metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel
Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

  12:27
Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.

Ráno si děti pustí videoklip, kde se nalévá alkohol. Cestou do školy chodívají kolem trafiky nebo obchodu a ve výloze vidí doslova přehlídku pití. Není vzácnost potkat na ulici vrávorající opilce. Alkohol je i v dětském světě všudypřítomný.

I takové jsou poznatky lektorů, kteří už deset let jezdí po českých základních školách s programem Pobavme se o alkoholu. Za tu dobu už vyslechlo jejich povídání a zkušenosti o tom, jak chápat alkohol a jak se s jeho existencí vyrovnávat, sto tisíc žáků převážně sedmých tříd. „My nejsme fanatici, kteří budou demonstrativně ve dvorech škol vylévat a ničit lahve s pitím. Nesnažíme se spasit svět,“ říká Josef Šedivý, vedoucí drogového informačního centra Sananim. Alkohol je podle něho legální záležitost a běžná součást života. Cílem „školení“ je především snižování rizik, která čekají děti a teenagery při neřízeném seznamování se s alkoholem. 

Na přednášky, o které je mezi základními školami rok od roku větší zájem, přispívají i samotní producenti sdružení v Unii výrobců a dovozců lihovin (UVDL).

Švédské dívky své vrstevníky předpíjejí.

  • Před sedmnácti lety poprvé pily alkohol tři čtvrtiny dětí mladších třinácti let. Teď jich je pouze čtvrtina.
  • Co se pohlaví týká, v pití jsou v Evropě pilnější kluci. Výjimkou jsou pouze britské, maltské a švédské dívky do patnácti let, které své vrstevníky předpíjejí.

„Za posledních zhruba deset patnáct let se výrazně snížil počet mladistvých, kteří jednou týdně konzumují alkohol,“ říká výkonný ředitel UVDL Vladimír Darebník. A to z asi čtyřiceti procent u chlapců a třiceti procent u dívek na dvacet, respektive patnáct procent. Potvrzují to studie Světové zdravotnické organizace i poznatky lektorů ze stovek setkání. Mění se povědomí o rizicích. „Děti jsou už schopné kriticky zhodnotit informaci spolužáka, že jeho otec vypije deset piv a nic to s ním neudělá. Před deseti lety by byl takový kluk třídní king. Teď už ne,“ vysvětluje změnu atmosféry Josef Šedivý.

Konzumace alkoholu jako potvrzení, že dotyčný konečně vstoupil do světa dospělých, prý už tolik nefunguje. Mají však školáci jiný rituál pro vstup do dospělosti než skleničku piva či tvrdého? „Kupodivu se víc realizují třeba na sociálních sítích,“ říká Šedivý. To, že si třeba zřídí Facebook se souhlasem rodičů ještě dřív, než jim je povolených třináct let, berou jako vstup do dospělosti. 

Češi jsou na špici

27

  • Tolik procent chlapců do patnácti let věku se už někdy opilo. Jedná se o celoevropský průměr. U dívek se jedná o 24 procent. V Česku si opilost vyzkoušelo v tomto věku 32 procent kluků a 29 procent holek. Jsme šestí v Evropě. Evropskými rekordmany mezi mladistvými jsou maďarští, litevští, chorvatští a dánští chlapci. V těchto zemích se někdy opilo kolem čtyřiceti procent kluků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek