Afázie je málo známá porucha řeči, ke které dochází v důsledku mrtvice, úrazu hlavy, nádoru či jiného onemocnění mozku. Přestože se s ní, podle odhadů odborníků, potýká v Česku na padesát tisíc lidí, veřejnost ji příliš nezná.
Nemoc, při níž se dotyčný učí znovu mluvit, přičemž nadále myslí jako dospělý, je velmi náročná jak pro pacienty, tak pro jejich blízké. Nový webový portál má přispět tomu, aby se lidé o afázii dozvěděli víc, k dřívějšímu stanovení diagnózy a rychlejšímu zajištění terapie. Čas totiž v léčbě této nemoci hraje významnou roli. Navíc čím dál častěji se zákeřná nemoc týká i dětí a lidí kolem 30 let.
Nad projektem převzali záštitu Václav Neckář a tvůrci nového filmu Němá tajemství v čele s hlavními představiteli Janou Plodkovou a Mariánem Mitašem. Film pojednává právě o této nemoci a v kinech se objeví v průběhu letošního roku. Mezi další slavné s diagnózou afázie patří třeba Bruce Willis, Sharon Stoneová či Emilia Clarková.
O afázii ví své právě Václav Neckář: „Po mrtvici v roce 2002 jsem přestal mluvit, zapomněl texty písní, všechno jsem se pak musel učit od začátku. Nemohl jsem říkat ani samohlásky a trvalo mi tři čtvrtě roku, než jsem se mohl vrátit na jeviště. A to jen díky tomu, že jsem měl hrozné štěstí na dobrou logopedku a paní doktorku. Samozřejmě je také dobré mít kolem sebe lidi, kteří vám pomohou to nevzdat,“ naráží Český slavík na oporu, kterou má ve svém bratru Janovi a synovi.
„Bylo to těžké. Mám do dneška situace, kdy nemohu artikulovat, jak bych chtěl… ale snažím se,“ dodává Neckář.
Jen v Česku každý rok přibude více než deset tisíc lidí s afázií. Často naráží na to, že se jim okolí vyhýbá, posmívá, vyčleňuje je nebo si myslí, že jsou opilí. Oni se pak izolují a nechodí mezi lidi, což jim škodí, protože právě socializace a komunikace je pomáhá vrátit zpět do běžného života a trénuje jejich řeč. „Pokud pacient nezačne léčbu do tří měsíců od vypuknutí afázie, šance, že jednou zase začne běžně komunikovat, se výrazně snižuje. Proto čas hraje opravdu zásadní roli,“ upřesňuje logopedka Lucie Macková. „Pacient s afázií nebo blízký, který se o pacienta stará, však musí zvládnout mnoho věcí. Seznámit se se všemi informacemi o afázii, začít co nejdříve pracovat s logopedem, sehnat si pomůcky, často je potřeba vyhledat odbornou psychologickou pomoc. V tomto ohledu je ucelený webový portál naprosto klíčovou věcí,“ přibližuje logopedka. Ta mimo jiné založila AfaSlovník, první logopedickou aplikaci pro léčbu afázie v Česku.
Doposud měli pacienti k dispozici pomůcky převážně v papírové podobě a léčba byla podmíněna přítomností druhé osoby – logopeda nebo pacientova blízkého, nyní se může pacient ale učit sám, proto je tato pomůcka přelomová. Slova jsou v ní rozdělena do více než 20 tematických kategorií a každá fotografie předmětu je doplněna hlasem. Hlasového doprovodu se ujal Gustav Bubník – dabér Toma Cruise nebo Charlieho Sheena.
A právě zmíněnou pomůcku by měl doplnit ucelený webový portál, který nabídne pomoc nejen afatikům, ale i jejich blízkým. Kam se obrátit, jak se zachovat, kde najít psychologickou pomoc v těžké situaci, originální edukativní videa pro pacienty i jejich blízké, aktuální adresář pomoci, databáze odborníků po celé České republice, příběhy lidí, kterým afázie vstoupila do života. To vše bude obsahem tohoto webu. Na jeho vznik může veřejnost přispět v rámci crowdfundingové kampaně na Hithitu do 19. ledna.
„Vím, že pacienti s afázií nás potřebují, a vy je můžete podpořit společně se mnou,“ dodává Václav Neckář.