metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 11 °C

Pondělí, 17. února 2020. Svátek má Miloslava.
Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
Větší foto
Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Elektroauta zajímají spíše radnice než vrcholné politiky

19. ledna 2020  12:56 Pavel Hrabica Metro.cz
V garážích Poslanecké sněmovny je jen jedna nabíjející stanice pro ekoauta.

Většímu rozšíření elektromobilů nebrání jenom váznoucí výstavba dobíjecích stanic a přípojek, ale i rezervovaný přístup státu. Politici jsou totiž ve vztahu k elektromobilitě velice rezervovaní. Například vrcholné instituce jsou zatím v tomto ohledu dosti „skoupé“.

Zatím menšina

6932

Obliba aut s hybridním pohonem v Česku rostla. Loni se jich prodalo téměř sedm tisíc. Přesto tvoří jen tři procenta všech prodaných aut.

636

Čistě elektrických vozů se v Česku minulý rok prodalo 636. Třeba v Norsku bylo loni ze všech prodaných aut přes 58 procent ekologických.

„Kancelář Senátu momentálně provozuje 38 vozidel,“ řekla deníku Metro mluvčí Sue Nguyen. „Drtivá většina splňuje nejpřísnější emisní normy. Vozidly na stlačený zemní plyn ani plně elektrickými automobily nedisponujeme. V budoucnu jejich pořízení pravděpodobně zvážíme,“ dodala mluvčí horní komory parlamentu.

Podobně je na tom i Poslanecká sněmovna. „Žádné elektromobily ani hybridy či vozidla na zemní plyn v našem vozovém parku nejsou,“ uvedl pro deník Metro Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru. Sněmovna dává zatím při doplňování garáží přednost úspoře financí při nákupu co nejekologičtějších verzí klasických aut. „Uvedli jsme do provozu v našich garážích jednu rychlodobíjecí stanici pro elektromobily, některé poslankyně a poslanci ji využívají,“ říká Žamboch. Sněmovna prý zatím nechtěla kupovat drahá elektroauta jen kvůli naplnění nějakých směrných čísel.

Čtyři elektrominuty

  • Český stát přispívá na pořízení elektrických vozů. Ale pouze firmám a městům.
  • Slovensko poskytlo v loňském roce dotace na nákup elektromobilů i pro soukromé osoby. Loni to bylo osm tisíc eur (asi 204 tisíc korun) na jeden. Slováci si rozebrali dotace za čtyři minuty.
  • V Německu a ve Francii je příspěvek na elektrické auto 6000 eur, ve Slovinsku 7500 eur, ve Velké Británii ještě o čtyři tisíce eur méně.

Mnohem vstřícnější přístup k „zelené“ přepravě než centrální instituce a úřady však projevují v Česku radnice měst. „Magistrát má deset aut z celkového počtu 43 na jiný než spalovací motor,“ uvedla pro deník Metro Radka Loukotková, mluvčí brněnského magistrátu. Vozy na zemní plyn nebo elektřinu také bohatě využívají v nejrůznějších městských firmách – třeba v brněnské zoo – a také při péči o městskou zeleň. „Například v brněnském dopravním podniku tvoří bezemisní a nízkoemisní vozidla více než osmdesát procent vozového parku, v tomto směru je náš dopravní podnik na špičce mezi dopravními podniky v republice,“ dodává mluvčí brněnské radnice Radka Loukotová. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Fine dining bez rukaviček

Lukáš Hejlík
vydáno 17. února 2020  15:30

Za poslední roky vyzkoušel stovky hospod. Podle svých slov v nich projedl přes milion a půl korun. A vytvořil unikátní gastromapu, kterou má v mobilu více...  celý článek

Zdevastovaná panna po letech přitahuje lidi

Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže.
vydáno 17. února 2020  5:55

Přes prodej sklíček v mozaice nadšenci zachraňují nenápadnou stavbu.  celý článek

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

Ilustrační snímek
vydáno 16. února 2020  6:09

Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“...  celý článek

Spím už jen pět hodin denně, říká členka projektu Tatra kolem světa 2

Kateřina Božková je důležitou součástí týmu.
vydáno 14. února 2020  14:52

Společně s Markem Havlíčkem a Petrem Holečkem založila spolek CzechOverland, pod který spadá projekt Tatra kolem světa 2. Právě tím poslední týdny a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám