metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

23. ledna 2019  12:27 Pavel Hrabica Metro.cz
Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.

Ráno si děti pustí videoklip, kde se nalévá alkohol. Cestou do školy chodívají kolem trafiky nebo obchodu a ve výloze vidí doslova přehlídku pití. Není vzácnost potkat na ulici vrávorající opilce. Alkohol je i v dětském světě všudypřítomný.

I takové jsou poznatky lektorů, kteří už deset let jezdí po českých základních školách s programem Pobavme se o alkoholu. Za tu dobu už vyslechlo jejich povídání a zkušenosti o tom, jak chápat alkohol a jak se s jeho existencí vyrovnávat, sto tisíc žáků převážně sedmých tříd. „My nejsme fanatici, kteří budou demonstrativně ve dvorech škol vylévat a ničit lahve s pitím. Nesnažíme se spasit svět,“ říká Josef Šedivý, vedoucí drogového informačního centra Sananim. Alkohol je podle něho legální záležitost a běžná součást života. Cílem „školení“ je především snižování rizik, která čekají děti a teenagery při neřízeném seznamování se s alkoholem. 

Na přednášky, o které je mezi základními školami rok od roku větší zájem, přispívají i samotní producenti sdružení v Unii výrobců a dovozců lihovin (UVDL).

Švédské dívky své vrstevníky předpíjejí.

  • Před sedmnácti lety poprvé pily alkohol tři čtvrtiny dětí mladších třinácti let. Teď jich je pouze čtvrtina.
  • Co se pohlaví týká, v pití jsou v Evropě pilnější kluci. Výjimkou jsou pouze britské, maltské a švédské dívky do patnácti let, které své vrstevníky předpíjejí.

„Za posledních zhruba deset patnáct let se výrazně snížil počet mladistvých, kteří jednou týdně konzumují alkohol,“ říká výkonný ředitel UVDL Vladimír Darebník. A to z asi čtyřiceti procent u chlapců a třiceti procent u dívek na dvacet, respektive patnáct procent. Potvrzují to studie Světové zdravotnické organizace i poznatky lektorů ze stovek setkání. Mění se povědomí o rizicích. „Děti jsou už schopné kriticky zhodnotit informaci spolužáka, že jeho otec vypije deset piv a nic to s ním neudělá. Před deseti lety by byl takový kluk třídní king. Teď už ne,“ vysvětluje změnu atmosféry Josef Šedivý.

Konzumace alkoholu jako potvrzení, že dotyčný konečně vstoupil do světa dospělých, prý už tolik nefunguje. Mají však školáci jiný rituál pro vstup do dospělosti než skleničku piva či tvrdého? „Kupodivu se víc realizují třeba na sociálních sítích,“ říká Šedivý. To, že si třeba zřídí Facebook se souhlasem rodičů ještě dřív, než jim je povolených třináct let, berou jako vstup do dospělosti. 

Češi jsou na špici

27

  • Tolik procent chlapců do patnácti let věku se už někdy opilo. Jedná se o celoevropský průměr. U dívek se jedná o 24 procent. V Česku si opilost vyzkoušelo v tomto věku 32 procent kluků a 29 procent holek. Jsme šestí v Evropě. Evropskými rekordmany mezi mladistvými jsou maďarští, litevští, chorvatští a dánští chlapci. V těchto zemích se někdy opilo kolem čtyřiceti procent kluků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám