat roste aktuálně o zhruba čtvrtinu a míří k šesti stům milionů korun,“ říká Tamara Kotvalová ze společnosti Carollinum. Problém není najít zájemce o limitované edice hodinek v cenách od dvou do více než dvanácti milionů korun.

Zájem o dražší produkty se ale projevuje i v nižších patrech české populace. Je to znát třeba na prodejích dražších vín. Zatímco v minulosti byl zájem spíše o vína kolem sto až sto padesáti korun, teď se přesunuje k lahvi za tři sta korun. „Zájem meziročně vzrostl o čtyřicet procent,“ uvedl pro deník Metro Tomáš Jeřábek, výkonný ředitel obchodu Košík.cz. I proto zařadila firma letos do předvánoční nabídky francouzské sekty za tisícikorunu.

Hektar za sto milionů

  • Nic to nestojí, jenom peníze.
  • Slavíte ve vánočním čase kulatiny? Přejte si víno z roku, kdy jste se narodili. Není problém sehnat šedesát let staré víno za asi čtyři tisíce.
  • Hektar vinice v Champagne může být váš jako dárek za 30 až 100 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek

Kde se schovat před horkem? Vyrazte se ochladit do zooparku nebo jeskyní

vydáno 16. srpna 2022  20:00

Léto se přehouplo do poloviny, teplé prázdninové dny lákají k vodním radovánkám. Inspirujte se tipy, kde se do sytosti ochladit, svlažit a vydovádět se.  celý článek