metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 27. října 2020. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
V rodinách se podle odhadu Svazu pekařů a cukrářů ročně upeče jedno až dvě...
Větší foto
V rodinách se podle odhadu Svazu pekařů a cukrářů ročně upeče jedno až dvě procenta veškeré výroby chleba v Česku. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Covid pozměnil chlebové zvyky

8. října 2020  5:54 Pavel Hrabica Metro.cz
Pečiva se v jarní části epidemie prodalo méně. Tradiční chléb byl i tak na prvním místě.

Ještě v padesátých letech tvořil náš jídelníček hlavně žitný chléb. V současnosti převládá ten pšeničný a v něm vládne Šumava. „Tvoří 56 procent v chlebovém sortimentu,“ říká Jiří Balabán, předseda představenstva Svazu pekařů a cukrářů. Potvrzuje však, že stále stoupá podíl „zdravých“ chlebů, hlavně toho žitného a celozrnného.

Soutěž

  • Hodnocení Chléb roku pořádají pekaři a cukráři již pětadvacet let, letos se konal 26. ročník.
  • V pěti kategoriích vytvořili pekaři 84 bochníků. Hodnocení bylo anonymní. Vítězné chleby roku 2020 upekly pekárny z Choustníkova Hradiště, Prahy, Ostravy-Martinova a z Brandýsa nad Labem.

Pekaři i obchodníci se letos museli potýkat se změněnými podmínkami a požadavky nakupujících. „Prodalo se méně pečiva, hlavně toho nebaleného, lidé častěji sáhli po balených produktech,“ komentuje zkušenosti z první vlny koronaviru Patrik Dojčinovič, generální ředitel Tesco Česká republika. 

Trvalo prý delší dobu, než se lidé přesvědčili, že nebalený chléb či housky nejsou zdrojem nákazy. Každopádně výrobci zaznamenali větší poptávku po chlebech s menší gramáží. Nižší prodeje ovlivnil i fakt, že se víc chleba upeklo i doma.

V Česku je kolem 700 velkých, středních a malých pekáren. Vlastní pekárny mají také řetězce. 

Vždy budeme lepší než ti, co pečou doma, říká „velkopekař

„Jsem rád, že soutěž ukázala, že i velký pekař umí upéct dobrý chleba,“ komentoval vítězství v kategorii Chléb bez hranic v rámci Chleba roku 2020 Jaroslav Kurčík, generální ředitel Penamu.

Jedno je dobrý chléb upéct, druhé o tom přesvědčit zákazníka, ne?
Lidé si myslí, že chléb dělají stroje. Ale jsou to lidé, kteří připraví těsto, vymyslí receptury, chleba správně složí, jak se říká. Až na konci je stroj. Pomůže třeba udržet technologickou kvalitu.

Jak složité je neustále vymýšlet nové druhy chlebů?
Roste skupina lidí, která právě novinky vyžaduje a hledá. Ti lidé jsou ochotní si připlatit. Že nesní pět krajíčků, ale jen dva a žijí s pocitem, že to jejich tělu prospěje. Pro takovou skupinu vymýšlíme novinky. Je to spojené i s kupní silou obyvatel. Protože třeba takzvaný večerní chléb, který si lidé nedají k snídani nebo ke svačině, ale večer, samostatně nebo jako přílohu, tam se kilogramová maloobchodní cena pohybuje kolem stokoruny. Na rozdíl od běžné Šumavy, která stojí zhruba kolem třiceti korun.

Co říkáte na domácí pečení chleba? Jako konkurenci to asi nevnímáte.
Nemůžete to nikomu zakázat. Když si to chce někdo vyzkoušet, proč ne. Při vší úctě ke všem, kteří pečou doma, nikdy nemohou upéct chleba, který vzniká ve velké průmyslové nebo řemeslné pekárně. Lidé tam mají všechny procesy už zažité a vyzkoušené, doma je to pořád „samodomo“. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

Onkolog a internista Lubomír Skopal
vydáno 27. října 2020  10:47

Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i bývalý onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve...  celý článek

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
vydáno 27. října 2020  7:21

Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy...  celý článek

Komerční sdělení

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
vydáno 27. října 2020

Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k...  celý článek

Komerční sdělení

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět
vydáno 27. října 2020

Milujete ten pocit, když čekáte na zvěř se zbraní v ruce? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte spolu s dalšími myslivci na lov? Pokud ano, rozhodně by vám...  celý článek

Vaše fotky z Prahy