metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Díky nové mobilní aplikaci by mělo výrazně ubýt papíru, říká Jitka Haubová z Komerční banky

  6:23
Co je pro sportovce mistrovství republiky, to je pro banky na českém trhu žebříček Mastercard Banka roku. V hlavní kategorii letos zvítězila Komerční banka (KB). Ta se na medailová umístění dostala i v několika dalších kategoriích.

Další 1 fotografie v galerii
Od roku 2012 zastávala různé manažerské role v Korporátním a municipálním bankovnictví, které poslední čtyři roky řídila. | foto: Archiv KB

Čím si KB vysloužila titul Banka bez bariér a které aktivity jí přinesly body v kategorii Zodpovědná banka, ví Jitka Haubová, členka představenstva a ředitelka KB, která má na starosti mimo jiné provoz, platby, účty i například zpracování transakcí. Mimochodem, Komerční banka byla vyhlášena i jako Inovátor roku 2022. Veřejnost ocenila její spolupráci s MONETA Money Bank. Díky ní došlo ke vzájemnému sdílení bankomatových sítí.

O kolik přístrojů se po spojení s Monetou rozšířila vaše bankomatová síť?
Aktuálně má Komerční banka 848 bankomatů, MONETA Money Bank jich má 542. Dohromady je to téměř 1400 bankomatů, ze kterých si mohou klienti KB i Monety vybírat svou debetní platební kartou zcela zdarma. Dřív měl takový výběr cenovku 39 korun. Hlavním cílem této spolupráce bylo zvýšit dostupnost bankomatů pro klienty. Vedlejším efektem je i zamezení zbytečnému plýtvání energií. Však v nákupním centru u sebe nemusí stát hned pět bankomatů. Jeden takový přístroj má totiž spotřebu jako rodinný dům. Navíc, aby v bankomatu byly prostředky, musí je tam někdo vozit, přepočítávat, odvážet a tak dále. To jsou v podstatě zbytečné úkoly.

Kam jste přesunuli bankomaty, které byly kvůli zmiňované spolupráci najednou duplicitní?
O tom rozhodli klienti. Na stránce Mamenavyber.cz mohli hlasovat, kde bankomat chtějí. Zároveň nyní na webu vidíte, kam už jsme bankomaty doposud přesunuli. Tady musím doplnit, že bankomat je v podstatě malá stavba. Je potřeba na něj mít stavební povolení a další razítka. K instalování nových bankomatů proto dochází postupně. U tohoto projektu jsme se inspirovali v zahraničí. V západní části Evropské unie existuje dvakrát tolik bankomatů. U nás je jich relativně málo a jsou koncentrovány hlavně do velkých měst. To se nyní mění a díky nám teď lidé mají bankomaty i v menších obcích. U bankomatů musím zmínit i jednu perličku. Jsme totiž vůbec prvním státem v celém postsovětském bloku, který měl bankomat. Nedávno jsme slavili 30. výročí první bankomatu na našem území.

Bude se síť bankomatů rozšiřovat i dál?
Možnost připojit se k projektu je otevřená pro všechny další banky, přičemž některé z nich již o této spolupráci uvažují a my s nimi již jednáme. Zatím byla řeč jen o výběrech peněz, v příštím roce se ale plánuje i sdílení přístrojů pro vklady hotovosti. Vkladové bankomaty jsou v rámci Evropy vcelku unikát. Je vidět, že 60 procent našich klientů vkládá peníze přes bankomat, nikoli přes pobočku. Což velmi podporujeme.

Trendem je nyní digitalizace služeb. Lidé „chodí“ do banky často přes mobilní aplikaci. Chystá KB v této oblasti nějaká rozšíření?
Ano, je to tak, lidé stále více preferují mobilní bankovnictví, a ano, chystáme velkou změnu. V Komerční bance aktuálně probíhá rozsáhlé přepisování a obměna systémů. Plánujete přechod na nový bankovní „core systém“, což nyní již rok běží v testovacím režimu. Jinými slovy: staré srdce, na němž běží hlavní bankovní operace, se bude měnit za nové. První touto technologickou změnu pro klienty byla výměna našeho hlavního systému pro karty. Všichni klienti KB, to znamená 2,4 milionu karet, běží na nejmodernější technologii Prime od společnosti Tyses. To je důležité hlavně z hlediska bezpečnosti. Po útoku Ruska na Ukrajinu narostl počet hackerských útoků. Výsledkem celé technologické transformace bude nové internetové a mobilní bankovnictví. Momentálně ho testujeme interně na první skupině zhruba 600 zaměstnanců.

Jitka Haubová nastoupila do Komerční banky v roce 2006.

Pokud byli klienti ale na něco zvyklí, nebude pro ně novinka šok?
Určitě ne, pozitivní novinkou bude, že mobilní i internetová aplikace budou vypadat stejně. Výrazně by ale mělo ubýt papíru. Další zásadní novinkou bude i to, že nový bankovní systém nám umožní výrazně zkrátit inovační cyklus. Novinky tak budeme moci zavádět častěji. Doposud to bylo tak, že jsme mohli nabídnout nové funkce maximálně třikrát za rok.

Mohou mobilní aplikaci využívat i lidé se zrakovým postiženým? Ptám se proto, že KB byla zvolena jako nejlepší v kategorii Banka bez bariér.
Snažíme se být bankou otevřenou pro zaměstnance, klienty i veřejnost. Naše mobilní aplikace umí jak předčítat text, tak zvyšovat kontrast a zvětšovat písmo a umí také například naučit klávesy vibrovat různě. To všechno bude umět i naše nová aplikace. Mimochodem, v Česku žije zhruba 10 tisíc osob s praktickou nebo úplnou hluchotou odkázaných na využití českého znakového jazyka. My jsme realizovali právě proto, aby aplikace byla intuitivní, výzkum s několika nedoslýchavými a neslyšícími klienty. Překvapivým zjištěním, respektive uvědoměním, pro nás bylo, že český znakový jazyk je zcela odlišný od klasické češtiny. Jde v podstatě o cizí jazyk. A právě proto znakující neslyšící rozumí běžnému textu jen obtížně. V bankovnictví proto musíme komunikovat jednoduše v krátkých větách a s použitím běžných slov. Jako příklad uvádíme nevhodné slovo „platba“, které někteří neslyšící čtou jako „plavba“. Mnohem srozumitelnější je jim výraz „zaplatit“.

Jaké další „vychytávky“ dělají KB přívětivou k handicapovaným klientům?
Některé naše pobočky jsou zcela bezbariérové a bude jich v budoucnu ještě víc. Například i jednání mezi klientem a bankovním poradcem je v on-line režimu převáděno do písemné formy. Neslyšící klienti tak mohou samostatně komunikovat se svým poradcem. Službu zajišťuje ve spolupráci se sociální firmou Transkript online, která je úspěšným zaměstnavatelem nevidomých rychlopísařů. V rámci nové digitální banky chceme jít ještě dále, a to tím, že přizpůsobíme aplikace i pro klienty neslyšící od narození.

Medailové umístění KB získala také v kategorii Zodpovědná banka. Na které vaše aktivity jste nejvíce hrdí?
V Česku je udržitelnost kontroverzní téma, mnoho lidí to vnímá jako vnucenou věc, která akcentuje jen ochranu životního prostředí. V Komerční bance se snažíme být zodpovědní hned v několika sektorech. Dost jsme investovali do optimalizace práce, meziročně jsme snížili o 18 procent spotřebu například lepší diagnostikou nebo využíváním méně budov. Ta, v které naše banka sídlí ve Stodůlkách, je navíc energeticky úsporná. Také dost digitalizujeme, díky novým technologiím potřebujeme méně papíru. Instalujeme i fotovoltaické elektrárny nebo jsme nakoupili firemní elektroauta. Nové pobočky jsou odhlučněny z recyklovatelného plastu, osvětlení je řízeno dle intenzity denního světla a podobně. V souladu s platnými právními předpisy, při respektování doporučení české vlády, v rámci celé skupiny Société Générale zvýšíme teplotu klimatizace na minimálních 25 °C v období letních měsíců a zároveň teplota nebude vyšší než 21 °C v zimě. Tím snížíme energetickou spotřebu o zhruba 15 procent. Nové nastavení platí od srpna na všech našich klientských i zaměstnaneckých místech po celém Česku.

Jaké plány ohledně elektromobility ještě banka v dohledné době má?
KB se rozhodla, že v budoucnu už nenakoupí žádné auto na fosilní palivo. Jedná se o postupnou obměnu, kdy od roku 2030 budeme mít v KB i v dceřiných společnostech pouze elektromobily. V současné době máme 131 elektromobilů a 65 nabíječek. Máme zatím ještě i zhruba 550 klasických aut. Sama elektrovůz využívám. Takže vím, že je pro jeho provoz potřeba víc plánovat cesty, a to zejména v zimě. V Česku není infrastruktura nabíječek zatím tolik rozsáhlá. To se ale postupně mění.

Zůstaňme ještě u životního prostředí. KB byla oceněna i titulem ESG banka roku 2021. Zkratka ESG je mezinárodně uznávaný termín označující udržitelné investice. Co to znamená v praxi?
Loni jsme uzavřeli s klienty úvěry ve výši 22 miliard korun, které mají environmentální nebo sociální dopad. Šlo o nákup technologií na úsporu energií, zateplování budov, pořízení solárních panelů, nakládání s odpady či investice do zdravotnictví a školství. Máme spolupráci s ČEZ ESCO a naší dceřinou společností SGEF, kdy pro klienty financujeme fotovoltaiky na střechu a ČEZ ESCO technologii nainstaluje a provozuje. Pro klienta je tato služba prakticky bez nákladů a po určité době si fotovoltaickou elektrárnu za korunu může odkoupit. To zdaleka není vše. Zmíním naše udržitelné chování i v úplně jiné oblasti. Až třetina našich klientů má totiž platební kartu z recyklovatelného materiálu, recyklovatelné jsou například i platební terminály.

Zmínila jste úvěry pro nákup technologií na úsporu energií. Jsou nějakým způsobem zvýhodněné?
Financování energetických úspor, ať už formou úvěru, či spotřebitelského úvěru na udržitelné technologie úrokově zvýhodňujeme. Máme i poradenskou společnost KB Advisory, která radí klientům a vypisuje žádosti pro dotace. Děláme také energetické a ESG audity, což je věc, kterou do budoucna budou potřebovat i menší a střední firmy.

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek