metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Další 1 fotografie v galerii
Města se do tmy neponoří | foto: MAFRA

Obce a drahé energie? Například v Chomutově se určitě v ulicích zhasínat nebude

  19:58
Vypnout televizi. Zhasnout v místnosti, odkud odcházíme. Doma to jde snadno. Ale radnice u svých majetků takovou možnost úplně nemají. Jak si nyní poradí s energetickou drahotou?

Kompenzace nákladů na provoz zaměstnanců v režimu home office se vyplatí. Je to zkušenost, kterou zaznamenali v uplynulých dvou letech v nejedné firmě. „On-line systém dává smysl a úspora je i na pronájmu i při započtení příplatků za práci lidem z domova,“ říká Petr Studnička, ředitel společnosti Conectstar.

Cesty k úspoře našla firma především po přestěhování do jiných, menších prostor. Meziroční úspora na nájemném a energiích, které nyní hrají stále větší roli, se v tomto případě pohybuje kolem čtyřiceti procent.

Úspora nesmí převážit nad bezpečím
Jenomže – soukromá firma může být v aktuálních opatřeních pružnější než státní správa. Velká i malá města a vesnice však zajišťují věci, které jsou dané ze zákona a nikdo se jim nevyhne. Jejich zavedení do praxe není dílem jednoho dne. Lampy v ulicích musí svítit, zrušit místní veřejnou dopravu také nelze. Každá nespálená kilowatthodina je samozřejmě dobrá, ale občané po ulicích se svíčkami chodit nebudou. Alespoň ne v severočeském Chomutově. Město hledá cesty v nakládání s energiemi i bez aktuálních problémů na energetickém trhu.

„Určitě došlo k zateplení mnoha městských budov, hlavně tam kde to neomezovali památkáři,“ říká Marie Heřmanová, mluvčí chomutovské radnice. Hlavní objekty městského úřadu ale nelze energeticky podstatně vylepšovat právě kvůli památkové ochraně. Průběžné výměny úsporných světel za ještě úspornější je ale samozřejmostí. „Vypínání pouličního osvětlení v noci určitě neplánujeme. Benefit v podobě uspořené elektrické energie je v tomto případě de facto zanedbatelný v porovnání s bezpečnostními riziky s tím spojenými,“ vysvětluje Heřmanová. Značné investice putují do rekonstrukce veřejného osvětlení za použití LED světelných zdrojů s možností inteligentního řízení.

Nyní jen úsporná, do budoucna ještě chytrá
Úplně bezbolestné zdražení se nevyhne ani Olomouci, ale město má dlouhodobě nasmlouvané dodávky energií, které je před náhlými výkyvy cen chrání. „Kolik nás bude stát dodávka energií, víme předem. Cena je vyšší než v minulém období, ale ve srovnání s aktuální výší cen je to částka ještě poměrně přívětivá,“ říká Jana Doleželová z odboru mediální komunikace olomouckého magistrátu.

Podobně jako v Chomutově směrují modernizaci nejen k úsporám, ale i doplnění o chytrá řešení. V současné době je v Olomouci umístěno více než třináct tisíc svítidel na sloupech, konzolách a převěsech. „Některé z nich už jsou na hranici životnosti. Rozhodli jsme se proto ve spolupráci s Technickými službami ještě letos vyměnit v ulicích Tovární a Lipenská celkem 225 zastaralých výbojkových svítidel za nová LED svítidla,“ doplňuje informace primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Do budoucna se svítidla postarají i o intenzitu svícení, případně nabídnou dobíjení elektroautům.

Raději myslet dopředu než panikařit z každé cenové změny, to dlouhodobě prosazují i v Hradci Králové. „Vyměňujeme stará okna městských budov za kvalitnější. Hlavně nové budovy města jsou již navrhovány tak, aby splňovaly veškeré požadavky na stavbu šetrnou k životnímu prostředí i na úsporný provoz,“ doplňuje energetické obecní informace Marie Šmídová, mluvčí primátora Hradce Králové. 

Nebýt zbrklý a třikrát počítat, to se vyplácí i v Českých Budějovicích. „Město České Budějovice zajistilo nákup elektrické energie i zemního plynu na rok 2022 v dostatečném předstihu postupným nákupem na komoditní burze v letech 2019 až 2021. Cena zemního plynu je proti roku 2021 nižší, cena elektrické energie jen mírně vzrostla. Současné ceny energie na trhu se tedy města nedotknou. Samozřejmě do budoucna je nutné počítat s rostoucími cenami energie,“ říká náměstek primátora Ivo Moravec.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek