metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava

Další 2 fotografie v galerii
Oblíbené jsou drony s kamerami ve vysokém rozlišení v ceně kolem 40 tisíc korun. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Drony, to je nová móda v Česku. Lidé ale riskují pokuty i život

  5:55
Na české nebe se po Vánocích vznesly tisíce dálkově pilotovaných strojů s vrtulemi.

Byznys s létajícími stroji zažívá v Česku boom. Ještě před pěti lety se dal skutečně kvalitní dron pro profesionální použití pořídit minimálně za statisíce. Dnes má téměř stejnou kvalitu i amatér za desítky tisíc. Jen Alza loni prodala tisíce těchto strojů ve všech cenových kategoriích.

Málokdo si ale při nákupu této „hračky“ uvědomuje, jak přísná pravidla pro létání platí. „V Praze si v podstatě nezalétáte,“ vysvětluje Alex Novotný z DronPro. Když si koupíte dron přes internet, málokdy je k němu přiložen podrobný návod, co s dronem smíte a co ne. Není divu, že majitelé často porušují předpisy. „My nabízíme zákazníkovi bezplatně školení, aby věděl, že vzdušný prostor je sdílený prostor a pohybovat se v něm mimo pravidla je totéž jako jezdit v jednosměrce v protisměru,“ uvádí Novotný.

Nad sídlem králů je husto

Lidé často netuší, že s dronem nelze například létat nad hustě zabydlenými oblastmi, lidem nad hlavou, pilotovat dron bez toho, že by s ním neměli oční kontakt. „Podle doplňku X leteckého předpisu L2 je let nad obydlenými místy zakázán,“ potvrzuje Vítek Novák, který se létání s drony dlouhodobě věnuje. Připomíná také, že do vzduchu se s nimi nesmí za tmy.

Pozor na letiště

Bezletové zóny pro drony najdete na mapě AisView Řízení letového provozu ČR.

  • Mezi zakázaná místa pro dronové létání patří například vojenské objekty, elektrárny (nejen jaderné), v Praze třeba i vysílač na Žižkově.
  • Kolem letišť musíte dodržovat ochranné pásmo. Létat se smí maximálně 5,5 kilometru od letiště.

Lze ale člověka, který s dronem zachází proti pravidlům, vypátrat? Vítek Novák říká, že obtížně. „Pokud ho ovšem nechytíte přímo za ruku s ovladačem v ruce,“ říká. Potvrzují to i slova mluvčí pražské policie Andrey Zoulové. K narušení dochází i v hlavním městě, nejčastěji přicházejí hlášení z okolí sídla hlavy státu. „Poslední případ tohoto druhu policie zaznamenala 1. ledna krátce po 15. hodině v blízkosti katedrály svatého Víta. Pilot tohoto dronu zůstal dosud neznámý,“ uvedla pro deník Metro mluvčí Zoulová. Přesto se od roku 2014 podařilo ochranné službě a pořádkovým policistům dohledat téměř dvacet majitelů dronů, kteří s nimi létali nad sídlem českých panovníků. Většinou se jednalo o turisty. Pokuty se pohybovaly od jednoho do 17 tisíc korun. Sankce ale mohou vystoupat až k pěti milionům. Kvůli dronům byl loni také několikrát omezen provoz na pražském letišti Václava Havla.

Výcvik a pojištění stojí desetitisíce korun

V případě, že chcete dron využívat ke komerčním účelům, například k natáčení filmů, musíte u Úřadu pro civilní letectví absolvovat přísný výcvik. Uchazeč třeba musí ovládat dron poté, kdy přestane fungovat stabilizace. Získání „řidičáku“ je spojené i s finanční zátěží. „Za zkoušky a následné pojištění dronu, bez kterého nesmíte létat, zaplatíte přes dvacet tisíc korun, ještě než poprvé vzlétnete,“ upozorňuje Martin Ivánek z firmy Land of Drones. Navíc celý proces trvá několik měsíců. V současnosti eviduje Úřad pro civilní letectví podle mluvčího Vítězslava Hladkého kolem 650 letadel bez pilota, tedy i dronů. Povolení s nimi pracovat má necelých tři sta subjektů.

Takové povinnosti nemusí žádný amatér absolvovat, a porušuje-li bezpečnostní pravidla, postih mu hrozí jen v případě, že je přistižen. „U levných dronů, které nemají zabudován automatický návrat do místa startu v případě vybití baterie, hrozí pád za letu,“ upozorňuje Alex Novotný. Dopad byť jen kilogramového dronu z výšky třiceti metrů ale může mít pro člověka dole na zemi fatální následky.

Máme nad hlavou stovky bezpilotních letadel s „papíry“

Provoz na nebi nad Českou republikou má na starosti Úřad pro civilní letectví, který vymezuje nejen pravidla létání, ale uděluje i profesionální povolení. Zajišťuje tedy podle svého mluvčího Vítězslava Hezkého také oprávnění pro ty, kteří si chtějí s pomocí dronů vydělávat.

Kolik je momentálně v ČR oficiálních povolení k provozu dronů?

  • S aktualizací v listopadu 2017 bylo evidováno přibližně 650 letadel bez pilota, tedy i takzvaných dronů a asi 280 provozovatelů leteckých prací a činností pro vlastní potřebu. Doplňuji, že náš úřad eviduje pouze letadla bez pilota která jsou využívaná k jinému než rekreačnímu a sportovnímu létání, nebo letadla s hmotností nad 25 kg. Veškerá evidence je k dispozici zde: http://www.caa.cz/letadla-bez-pilota-na-palube/evidence

Jak dlouho trvá vyřízení pro profesionální piloty dronů a co všechno k tomu člověk potřebuje?

Administrativní proces je veden v rámci správního řízení a ve lhůtách daných počtem žádostí s ohledem na možnosti Úřadu. Jiné jsou kroky a často s ohledem na rozdílnost provozu i doby vyřízení pro povolení k létání, jiné pro vydání povolení k provozování leteckých prací nebo činností pro vlastí potřebu, kde se již připravují provozní příručky dle konkrétního druhu provozu. Potřebné kroky jsou uvedeny zde:

http://www.caa.cz/letadla-bez-pilota-na-palube/procesni-schema-vydavani-povoleni-k-leteckym-cinnostem

Kde lze s dronem létat, pokud jsem jenom běžný uživatel? Mohu létat nad zastavěnou a obydlenou plochou?

Za jakých podmínek lze žádost o povolení létat s dronem odmítnout?

  • Zde se postupuje podle správního řádu, například když je žádost neúplná. Pak je žadatel vyzván k doplnění požadovaných informací. Snažíme se vždy se žadatelem postupovat tak, aby byl proces vydání povolení úspěšně naplněn.

Jaké řešíte stížnosti a jak se udělují pokuty?

  • Obecně lze říci, že Úřad řeší provinění proti provozu, který nesplňuje podmínky dané leteckým zákonem a Doplňkem X leteckého předpisu L11, nebo provoz, který je v rozporu s povolením, které Úřad pro civilní letectví vydal. Kromě našich vlastních zjištění řešíme podněty předané od Policie ČR, nebo podněty získané od veřejnosti. Pokuty jsou udělovány v souladu s leteckým zákonem a při stanovení výše se přihlíží k míře nebezpečnosti daného chování. Pokud by se jednalo o provinění v případě ochrany osobních práv, tady je příslušným orgánem Úřad pro ochranu osobních údajů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek