metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 13 °C

Úterý, 19. února 2019. Svátek má Patrik.
Záhada na tisíci metrech. Sázava nejdřív 8 km, pak 10 km a nakonec sedm...
Další 2 fotografie v galerii
Záhada na tisíci metrech. Sázava nejdřív 8 km, pak 10 km a nakonec sedm kilometrů. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Chyby na značkách. Překlepy, kilometry. Háčky i čárky navíc

6. dubna 2018  8:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Cedule skrývají záhady a ­překvapení. Řidiče mohou zmást třeba nepřesné vzdálenosti.

Podél českých silnic jsou miliony dopravních značek a ukazatelů. Nedávno jsme psali o ­„přeznačkování“ v Praze u ­Bílé hory, kde je na pár čtverečních metrech dvanáct dopravních značek. Další upozornění doputovalo od čtenářů z Benešovska. Před nájezdem na dálnici D1 u Ostředku skáčou kilometry na ukazatelích. Cíl cesty se podle nich spíš vzdaluje, místo aby se přibližoval. „Je to možné, ale neřeknu vám, proč to tak je,“ řekl k situaci Luděk Beneš, vedoucí benešovské správy a­ údržby silnic. Přislíbil, že dá místo zkontrolovat.

Fotogalerie

Kdo vlastně určuje, kam se jaká dopravní značka postaví? „Když se staví nová silnice, je to součást projektu a většinou to podle dodané dokumentace instaluje zhotovitel stavby,“ vysvětluje pravidla Bohumil Taraba z kladenské správy silnic. V případě, že se značení doplňuje, impulz může dát v ­podstatě kdokoli, příkaz dodat nové značení dává odbor dopravy příslušného krajského nebo městského úřadu, pokud se jedná o silnice druhé a ­třetí třídy. V roce 2009 došlo k ­hromadné akci, při které se instalovaly a doplňovaly značky po celé republice. „Někde mohlo k nepřesnostem dojít,“ připouští šéf kladenských silničářů Taraba.

Silnice první třídy a dálnice spadají pod Ředitelství silnic a ­dálnic. „Jednou se ozval pán, o jeden kilometr mu neseděla vzdálenost do krajského města na sjezdu z dálnice,“ řekl deníku Metro mluvčí ŘSD Jan Studecký. Čtenáři deníku Metro si nedávno všimli překlepu na ceduli pražské Jižní spojky – Bečhovice, které pak ŘSD opravilo. Podobně přispěl deník Metro k nápravě špatného značení pražské městské části – z Koloďeje na správné Koloděje. Už léta jsou v okolí středočeských Strančic směrovky Stránčice. Místní to ale podle našeho zjištění už dávno neřeší. „Každý si to stejně píše po svém,“ uvedla pracovnice strančického obecního úřadu.

Nejvíc hlášení po zimě

  • Mohutný příděl oznámení na poničené nebo ukradené dopravní značky dostávají úřady po zimním období.
  • Nezdá se vám umístění dopravní značky? Můžete ji nahlásit třeba městské
  • policii, dopravnímu oboru na radnici, Technickým službám či správě a údržbě silnic.
  • Upozornit na chyby a nepřesnosti lze i na internetových stránkách Českomoravské asociace dopravního značení www.cmadz.cz v sekci Hlášení závad. Tyto informace pak putují na příslušné odbory radnic a Technických správ komunikací.
  • Pokud jste narazili na kuriózní označení, chyby a omyly, pošlete nám fotky i s informacemi na mms@metro.cz či pavel.hrabica@metro.cz. V deníku Metro otisknuté fotografie odměníme!

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám