metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Extrémní ceny bytů brání mladým lidem stěhovat se od rodičů

  13:49
Shánění „startovacího bytu“ se pro lidi mezi 26 až 36 lety, kteří by chtěli založit rodinu, v posledních letech neliší příliš od předlistopadových dob. Zatímco tehdy kvůli pomalé výstavbě zaručovaly získání bytu především známosti na bytovém odboru radnice nebo „angažovanost“, teď jsou jediným kritériem finance. A ty jsou pro značnou část mladé generace často zcela nedosažitelné.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„V Praze se za posledních patnáct let postavilo jen osmdesát tisíc nových bytů, což absolutně nestačí poptávce,“ říká makro-ekonomický analytik Michal Skořepa. „Dalším důvodem vysokých cen bytů je i nedostatek obecního nájemního bydlení,“ dodává. Od roku 1995 klesl počet bytů, které mají ve správě radnice, ze 36 na 13 procent veškerého bytového fondu.

K nedostupnosti finančně přijatelného bydlení přispívají jak vysoké ceny za metr čtvereční, tak stále rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky. Ty se po včerejšku opět pohnuly směrem vzhůru.

V Praze vzrostly ceny bytů za pět let až o polovinu

  • Odhady mladých lidí žijících v „mamahotelech“ u rodičů se značně liší. Podle NMS Market Research to je až 70 procent.
  • Ve vlastní nemovitosti žije podle agentury Ipsos jenom třetina z mladých Čechů. 
  • Za bydlení vydají mladí lidé v průměru od pěti do deseti tisíc korun měsíčně. Jedná se asi o čtvrtinu jejich pravidelného příjmu.
  • V hlavním městě vyskočila cena za metr čtvereční bytu za posledních pět let o padesát procent a blíží se k 80 tisícům korun v průměru.

Posunou zřejmě úroky hypoték poskytované komerčními bankami na tři procenta. Hypoteční banky se snaží na rostoucí ceny a úrokové sazby reagovat různě. Například Česká spořitelna zavedla nově speciální hypotéku pro ty, kteří si chtějí pořídit své první bydlení. Omezením není věková hranice, pouze fakt, že klient žádnou další nemovitost nevlastní.

„Předpokládáme ale, že většina žadatelů stejně nevyužije maximální výši půjčky, ta je pět milionů korun,“ podotýká Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny. Průměrná výše hypotéky se v Česku pohybuje kolem dvou milionů korun. Vyšší částky jsou totiž, i s ohledem na zvyšující se úroky, mimo možnosti žadatelů. Pro více než pětinu mladých lidí mezi 26 až 36 lety je podle agentury Ipsos hlavním problémem výše ročního příjmu, který banky při žádosti o hypotéku požadují. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek

Jsme opravdu doslova přesně to, co jíme, říká vědecká specialistka Kotásková

vydáno 18. července 2024  7:00

Dlouhodobé trápení se špatnou náladou a pocit nekomfortu může spočívat v trávicím traktu. Mnohdy návštěva odborníka nemusí být řešením. Málokdo si...  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek