metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.

Větší foto
Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Elektroauta zajímají spíše radnice než vrcholné politiky

  12:56
V garážích Poslanecké sněmovny je jen jedna nabíjející stanice pro ekoauta.

Většímu rozšíření elektromobilů nebrání jenom váznoucí výstavba dobíjecích stanic a přípojek, ale i rezervovaný přístup státu. Politici jsou totiž ve vztahu k elektromobilitě velice rezervovaní. Například vrcholné instituce jsou zatím v tomto ohledu dosti „skoupé“.

Zatím menšina

6932

Obliba aut s hybridním pohonem v Česku rostla. Loni se jich prodalo téměř sedm tisíc. Přesto tvoří jen tři procenta všech prodaných aut.

636

Čistě elektrických vozů se v Česku minulý rok prodalo 636. Třeba v Norsku bylo loni ze všech prodaných aut přes 58 procent ekologických.

„Kancelář Senátu momentálně provozuje 38 vozidel,“ řekla deníku Metro mluvčí Sue Nguyen. „Drtivá většina splňuje nejpřísnější emisní normy. Vozidly na stlačený zemní plyn ani plně elektrickými automobily nedisponujeme. V budoucnu jejich pořízení pravděpodobně zvážíme,“ dodala mluvčí horní komory parlamentu.

Podobně je na tom i Poslanecká sněmovna. „Žádné elektromobily ani hybridy či vozidla na zemní plyn v našem vozovém parku nejsou,“ uvedl pro deník Metro Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru. Sněmovna dává zatím při doplňování garáží přednost úspoře financí při nákupu co nejekologičtějších verzí klasických aut. „Uvedli jsme do provozu v našich garážích jednu rychlodobíjecí stanici pro elektromobily, některé poslankyně a poslanci ji využívají,“ říká Žamboch. Sněmovna prý zatím nechtěla kupovat drahá elektroauta jen kvůli naplnění nějakých směrných čísel.

Čtyři elektrominuty

  • Český stát přispívá na pořízení elektrických vozů. Ale pouze firmám a městům.
  • Slovensko poskytlo v loňském roce dotace na nákup elektromobilů i pro soukromé osoby. Loni to bylo osm tisíc eur (asi 204 tisíc korun) na jeden. Slováci si rozebrali dotace za čtyři minuty.
  • V Německu a ve Francii je příspěvek na elektrické auto 6000 eur, ve Slovinsku 7500 eur, ve Velké Británii ještě o čtyři tisíce eur méně.

Mnohem vstřícnější přístup k „zelené“ přepravě než centrální instituce a úřady však projevují v Česku radnice měst. „Magistrát má deset aut z celkového počtu 43 na jiný než spalovací motor,“ uvedla pro deník Metro Radka Loukotková, mluvčí brněnského magistrátu. Vozy na zemní plyn nebo elektřinu také bohatě využívají v nejrůznějších městských firmách – třeba v brněnské zoo – a také při péči o městskou zeleň. „Například v brněnském dopravním podniku tvoří bezemisní a nízkoemisní vozidla více než osmdesát procent vozového parku, v tomto směru je náš dopravní podnik na špičce mezi dopravními podniky v republice,“ dodává mluvčí brněnské radnice Radka Loukotová. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy