metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

  12:27
Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.

Ráno si děti pustí videoklip, kde se nalévá alkohol. Cestou do školy chodívají kolem trafiky nebo obchodu a ve výloze vidí doslova přehlídku pití. Není vzácnost potkat na ulici vrávorající opilce. Alkohol je i v dětském světě všudypřítomný.

I takové jsou poznatky lektorů, kteří už deset let jezdí po českých základních školách s programem Pobavme se o alkoholu. Za tu dobu už vyslechlo jejich povídání a zkušenosti o tom, jak chápat alkohol a jak se s jeho existencí vyrovnávat, sto tisíc žáků převážně sedmých tříd. „My nejsme fanatici, kteří budou demonstrativně ve dvorech škol vylévat a ničit lahve s pitím. Nesnažíme se spasit svět,“ říká Josef Šedivý, vedoucí drogového informačního centra Sananim. Alkohol je podle něho legální záležitost a běžná součást života. Cílem „školení“ je především snižování rizik, která čekají děti a teenagery při neřízeném seznamování se s alkoholem. 

Na přednášky, o které je mezi základními školami rok od roku větší zájem, přispívají i samotní producenti sdružení v Unii výrobců a dovozců lihovin (UVDL).

Švédské dívky své vrstevníky předpíjejí.

  • Před sedmnácti lety poprvé pily alkohol tři čtvrtiny dětí mladších třinácti let. Teď jich je pouze čtvrtina.
  • Co se pohlaví týká, v pití jsou v Evropě pilnější kluci. Výjimkou jsou pouze britské, maltské a švédské dívky do patnácti let, které své vrstevníky předpíjejí.

„Za posledních zhruba deset patnáct let se výrazně snížil počet mladistvých, kteří jednou týdně konzumují alkohol,“ říká výkonný ředitel UVDL Vladimír Darebník. A to z asi čtyřiceti procent u chlapců a třiceti procent u dívek na dvacet, respektive patnáct procent. Potvrzují to studie Světové zdravotnické organizace i poznatky lektorů ze stovek setkání. Mění se povědomí o rizicích. „Děti jsou už schopné kriticky zhodnotit informaci spolužáka, že jeho otec vypije deset piv a nic to s ním neudělá. Před deseti lety by byl takový kluk třídní king. Teď už ne,“ vysvětluje změnu atmosféry Josef Šedivý.

Konzumace alkoholu jako potvrzení, že dotyčný konečně vstoupil do světa dospělých, prý už tolik nefunguje. Mají však školáci jiný rituál pro vstup do dospělosti než skleničku piva či tvrdého? „Kupodivu se víc realizují třeba na sociálních sítích,“ říká Šedivý. To, že si třeba zřídí Facebook se souhlasem rodičů ještě dřív, než jim je povolených třináct let, berou jako vstup do dospělosti. 

Češi jsou na špici

27

  • Tolik procent chlapců do patnácti let věku se už někdy opilo. Jedná se o celoevropský průměr. U dívek se jedná o 24 procent. V Česku si opilost vyzkoušelo v tomto věku 32 procent kluků a 29 procent holek. Jsme šestí v Evropě. Evropskými rekordmany mezi mladistvými jsou maďarští, litevští, chorvatští a dánští chlapci. V těchto zemích se někdy opilo kolem čtyřiceti procent kluků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Vaše fotky z Prahy