metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Bude nám stačit patnáct tisíc korun, myslí si příští penzisti

  12:46
Navrhovanou minimální mzdu nepovažují Češi za důstojnou. Většinu ale čeká důchod právě této výše.
Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Lidé, kteří mají penzijní věk ještě daleko před sebou, už vědí, že jen se státními penězi v penzi nevystačí. Proto počítají s tím, že vedle pobírání důchodu si budou nějak přivydělávat, nebo začnou s dostatečným předstihem šetřit.

„Dvě pětiny dotázaných předpokládá, že si v penzi vystačí s patnácti až dvaceti tisící korunami,“ říká Radek Sedlář, ředitel retailové sekce ING banky, která si nyní nechala zpracovat průzkum, jak si Češi plánují své hospodaření poté, co přestanou pracovat a začnou pobírat důchod. Jenže i při patnáctitisícové částce, kterou chce vláda v průměru penzistům vyplácet za dva roky, to předpokládá, že ke státním penězům musí každý důchodce přidat něco i z vlastního. Buď z penzijního připojištění, nebo z naspořených peněz.

Nízká nezaměstnanost se ani v listopadu nezměnila

  • Nezaměstnanost v Česku má hodnotu jen 2,6 procenta. Počet lidí bez práce dosahuje přes 197 tisíc. 
  • Nejméně lidí bez práce bylo v Pardubickém kraji (1,8 procenta), Praze (1,9) a Jihočeském kraji (1,9).
  • Nejvíc lidí bez práce je v Moravskoslezském kraji (4,1 procenta), Ústeckém kraji (3,7) a Jihomoravském kraji (3,1).
  • Zaměstnavatelé nabízeli v listopadu téměř 339 tisíc volných míst.

Jenže kolik by taková naspořená částka měla činit, záleží na nárocích dotyčného i na tom, jak dlouho bude penzi pobírat. V Česku je průměrná délka pobírání penze necelých 25 let. Aby měl senior k dispozici kolem dvaceti tisíc měsíčně, musel by odcházet do důchodu s úsporou 1,6 milionu korun, z něhož by si mohl měsíčně přilepšovat příští čtvrtstoletí 5300 korun.

Jenže řada budoucích penzistů, kterým nyní připadá plánovaná minimální mzda 14 600 korun jako nedůstojná (penze vypočtená z této částky by se pohybovala pod deset tisíc korun), nehodlá z nároků a koníčků příliš slevit ani poté, co začnou penzi pobírat. Těm by naspořených 1,6 milionu korun bezpochyby nestačilo. „Pokud budu chtít přilepšení deset tisíc měsíčně, musím v průběhu aktivních roků našetřit 3,6 milionu korun. Zní to jako ohromná částka, ale není nedosažitelná,“ konstatuje Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.

Od ledna vzrostou české penze skokově o devět set korun pro každého a v průměru bude brát český penzista téměř 14 400 korun měsíčně. Přesto existuje malá část lidí, asi kolem deseti tisíc, kteří pobírají minimální český důchod, který je lehce nad čtyřmi tisíci korunami. Žádný důchod naopak nepobírá například český premiér Andrej Babiš. Ačkoli získal už loni na podzim nárok na jeho vyplácení, zatím si prý nevyřídil na Slovensku příslušné dokumenty. 

Chorvatům je hej

13 408

Tolik korun představuje průměrná česká penze v polovině letošního roku. Polovina českých seniorů však pobírá menší částku. Na penzi přesahující čtrnáct tisíc korun dosáhne jen asi desetina všech lidí pobírajících starobní důchod.

60

Český penzista pobírá zhruba šedesát procent své mzdy. V EU jsou na tom nejlépe Chorvati a Nizozemci. To dostanou po dosažení důchodového věku až 120, respektive 100 procent své mzdy.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek