metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Fotovoltaika se objevuje na komerčních objektech stále častěji. | foto: LIDL

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

  12:01
Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.

Solární boom už má své první vítěze, ale i své poražené. Ne každá firma zvládla nebývalý rozmach moderní energetiky, zvláště po předloňském a loňském raketovém zvyšování elektřiny i dalších paliv.

„To byla doslova povodeň,“ říká s nadsázkou o rapidním růstu zájmu o instalaci fotovoltaických systémů Károly Attila Juhász, marketingový ředitel společnosti Schlieger. Největším problémem většiny objednaných instalací bylo datum, kdy je mohla firma montovat. To šlo napříč firmami, republikou, ale vlastně i celou Evropou.

Přetahovat? Školit? Zásadní otázka solárního boomu
Základní otázka stála na tom, a pořád ještě stojí, kde brát lidi. Termíny v Česku se například loni pohybovaly od půl roku do roku a půl. Do určitého okamžiku lze nedostatek zkušených techniků řešit přetahováním a přeplácením od konkurence, ale to se pak může odrazit v konečných cenách pro zákazníka, který především hledá cestu, jak zlevnit provoz.

„Nové lidi jsme našli převážně mezi ukrajinskými zaměstnanci a také jsme vybudovali školicí centrum, které nedostatek odborného personálu hodně zmírní,“ říká Juhász. Což vedlo i k tomu, že momentálně mohou část personálu využít při zakázkách v sousedním Německu, kde se na tamním trhu pohybovaly termíny zakázek právě až okolo roku a půl. Vyplatilo se také vsadit na personál, který dobře zvládá němčinu.

Momentálně se daří objednávky od zákazníků vyřizovat přibližně v termínech kolem tří měsíců, což byla třeba ještě v loňském roce v podstatě sci-fi záležitost.

Nemusíme šetřit, ale chceme být „in“ a nezávislí
Zajímavý je poznatek některých firem zajišťujících fotovoltaiku a tepelná čerpadla, že někteří zákazníci nepožadují moderní energetické systémy jen kvůli šetření. „Náklady nejsou pro ně to, co by je pálilo nejvíc, často říkají, že chtějí soláry nebo čerpadla proto, aby ukázali, že stojí o moderní technologie, podvědomě chtějí, aby byli braní jako lidé fandící ekologickým řešením,“ říká obchodní zástupce jedné z fotovoltaických společností, který si nepřál zveřejnit jméno. Je to prý někdy podobné jako při pořizování nového auta, kdy lidé právě proto sáhnou po elektrickém voze s nejmodernějšími systémy.

Kromě toho si na pořízení solárních panelů a tepelných čerpadel klienti cení i toho, že jsou relativně nezávislí na externích dodavatelích energií.

Systémy se učí, jak funguje rodina
Znáte film Veřejný nepřítel, kde umělá inteligence zcela ovládne nejen provoz domácnosti, ale i jeho obyvatele? I řízení fotovoltaického provozu a fungování tepelných čerpadel už v moderních instalacích pomáhá řídit počítačová umělá inteligence. Obavy, že by se ale rozhodla diktovat majitelům domu, co, jak a kdy mají dělat, nehrozí.

Každý, kdo začne o úsporné energii ze slunce uvažovat, by měl při jejím plánování vycházet především z každodenního provozu domácnosti. A to pak jako zadavatel předkládat při plánování zakázky.

„Je dobré vědět, kdy je v domě největší provoz, jestli tam žijí jen dva lidé, nebo jestli v domě přebývá rodina s malými dětmi,“ vysvětluje Petr Němeček, technický a produktový ředitel firmy Schlieger. Umělá inteligence se pak učí, kdy například nejčastěji vaříte, perete, zapínáte světla a další spotřebiče.

Podle toho potom rodině nabízí optimální časy, jak spotřebiče využívat a kdy je pouštět, aby se přednostně využívala bezplatná elektřina ze solárů, a ne ta placená ze sítě. V potaz bere například také předpověď počasí, kdy bude víc slunce, a proto i víc solární energie, a kdy naopak méně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek