metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel
Vizionář Martin Holečko | foto: ArchivMetro.cz

Pražané na budoucnost slyší

  9:30
Holešovická tržnice se stává evropským technologickým epicentrem.

Roboti, elektrická auta, domy, které vám nakoupí a připraví snídani, superpočítače, drony, 3D tiskárny či nanotechnologie. Tyto vychytávky nebo alespoň jejich funkční modely zaplaví dnes a zítra areál Pražské tržnice v Holešovicích v rámci největší vizionářské a futuristické akce ve střední a východní Evropě Future Port Prague.

„Naším cílem je dostat Prahu na technologickou mapu Evropy, přitáhnout sem inspiraci a odborníky ze světa a tak do Česka dostat zahraniční investice do inovací a výzkumů, nikoli jen do montáže strojové výroby, jako je tomu často dnes,“ říká vizionář Martin Holečko, který má akci v hlavním městě již druhým rokem na starosti.

Festival hostí také padesátku řečníků z celého světa. Mezi největší lákadla patří například kosmická inženýrka NASA Anita Sengupta, viceprezident studia Disney Charlie Fink či světově uznávaný odborník na umělou inteligence Roman Yampolskiy.

„Svět moderních technologií, ať už se bavíme o umělé inteligenci, virtuální realitě, nových materiálech, či robotice, je natolik vzrušující, že sám o sobě přináší řadu překvapení. Jedním z hlavních poslání festivalu je přiblížit technologie lidem a ukázat jejich využití v podnikání a každodenním životě. Že se jich nemusíme obávat, pokud je budeme umět s rozumem využívat,“ dodává Holečko.

Organizátorům se v loňském roce potvrdilo, že Pražané i přespolní mají o svět zítřka velký zájem. V jednom dni akci loni navštívilo čtyři a půl tisíce návštěvníků. Tento výsledek tvůrce pro letošek natolik povzbudil, že se rozhodli akci o den prodloužit.

„Stejně jako loni je její součástí konference, festival s více než sto vystavovateli, venkovní open-air program za účasti řečníků, kteří se během dvou dnů vystřídají na festivalovém pódiu. Nově se akce rozšířila o sympozium o etice strojů a odborné workshopy,“ doplňuje Holečko.

Samotné workshopy, kterých proběhne v Holešovicích více než dvacítka, budou dle organizátorů opravdovou výzvou. Společně s lektory si zde budou zájemci moci vyzkoušet výrobu chatbotů – počítačových programů určených k automatizované komunikaci s lidmi, zkoumat nanovlákna či vyzkoušet virtuální realitu.

Vizionářský festival Future Port Prague 2018

Futuristická akce se koná dnes a zítra v prostorách Pražské tržnice v Praze 7.

  • Vstupné na oba dny vyjde dospělého na 790 korun. Děti do patnácti let mají vstup zdarma. Účast na workshopech se platí zvlášť.
  • Na jednom místě se na akci opět setkají špičkoví zahraniční i tuzemští technologičtí lídři, aby diskutovali o dopadu technologií na byznys i naše životy, a představí technologie, které v metropoli dosud pohromadě nebyly.
  • Organizátor akce Martin Holečko je zajímavou osobností. Otestoval například stav beztíže, pět let žil v buddhistickém centru, jako jediný Čech vystudoval prestižní on-line školu Setha Godina altMBA. Je také spoluzakladatelem jedné z prvních takzvaně svobodných firem v Česku, kde nejsou rozhodovací procesy vedeny „shora“, ale „zdola“.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek