Více než sto let starý chléb, křestní medaile z první poloviny 19. století, keltská šatní spona nebo původní linoleum z vily Tugendhat. To a mnohé další je k vidění na Špilberku. Na velkoplošných panelech jsou jednotlivé exponáty ze sbírek Muzea města Brna zachyceny na snímcích z elektronových mikroskopů.
„Od zkoumání našich předmětů jsme neočekávali odhalení převratných informací, ale novou perspektivu, jak vnímat jejich historickou hodnotu. Když se díváte například na detail téměř dvě stě let starého medailonu, teprve si plně uvědomíte, jak precizní byla v tehdejších podmínkách práce jeho rytce,“ říká ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.
Výstavu muzeum připravilo ve spolupráci s kohoutovickým výrobcem elektronových mikroskopů Tescan. Propojením historických předmětů s moderními technologiemi výstava vzdává hold i Brnu jako světovému centru elektronové mikroskopie. Právě zde se vyrábí více než třetina světové produkce těchto přístrojů, které nachází uplatnění v medicíně, polovodičovém průmyslu nebo přírodních vědách.
„Analýza historických předmětů je jednou z okrajových oblastí využití elektronových mikroskopů. Celé snímání probíhá ve vakuu, proto jsme při výběru exponátů byli limitovaní velikostí komory mikroskopu a vzhledem k historické hodnotě dovezených předmětů jsme používali jen metody, které jsou citlivé k povrchu vzorků,“ říká Jakub Javůrek. Ten měl analýzu předmětů na starosti.
Výstava je na bastionu hradu Špilberk volně přístupná a potrvá do poloviny září.