Výkon lidí výrazně ovlivňuje, kromě jiných faktorů, prostředí. Ve srovnání s trendem přelomu století, kdy se budovaly obrovské open space budovy, směřují dnes společnosti k bohatě členěným prostorám. „Pro budování open space v poslední době platí, že každý by měl mít dostatečně svého pracovního prostoru a současně by měl být celý prostor pracovně oddělený,“ říká psycholog Martin Vaculík.
Konečnou podobu nového sídla by podle Filipa Mušky z realitní a investiční společnosti CBRE neměli nechávat majitelé jen na architektech. „Téměř polovina firem dnes umožňuje svým zaměstnancům ovlivnit podobu a typ kanceláře,“ říká Muška.
Benefity? Jak kdo!59
|
Možnost určit rozdělení nových kanceláří i jejich účel měli třeba zaměstnanci českého Microsoftu. Například hernu propojili přímo s pracovním prostorem, aby mohl být rodič v kontaktu s potomkem, kterého vzal do práce. Příští rok čeká stěhování z několika budov do jedné nové i zaměstnance ČSOB do nové části jejich centrály v pražských Radlicích.
„Mezi zaměstnanci jsme uskutečnili průzkum, jak si nové pracoviště představují,“ říká členka představenstva ČSOB Marcela Suchánková. Z jejich přání pak vycházeli architekti při konečném návrhu interiérů. „Pracovníci si například prosadili výrazně barevnější stěny a vybavení než dosud,“ uvádí Suchánková. Lidé si také přáli víc telefonních „budek“ pro nerušené hovory. Těch bude mnohem víc. Naopak podstatně méně bude sdílených pracovních míst pro více lidí najednou. To totiž zaměstnanci z původního návrhu v průzkumu odmítli. „Lidé chtějí mít v prostoru věci, které jsou jim blízké a nechtějí se o ně s nikým dělit,“ říká psycholog Vaculík.
Chytré firmy splní zaměstnancům i „nemožná“ přání
|