K překvapivému zjištění došel Český olympijský výbor, když zpovídal školáky, který předmět mají nejraději. Vyšlo mu, že přes osmdesát procent dětí v základních školách má nejraději tělesnou výchovu. Až na druhém místě skončila matematika a třetí výtvarná výchova.
Průzkum však organizoval olympijský výbor v rámci sportovních akcí, tedy jen mezi dětmi, které se aktivně účastní sportovních aktivit. Zkušenosti lékařů a pedagogů totiž hovoří o opačných tendencích.
Obezitolog z pražské motolské nemocnice Zlatko Marinov potvrzuje, že obezita v populaci českých dětí je na vzestupné úrovni. „Monstrózní obezitou dnes trpí víc než třicet tisíc dětí,“ argumentuje motolský lékař. Jak zjistila studie Univerzity Palackého v Olomouci mezi více než čtrnácti tisící dětmi, osmdesát procent z nich se hýbá nedostatečně, ani ne hodinu denně.
Statistiky nevylepšují ani hodiny školního tělocviku. Podle zjištění Všeobecné zdravotní pojišťovny se asi třetina českých školáků vyhýbá tělocviku. Děti, které se nerady hýbají, jsou nešikovné, nezvládají často ani obyčejný kotoul. Stávají se tak terčem posměchu šikovnějších vrstevníků. I proto jim rodiče píší ve dnech, kdy mívají tělocvik, omluvenky ze zdravotních důvodů. Třeba že mají ploché nohy.
Tlustí kluci25
|
O tom, jestli se děti hýbají a nesedí u televize nebo počítače, rozhoduje rodičovský příklad. Což potvrzuje i Šárka Kašpárková, bývalá skokanka do dálky a česká olympionička. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že když se hýbají rodiče, přenese se to i na děti,“ potvrzuje bývalá olympionička a skokanka do dálky Šárka Kašpárková.
Ta je také hlavní manažerkou Sazka Olympijského víceboje, který se snaží české děti programově rozhýbat. „Naopak v případě, kdy jsou rodiče domácí typy, které tráví čas u televize, mají děti tendenci nechodit ven ani sportovat,“ připouští bývalá česká reprezentantka.