metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 1 fotografie v galerii
Gotická stavba pochází z 13. století. | foto: Míra Lachec

V kolínském chrámu můžete adoptovat varhanní píšťalu. Nástroj podpoříte i návštěvou plesu

  6:14
Práce jako na kostele. O tom vědí své v chrámu svatého Bartoloměje v Kolíně. Po dvaceti letech zdárně spěje ke konci velká rekonstrukce.

„Opravit bylo potřeba v podstatě všechno,“ uvádí pro Metro farář Ján Halama. „Venkovní obnova zdiva, kamenných prvků, oprava krovů, renovace věží, křížů na věžích a další. Mnoho práce bylo také uvnitř,“ vypočítává Halama úsilí dvou dekád.

„Ještě se vyrobí mříž pod kůrem, díky čemuž bude denně přístup pro veřejnost k nahlédnutí, respektive modlitbě,“ říká farář. Přestože práce ještě běží, kostel je v provozu. Navštívit lze nedělní mše nebo chrám s průvodcem.

Součástí kostela bude také unikátní hudební nástroj. „Jde o první a prozatím jediné varhany takzvaného francouzského romantického typu v Česku,“ chlubí se Halama. „Varhany budou znít monumentálněji v souladu s velikostí chrámu a dosáhne se větší zvukové rozmanitosti a variability,“ vysvětluje farář jejich jedinečnost složitého klávesového nástroje. „Pro varhaníky bude lépe dosažitelná interpretace velkých děl francouzské romantické literatury, která vyžadují třímanuálový nástroj,“ popisuje Halama.

Varhany procházejí složitou rekonstrukcí.

Protože se jedná o finančně náročný projekt, rozhodla se Římskokatolická farnost Kolín oslovit veřejnost o pomoc s financováním. Lidé tak mohou udělat dobrý skutek a v rámci sbírky Darujte tón jednu z budoucích píšťal adoptovat. Další z možností, jak vznik nástroje podpořit, je návštěva Farního plesu, který se koná v pátek od 20 hodin v kolínském Městském společenském domě.

„Přál bych všem lidem hlavně mír na naší Zemi a pokoj v srdcích a myslích. Ať jsou ochotni pro dobré spolužití s druhými obětovat část svého ega,“ uzavírá přáním Halama.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek