metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Úterý 16. srpna 2022. Svátek má Jáchym

Větší foto
Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Elektroauta zajímají spíše radnice než vrcholné politiky

  12:56
V garážích Poslanecké sněmovny je jen jedna nabíjející stanice pro ekoauta.

Většímu rozšíření elektromobilů nebrání jenom váznoucí výstavba dobíjecích stanic a přípojek, ale i rezervovaný přístup státu. Politici jsou totiž ve vztahu k elektromobilitě velice rezervovaní. Například vrcholné instituce jsou zatím v tomto ohledu dosti „skoupé“.

Zatím menšina

6932

Obliba aut s hybridním pohonem v Česku rostla. Loni se jich prodalo téměř sedm tisíc. Přesto tvoří jen tři procenta všech prodaných aut.

636

Čistě elektrických vozů se v Česku minulý rok prodalo 636. Třeba v Norsku bylo loni ze všech prodaných aut přes 58 procent ekologických.

„Kancelář Senátu momentálně provozuje 38 vozidel,“ řekla deníku Metro mluvčí Sue Nguyen. „Drtivá většina splňuje nejpřísnější emisní normy. Vozidly na stlačený zemní plyn ani plně elektrickými automobily nedisponujeme. V budoucnu jejich pořízení pravděpodobně zvážíme,“ dodala mluvčí horní komory parlamentu.

Podobně je na tom i Poslanecká sněmovna. „Žádné elektromobily ani hybridy či vozidla na zemní plyn v našem vozovém parku nejsou,“ uvedl pro deník Metro Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru. Sněmovna dává zatím při doplňování garáží přednost úspoře financí při nákupu co nejekologičtějších verzí klasických aut. „Uvedli jsme do provozu v našich garážích jednu rychlodobíjecí stanici pro elektromobily, některé poslankyně a poslanci ji využívají,“ říká Žamboch. Sněmovna prý zatím nechtěla kupovat drahá elektroauta jen kvůli naplnění nějakých směrných čísel.

Čtyři elektrominuty

  • Český stát přispívá na pořízení elektrických vozů. Ale pouze firmám a městům.
  • Slovensko poskytlo v loňském roce dotace na nákup elektromobilů i pro soukromé osoby. Loni to bylo osm tisíc eur (asi 204 tisíc korun) na jeden. Slováci si rozebrali dotace za čtyři minuty.
  • V Německu a ve Francii je příspěvek na elektrické auto 6000 eur, ve Slovinsku 7500 eur, ve Velké Británii ještě o čtyři tisíce eur méně.

Mnohem vstřícnější přístup k „zelené“ přepravě než centrální instituce a úřady však projevují v Česku radnice měst. „Magistrát má deset aut z celkového počtu 43 na jiný než spalovací motor,“ uvedla pro deník Metro Radka Loukotková, mluvčí brněnského magistrátu. Vozy na zemní plyn nebo elektřinu také bohatě využívají v nejrůznějších městských firmách – třeba v brněnské zoo – a také při péči o městskou zeleň. „Například v brněnském dopravním podniku tvoří bezemisní a nízkoemisní vozidla více než osmdesát procent vozového parku, v tomto směru je náš dopravní podnik na špičce mezi dopravními podniky v republice,“ dodává mluvčí brněnské radnice Radka Loukotová. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

vydáno 16. srpna 2022  5:04

Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.  celý článek

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

vydáno 15. srpna 2022  18:14

Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích...  celý článek

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

vydáno 15. srpna 2022  14:26

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.  celý článek

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek