metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 16 °C

Neděle, 5. dubna 2020. Svátek má Miroslava.
Marián Jančařík
Větší foto
Marián Jančařík | foto: ArchivMetro.cz

Čeští miliardáři vlastní nejmodernější tryskáče

12. prosince 2018  15:14
O Vánocích si rádi dopřejeme luxus. Utrácejí bohatí, ale i ti chudší.

Vánoce byly, jsou a budou, ať se to někomu líbí, nebo ne, přehlídkou luxusu. Letos očekávají prodejci drahých dárků rekordní tržby. Čeští boháči nešetřili už loni a nebudou se omezovat ani letos.

Nejlepším ukazatelem bohatství a luxusu není jen prodej rolls-royceů. Soukromé tryskáče už dávno nejsou jen výsadou ropných šejků a Donalda Trumpa. Do oblak totiž míří stále víc majitelů firem nebo manažerů ve vysokých pozicích.

„Zvyšuje se procento lidí, kteří si pořizují pilotní průkaz a kupují privátní tryskáče,“ potvrzuje trendy Marián Jančařík z Colibri Aircraft. Do vzduchu je žene nejen nevyhovující letové řády aerolinek, ale hlavně tragická přehuštěnost českých a evropských silnic. V Česku, na Slovensku a v Polsku letos registrují více než stovku soukromých proudových letadel, přes padesát procent je registrováno u nás. Jen letos přibylo do registrací sedm malých tryskáčů. „Privátní flotila ve střední a východní Evropě je mnohem mladší než ve zbytku Evropy,“ připomíná Jančařík.

Zlato a drahé kameny

31

  • Tolik bilionů korun utratili v loňském roce nejbohatší lidé světa za luxusní předměty a zážitky. V Česku byl velký zájem o luxusní šperky v cenách 150 až 200 tisíc korun a investiční zlato. Prodeje vzrostly o téměř 40 procent.

Zájem o luxus v Česku pozorně sleduje Federace švýcarského hodinářského průmyslu. Export luxusních mechanických hodinek v cenách nad sedmdesát tisíc korun se za poslední dva roky zvýšil o více než polovinu. Výrazně roste vždy před Vánoci.

„Letošní obrat roste aktuálně o zhruba čtvrtinu a míří k šesti stům milionů korun,“ říká Tamara Kotvalová ze společnosti Carollinum. Problém není najít zájemce o limitované edice hodinek v cenách od dvou do více než dvanácti milionů korun.

Zájem o dražší produkty se ale projevuje i v nižších patrech české populace. Je to znát třeba na prodejích dražších vín. Zatímco v minulosti byl zájem spíše o vína kolem sto až sto padesáti korun, teď se přesunuje k lahvi za tři sta korun. „Zájem meziročně vzrostl o čtyřicet procent,“ uvedl pro deník Metro Tomáš Jeřábek, výkonný ředitel obchodu Košík.cz. I proto zařadila firma letos do předvánoční nabídky francouzské sekty za tisícikorunu.

Hektar za sto milionů

  • Nic to nestojí, jenom peníze.
  • Slavíte ve vánočním čase kulatiny? Přejte si víno z roku, kdy jste se narodili. Není problém sehnat šedesát let staré víno za asi čtyři tisíce.
  • Hektar vinice v Champagne může být váš jako dárek za 30 až 100 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám