metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Startupy jsou o krok zpátky. Talenty dusí byrokracie

  15:26
Česká byrokracie značně tlumí růst mladých českých firem. Tuzemské startupové podhoubí má náročnější podmínky na rozjezd, než je tomu v zahraničí. Data Světové banky ukazují, že ze 190 ekonomik planety je Česká republika až na 81. místě. Tedy daleko za Slovenskem, Slovinskem či Maďarskem. Upozorňuje na to česká odnož globální neziskové organizace Startup Weekend. Právě srovnání se zahraničím ukazuje zejména velké byrokratické překážky.
Ilustrační foto | foto: mbiDNES.cz

„Podhoubí pro české startupové prostředí není vůbec přívětivé. Velkou brzdou je především byrokracie, tedy počínaje založením firmy až po získávání peněz je toto všechno zbytečně náročný proces. Legislativa tomu nijak nepomáhá. Další problém je, že to prostředí je u nás v oblasti startupů dost roztříštěné, proto tu chybí nějaká střecha nad tím. Tomu se snažíme pomoct,“ vysvětluje Martin Andrle, jeden z organizátorů uskutečněné akce Startup Weekend v Praze. Další akce proběhne v Plzni od 27. do 29. října.

Jeho slova například potvrzuje nedávná studie Aspen Institutu. Ten například vyzdvihuje absenci odborníků či spíše nedostatek nezávislých institucí, které by mladým firmám pomohly ke svému rozvoji. Tedy právě takové organizace a aktivity, které zastřešuje například již zmíněný Startup Weekend.

O co jde a jak podobné akce pomáhají formovat startupové prostředí? Startup Weekend je nezisková organizace pořádající hackathony v různých městech po celém světě.

Událost funguje tak, že během 54 hodin mají účastníci možnost představit své plány či nápady na startup. Úkolem je pak přesvědčit ostatní, vytvořit tým a co nejlépe promyslet strategii daného projektu. Primárně má však edukační charakter, a akce tak otvírá dveře i netechnickým lidem pochopit, co znamenají technologie a jak kolem toho lze postavit firmu. Událost probíhá za účasti mentorů, kteří soutěžící směrují a dávají jim rady a tipy z vlastní zkušenosti z různých odvětví. „Na výběru porotců i mentorů si zakládáme, takže se účastníci mohou těšit na špičky ve svých oborech,“ přibližuje Andrle.

Pražský event se již může pochlubit, že se doposud úspěšně rozjel například projekt Kumšt.art, který je takovou internetovou burzou a galerií mladého umění zároveň. Inspirativní může být příběh Iuliána Gulea a jeho projektu BookVoyager.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Hromadná nehoda u letiště zastavila Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

vydáno 29. dubna 2024  16:42,  aktualizováno  20:36

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v pondělí na 27. kilometru Pražského okruhu, kde došlo k hromadné dopravní nehodě čtyř...  celý článek