metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 22. listopadu 2019. Svátek má Cecílie.
Ilustrační snímek
Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Hrozí mi infarkt nebo mrtvice? Možností, jak si ověřit stav orgánů, v Česku přibývá

14. října 2019  16:03 Pavel Hrabica Metro.cz
I když je pořád hodně lidí, kteří na své zdraví příliš nedbají, stále častěji přibývají možnosti, jak si nechat zkontrolovat své zdraví i jinde než v ordinaci. V mnoha případech taková kontrola donutí lidi opravdu zajít k lékaři a předejít fatálním následkům. Pravidelně se do podobných akcí zapojují lékárníci.

Během října nabízejí lidem na řadě míst v Česku možnost nechat si pomocí speciálního přístroje změřit stáří svých cév. „Stárnutí cév je spojeno s ukládáním tuku v jejich stěnách. Tím dochází k jejich tuhnutí a ztrátě pružnosti,“ vysvětluje Leona Štěpková z Alphega lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou. Jak zdůrazňuje, tento proces urychluje nezdravá strava, nedostatek pohybu, kouření či pití alkoholu. Čím tužší člověk cévy má, tím vyšší je u něj riziko srdečněcévního onemocnění.

Drahé léčení

Onemocnění srdce a cév jsou v čele s ischemickou chorobou srdeční a vysokým krevním tlakem zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v České republice.

Léčba pacientů s nemocemi srdce a cév stojí v tuzemsku systém veřejného zdravotního pojištění kolem dvaceti miliard korun ročně.

Seznam míst, kde si lze nechat zkontrolovat cévy, je na www.cevnicek.cz.

Měření cévního věku nebolí a probíhá podobně jako kontrola krevního tlaku. „Samotné vyšetření včetně rozhovoru s lékárníkem zabere přibližně patnáct minut. Každý zájemce o měření dostane zprávu s výsledky. Pokud nejsou dobré, lékárník doporučí konkrétní úpravu životního stylu, případně návštěvu lékaře,“ doplňuje lékárnice Štěpková.

Při podobné akci v roce před třemi lety změřili lékárníci cévní věk 17 511 lidem a zjistili, že u 75 procent z nich stárnou cévy rychleji než oni sami. Největší zájem o měření projevili lidé nad padesát let. Více se o své zdraví zajímaly ženy, těch dorazilo do lékáren dvakrát víc než mužů. „Ženy se o své zdraví všeobecně starají více. Pokud už se k nám v minulosti přišel změřit muž, tak obvykle dorazil právě v doprovodu partnerky,“ potvrzuje Zora Zoubková ze znojemské lékárny U svaté Anny.

Hodně si lidé škodí tím, že i když jim lékař naordinuje léčbu, jeho pokyny nedodržují. „Setkávám se s tím až u třiceti procent diabetiků, hypertoniků a pacientů s vysokým cholesterolem,“ říká praktický lékař Igor Karen. Zadělávají si tak na infarkt či mozkovou mrtvici. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Změna o svátcích. Velkoobchody už smějí prodávat

Libercem denně projedou desetitisíce aut. Hlavně před Vánocemi se zcela zaplní...
vydáno 22. listopadu 2019  16:33

Od včerejška nemusí mít zavřeno velkoobchodní prodejny během určených státních svátků.  celý článek

Lahve i jednorázové obaly už nejsou nezbytnost. Ekologické mohou být i pomůcky pro ženy

Snuggs jsou menstruační kalhotky vyvinuté tak, že dobře absorbují i silnou...
vydáno 22. listopadu 2019  12:06

Ačkoli devadesát procent všech plastů se do oceánů dostalo z osmi asijských a dvou afrických řek, evropské země nejsou bez viny. Společně se Spojenými...  celý článek

Cirque du Soleil a Letní Letná osídlí pláň o prázdninách

Cirque du Soleil budou mít opět velkou výpravu.
vydáno 22. listopadu 2019  9:05

Jste-li milovníky nového cirkusu a máte dost peněz, můžete se radovat. Příští léto totiž budou v Praze hody.  celý článek

Chytil vlnu z Mácháče až do exotického ráje

Marek Vaňura
vydáno 22. listopadu 2019  5:16

Jako kluk s dědečkem plachtil na Mácháči, nyní šéfuje ostrovnímu resortu v tropickém Hondurasu. Marek Vaňura mezitím vystudoval vysokou školu a stal se i...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám