metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 8 °C

Středa, 3. března 2021. Svátek má Kamil.
Ilustrační foto
Větší foto
Ilustrační foto - Maratonští běžci | foto: AP

Dvě třetiny Čechů se nedonutí k jakékoli sportovní aktivitě

25. října 2018  14:20 Pavel Hrabica Metro.cz
V Česku se vyrobí téměř čtyři sta tisíc jízdních kol. Pohybujeme se kolem desátého místa mezi největšími producenty bicyklů v Evropě. Prodejci navíc zaznamenávají stále se zvyšující prodej elektrokol v tuzemských prodejnách. Přesto jsme s pohybem a sportováním na štíru. Jsme línější a línější. Přijít unavený z práce domů a vyvalit se na pohovku k televizi patří k nejtypičtějším domácím aktivitám.

„Lidé všech generací se výrazně méně hýbají, ztrácejí potřebu fyzické aktivity,“ varuje Jana Havrdová. Ví, o čem mluví, protože je profesionální cvičitelkou, a navíc prezidentkou Českého svazu aerobiku a fitness. „Je čas upozornit na to výrazně i politiky, že podpora sportování není okrajovou záležitostí, která se vyplatí nám všem,“ zdůrazňuje Havrdová.

Málo pohybu se projevuje například výrazně finančně v nákladech na zdravotní péči. Podle ministerstva zdravotnictví nás léčba cukrovky druhého typu, jejíž příčinou je především přejídání a naprostý nedostatek pohybu, vyjde na více než čtyřicet miliard korun ročně. Což je například schodek, který na příští rok plánuje současná česká vláda.

Špatná fyzická kondice se promítá například i do náboru policistů a vojáků. Například pětina uchazečů o práci v českém policejním sboru nezvládne právě fyzické testy.

Podobně dopadají zájemci o armádní uniformu. Potvrzuje to i Lenka Šmerdová, která měla dlouhé roky na starosti odbor doplňování personálu Armády České republiky. Například předloni se k vojákům hlásilo víc než osm tisíc žadatelů. Téměř polovina neproklouzla vstupními lékařskými prohlídkami. „Z těch, kteří postoupili dále, zhruba osmnáct procent nezvládlo test fyzické zdatnosti,“ uvádí Lenka Šmerdová alarmující čísla. Armádní i policejní náboráři však potvrzují, že častěji než kvůli špatné kondici neuspějí zájemci o službu se zbraní kvůli psychické nezpůsobilosti.

Světová zdravotnická organizace doporučuje pro dospělé pohyb minimálně pětkrát týdně po dobu alespoň třiceti minut. Jak ale prokázal letošní průzkum Eurobarometru, i přes značnou propagaci pravidelného pohybu se Češi stále zhoršují. Studie říká, že pravidelně nesportují až dvě třetiny Čechů. Nejvíc se zhoršili lidé nad 55 let, o šest procent. „Utěšovat se tím, že jinde jsou na tom stejně, je zbabělé strkání hlavy do písku,“ připomíná cvičitelka Havrdová. Odborníci tvrdí, že by pomohlo i víc hodin tělocviku v základních školách. Školáci cvičí jen dvě hodiny týdně, čtvrtina dětí se omlouvá „ze zdravotních důvodů“. 

Líní senioři

83

Tolik procent českých mužů nad pětapadesát let se podle Evropské komise hýbá jen zřídka nebo nikdy. Je to o třináct procent víc než stejně staří páni v celé EU. Lépe na tom nejsou ani stejně staré české ženy. Jsou aktivnější jen o pouhá dvě procenta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zikmundova vila se otevře všem

Zikmund ve vile při natáčení filmu Století Miroslava Zikmunda
vydáno 3. března 2021  10:58

Těžko uvěřitelných 102 let oslavil 14. února spisovatel a cestovatel Miroslav Zikmund. U té příležitosti vznikl nadační fond, který zajistí rekonstrukci...  celý článek

Kamaráda má v Kuřimi, brzy získá i nové ruce

Sochy skateboardistů z Kuřimi a z pražské Folimanky
vydáno 3. března 2021  9:55

Tahle sbírka nemá obdoby. V létě ji spustil Pavel Friš, který provozuje web Vyšehradskej.cz. Bylo mu líto, že z Folimanky zmizela socha skateboardisty....  celý článek

Komerční sdělení

Opusťme dobu „pokřídovou” a vstupme do éry interaktivního vzdělávání

Je potřeba opustit dobu „pokřídovou” a vstoupit do éry skutečně interaktivního...
vydáno 3. března 2021

Po uplynulém roce, kdy byli žáci, studenti i učitelé nuceni přejít na distanční výuku a naučit se pracovat s novými nástroji, by se mohlo zdát, že...  celý článek

Komerční sdělení

Budovy, které dosloužily svému účelu. Co s nimi bude?

Nádraží Vyšehrad -  Kousek pod Vyšehradem se rozpadá kdysi krásná, secesní...
vydáno 3. března 2021

Ať už to dříve byly významné továrny, centra společenského života nebo klíčové součásti infrastruktury, po desítkách nebo dokonce stovkách let svému účelu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám