metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Větší foto
V rodinách se podle odhadu Svazu pekařů a cukrářů ročně upeče jedno až dvě procenta veškeré výroby chleba v Česku. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Covid pozměnil chlebové zvyky

  5:54
Pečiva se v jarní části epidemie prodalo méně. Tradiční chléb byl i tak na prvním místě.

Ještě v padesátých letech tvořil náš jídelníček hlavně žitný chléb. V současnosti převládá ten pšeničný a v něm vládne Šumava. „Tvoří 56 procent v chlebovém sortimentu,“ říká Jiří Balabán, předseda představenstva Svazu pekařů a cukrářů. Potvrzuje však, že stále stoupá podíl „zdravých“ chlebů, hlavně toho žitného a celozrnného.

Soutěž

  • Hodnocení Chléb roku pořádají pekaři a cukráři již pětadvacet let, letos se konal 26. ročník.
  • V pěti kategoriích vytvořili pekaři 84 bochníků. Hodnocení bylo anonymní. Vítězné chleby roku 2020 upekly pekárny z Choustníkova Hradiště, Prahy, Ostravy-Martinova a z Brandýsa nad Labem.

Pekaři i obchodníci se letos museli potýkat se změněnými podmínkami a požadavky nakupujících. „Prodalo se méně pečiva, hlavně toho nebaleného, lidé častěji sáhli po balených produktech,“ komentuje zkušenosti z první vlny koronaviru Patrik Dojčinovič, generální ředitel Tesco Česká republika. 

Trvalo prý delší dobu, než se lidé přesvědčili, že nebalený chléb či housky nejsou zdrojem nákazy. Každopádně výrobci zaznamenali větší poptávku po chlebech s menší gramáží. Nižší prodeje ovlivnil i fakt, že se víc chleba upeklo i doma.

V Česku je kolem 700 velkých, středních a malých pekáren. Vlastní pekárny mají také řetězce. 

Vždy budeme lepší než ti, co pečou doma, říká „velkopekař

„Jsem rád, že soutěž ukázala, že i velký pekař umí upéct dobrý chleba,“ komentoval vítězství v kategorii Chléb bez hranic v rámci Chleba roku 2020 Jaroslav Kurčík, generální ředitel Penamu.

Jedno je dobrý chléb upéct, druhé o tom přesvědčit zákazníka, ne?
Lidé si myslí, že chléb dělají stroje. Ale jsou to lidé, kteří připraví těsto, vymyslí receptury, chleba správně složí, jak se říká. Až na konci je stroj. Pomůže třeba udržet technologickou kvalitu.

Jak složité je neustále vymýšlet nové druhy chlebů?
Roste skupina lidí, která právě novinky vyžaduje a hledá. Ti lidé jsou ochotní si připlatit. Že nesní pět krajíčků, ale jen dva a žijí s pocitem, že to jejich tělu prospěje. Pro takovou skupinu vymýšlíme novinky. Je to spojené i s kupní silou obyvatel. Protože třeba takzvaný večerní chléb, který si lidé nedají k snídani nebo ke svačině, ale večer, samostatně nebo jako přílohu, tam se kilogramová maloobchodní cena pohybuje kolem stokoruny. Na rozdíl od běžné Šumavy, která stojí zhruba kolem třiceti korun.

Co říkáte na domácí pečení chleba? Jako konkurenci to asi nevnímáte.
Nemůžete to nikomu zakázat. Když si to chce někdo vyzkoušet, proč ne. Při vší úctě ke všem, kteří pečou doma, nikdy nemohou upéct chleba, který vzniká ve velké průmyslové nebo řemeslné pekárně. Lidé tam mají všechny procesy už zažité a vyzkoušené, doma je to pořád „samodomo“. 

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám