Na webu máte již přes šest tisíc opuštěných objektů po celé ČR. Jak jste začínali?
Naše iniciativa je poměrně mladá, fungujeme zhruba pět let, z toho první roky byly spíše rozkoukávací, věnovali jsme se hlavně zjišťování, co kde chátrá, a začali komunikovat s majiteli objektů, zájemci, fanoušky. Nyní jsme spíše ve stavu, kdy objekty, které jsme před pár lety zaznamenali jako prázdné, jsou ve stadiu postupující rekonstrukce.
Symbolem Kamenického Šenova je sklo, už roku 1856 tu vznikla odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropě. Do současnosti zde působí mnoho významných skláren, například Preciosa. Za první republiky tu byla nejvyhlášenější Palmeho sklárna, která dodala lustry například pro palác tureckého sultána, královskou operu v Římě, divadlo Albee v New Yorku nebo palác svobodných zednářů v Kodani. Bohužel tento klenot katastrofálně chátrá. „Šenov je ale i tak parádní, plánujeme tímto směrem i další výlet autobusem,“ říká Radomír Kočí.
Budeme se díky iniciativě Prázdné domy už brzy do některých opravených domů a míst podívat?
Od loňského září se opravuje památkově chráněná stavba z dob Marie Terezie – včelařská škola v Novém Kníně. Majitel plánuje ukázku historie včelařství vrátit. Dalším příkladem může být Vildův mlýn v Jistebnici, ten jsem si fotil ještě jako chátrající s nejistým osudem, poté jej koupil místní spolek, který se také pouští do rekonstrukce. Byl zachráněn Hrnčířův mlýn, nejstarší zmínky o něm jsou již z roku 1598. Je památkou a bude tu kulturně-společenské centrum s muzeem mlynářství a sekernictví. Díky Prázdným domům se lidé mohou podívat do zajímavých míst v rámci Open House a také díky vycházkám, které organizujeme, už nyní.
A to jsou?
Na našem webu se objevují například trasy, skrz které zavedeme veřejnost do nějakého místa a seznámíme ji s pomocí i audioprůvodce blíže s historií a současností. Nejnověji si takto mohou lidé projít například Kyselku v trase s názvem Po stopách Mattoniho, v trase s názvem Kamenický Šenov a skláři blíže seznamujeme se zdejší tradicí sklářů, například slavné rodiny Palme. Zajímavý je také hrad Hartenberg, kde se majitel snaží o jeho záchranu, zde je na webu připravena trasa Okolo Hartenbergu. Majitelé oceňují podobné aktivity, pomohou jim nalákat návštěvníky či další pomocníky.
Tohle je další lahůdka, kam se můžete s Prázdnými domy vypravit – do méně známé části Liberce za osudy rodu Liebiegů. Ti patřili k nejvýznamnějším továrníkům široko daleko. Měli tak obrovský majetek, že pro své zaměstnance postavili celé zahradní město. Elegán Theodor von Liebieg byl první český automobilista. A jako první na světě automobilem podnikl dálkovou cestu dlouhou 726 kilometrů, něco jako ve známém pořadu Top Gear. Na snímku je místní přehrada Harcov.
Peníze z těchto vycházek putují na opravy zanedbaných míst...
I my sami se snažíme taková místa zachránit a otevřít lidem. V současné době kapličku pod pražským Barrandovem. Zajímavých míst po Česku, která nejsou zatím objevena, je spousta. Je to pro lidi takové dobrodružství, jaké vlastně zažíváme i my sami.
Utajené ČeskoSmyslem iniciativy Prázdné domy je upozorňovat na chátrající opuštěné stavby. „Kolikrát jsou to zajímavé objekty – lokalitou, kde se nacházejí, architekturou i historií. Když sejdou z očí, sejdou z mysli. Že se na pěkném místě nachází takový objekt, to je kolikrát škoda. Takže smyslem je i tyto objekty znovu připomenout,“ říká Radomír Kočí. A také pomáhají samotným majitelům takových nemovitostí, mnohdy si s objekty nevědí rady. Díky iniciativě Prázdné domy také můžete navštívit mnoho neznámých míst. Lidé se mohli v Praze podívat třeba do Borůvkova sanatoria, v rámci Open House byl otevřen zpustlý klasicistní skvost Desfourský palác. Letos to bude neznámá Orionka, vozovna nedaleko Flory. „Na webu Prazdnedomy.cz v přehledu akcí najdete třeba tesařský workshop, který se uskuteční v září na dlouhodobě chátrajícím zámku v Chříči, s majitelem zámku Soutice plánují v říjnu brigádu, prohlídku zámku a grilování. Jsou to inspirativní akce,“ doplňuje Kočí. |