metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
Ilustrační foto
Větší foto
Ilustrační foto - Maratonští běžci | foto: AP

Dvě třetiny Čechů se nedonutí k jakékoli sportovní aktivitě

25. října 2018  14:20 Pavel Hrabica Metro.cz
V Česku se vyrobí téměř čtyři sta tisíc jízdních kol. Pohybujeme se kolem desátého místa mezi největšími producenty bicyklů v Evropě. Prodejci navíc zaznamenávají stále se zvyšující prodej elektrokol v tuzemských prodejnách. Přesto jsme s pohybem a sportováním na štíru. Jsme línější a línější. Přijít unavený z práce domů a vyvalit se na pohovku k televizi patří k nejtypičtějším domácím aktivitám.

„Lidé všech generací se výrazně méně hýbají, ztrácejí potřebu fyzické aktivity,“ varuje Jana Havrdová. Ví, o čem mluví, protože je profesionální cvičitelkou, a navíc prezidentkou Českého svazu aerobiku a fitness. „Je čas upozornit na to výrazně i politiky, že podpora sportování není okrajovou záležitostí, která se vyplatí nám všem,“ zdůrazňuje Havrdová.

Málo pohybu se projevuje například výrazně finančně v nákladech na zdravotní péči. Podle ministerstva zdravotnictví nás léčba cukrovky druhého typu, jejíž příčinou je především přejídání a naprostý nedostatek pohybu, vyjde na více než čtyřicet miliard korun ročně. Což je například schodek, který na příští rok plánuje současná česká vláda.

Špatná fyzická kondice se promítá například i do náboru policistů a vojáků. Například pětina uchazečů o práci v českém policejním sboru nezvládne právě fyzické testy.

Podobně dopadají zájemci o armádní uniformu. Potvrzuje to i Lenka Šmerdová, která měla dlouhé roky na starosti odbor doplňování personálu Armády České republiky. Například předloni se k vojákům hlásilo víc než osm tisíc žadatelů. Téměř polovina neproklouzla vstupními lékařskými prohlídkami. „Z těch, kteří postoupili dále, zhruba osmnáct procent nezvládlo test fyzické zdatnosti,“ uvádí Lenka Šmerdová alarmující čísla. Armádní i policejní náboráři však potvrzují, že častěji než kvůli špatné kondici neuspějí zájemci o službu se zbraní kvůli psychické nezpůsobilosti.

Světová zdravotnická organizace doporučuje pro dospělé pohyb minimálně pětkrát týdně po dobu alespoň třiceti minut. Jak ale prokázal letošní průzkum Eurobarometru, i přes značnou propagaci pravidelného pohybu se Češi stále zhoršují. Studie říká, že pravidelně nesportují až dvě třetiny Čechů. Nejvíc se zhoršili lidé nad 55 let, o šest procent. „Utěšovat se tím, že jinde jsou na tom stejně, je zbabělé strkání hlavy do písku,“ připomíná cvičitelka Havrdová. Odborníci tvrdí, že by pomohlo i víc hodin tělocviku v základních školách. Školáci cvičí jen dvě hodiny týdně, čtvrtina dětí se omlouvá „ze zdravotních důvodů“. 

Líní senioři

83

Tolik procent českých mužů nad pětapadesát let se podle Evropské komise hýbá jen zřídka nebo nikdy. Je to o třináct procent víc než stejně staří páni v celé EU. Lépe na tom nejsou ani stejně staré české ženy. Jsou aktivnější jen o pouhá dvě procenta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pastrami. Vyzkoušejte další chutě street foodu

Zleva Vlastimil Pavlica a Martin Zvěřina v jednom ze svých bister
vydáno 22. ledna 2021  6:00

Bistro Meat Vandals rozšiřuje obzory, že jíst narychlo může znamenat i chutně.  celý článek

Kvůli opravě jely pražské retro tramvaje až do Ostravy

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Vozy, které prošly omlazovací kúrou, se do ulic vydají už v únoru. Na východě republiky absolvovat testovací jízdy nemohly.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Vaše fotky z Prahy