metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Hrozí mi infarkt nebo mrtvice? Možností, jak si ověřit stav orgánů, v Česku přibývá

  16:03
I když je pořád hodně lidí, kteří na své zdraví příliš nedbají, stále častěji přibývají možnosti, jak si nechat zkontrolovat své zdraví i jinde než v ordinaci. V mnoha případech taková kontrola donutí lidi opravdu zajít k lékaři a předejít fatálním následkům. Pravidelně se do podobných akcí zapojují lékárníci.

Během října nabízejí lidem na řadě míst v Česku možnost nechat si pomocí speciálního přístroje změřit stáří svých cév. „Stárnutí cév je spojeno s ukládáním tuku v jejich stěnách. Tím dochází k jejich tuhnutí a ztrátě pružnosti,“ vysvětluje Leona Štěpková z Alphega lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou. Jak zdůrazňuje, tento proces urychluje nezdravá strava, nedostatek pohybu, kouření či pití alkoholu. Čím tužší člověk cévy má, tím vyšší je u něj riziko srdečněcévního onemocnění.

Drahé léčení

Onemocnění srdce a cév jsou v čele s ischemickou chorobou srdeční a vysokým krevním tlakem zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v České republice.

Léčba pacientů s nemocemi srdce a cév stojí v tuzemsku systém veřejného zdravotního pojištění kolem dvaceti miliard korun ročně.

Seznam míst, kde si lze nechat zkontrolovat cévy, je na www.cevnicek.cz.

Měření cévního věku nebolí a probíhá podobně jako kontrola krevního tlaku. „Samotné vyšetření včetně rozhovoru s lékárníkem zabere přibližně patnáct minut. Každý zájemce o měření dostane zprávu s výsledky. Pokud nejsou dobré, lékárník doporučí konkrétní úpravu životního stylu, případně návštěvu lékaře,“ doplňuje lékárnice Štěpková.

Při podobné akci v roce před třemi lety změřili lékárníci cévní věk 17 511 lidem a zjistili, že u 75 procent z nich stárnou cévy rychleji než oni sami. Největší zájem o měření projevili lidé nad padesát let. Více se o své zdraví zajímaly ženy, těch dorazilo do lékáren dvakrát víc než mužů. „Ženy se o své zdraví všeobecně starají více. Pokud už se k nám v minulosti přišel změřit muž, tak obvykle dorazil právě v doprovodu partnerky,“ potvrzuje Zora Zoubková ze znojemské lékárny U svaté Anny.

Hodně si lidé škodí tím, že i když jim lékař naordinuje léčbu, jeho pokyny nedodržují. „Setkávám se s tím až u třiceti procent diabetiků, hypertoniků a pacientů s vysokým cholesterolem,“ říká praktický lékař Igor Karen. Zadělávají si tak na infarkt či mozkovou mrtvici. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Vaše fotky z Prahy