metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Sobota 24. února 2024. Svátek má Matěj

Další 1 fotografie v galerii
Gotická stavba pochází z 13. století. | foto: Míra Lachec

V kolínském chrámu můžete adoptovat varhanní píšťalu. Nástroj podpoříte i návštěvou plesu

  6:14
Práce jako na kostele. O tom vědí své v chrámu svatého Bartoloměje v Kolíně. Po dvaceti letech zdárně spěje ke konci velká rekonstrukce.

„Opravit bylo potřeba v podstatě všechno,“ uvádí pro Metro farář Ján Halama. „Venkovní obnova zdiva, kamenných prvků, oprava krovů, renovace věží, křížů na věžích a další. Mnoho práce bylo také uvnitř,“ vypočítává Halama úsilí dvou dekád.

„Ještě se vyrobí mříž pod kůrem, díky čemuž bude denně přístup pro veřejnost k nahlédnutí, respektive modlitbě,“ říká farář. Přestože práce ještě běží, kostel je v provozu. Navštívit lze nedělní mše nebo chrám s průvodcem.

Součástí kostela bude také unikátní hudební nástroj. „Jde o první a prozatím jediné varhany takzvaného francouzského romantického typu v Česku,“ chlubí se Halama. „Varhany budou znít monumentálněji v souladu s velikostí chrámu a dosáhne se větší zvukové rozmanitosti a variability,“ vysvětluje farář jejich jedinečnost složitého klávesového nástroje. „Pro varhaníky bude lépe dosažitelná interpretace velkých děl francouzské romantické literatury, která vyžadují třímanuálový nástroj,“ popisuje Halama.

Varhany procházejí složitou rekonstrukcí.

Protože se jedná o finančně náročný projekt, rozhodla se Římskokatolická farnost Kolín oslovit veřejnost o pomoc s financováním. Lidé tak mohou udělat dobrý skutek a v rámci sbírky Darujte tón jednu z budoucích píšťal adoptovat. Další z možností, jak vznik nástroje podpořit, je návštěva Farního plesu, který se koná v pátek od 20 hodin v kolínském Městském společenském domě.

„Přál bych všem lidem hlavně mír na naší Zemi a pokoj v srdcích a myslích. Ať jsou ochotni pro dobré spolužití s druhými obětovat část svého ega,“ uzavírá přáním Halama.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek

Méně křeče, ale také sebevědomí soutěžících. Love is Blind je tu pošesté a zase trošku jinak

Strážce streamu
vydáno 23. února 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU V současnosti by se dalo říct, že je reality show Láska je slepá (Love is blind) skoro kultovní záležitostí. Její děj se pokaždé zaměřuje na nezadané...  celý článek

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek