metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 10 °C

Středa, 20. března 2019. Svátek má Světlana.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jaký máte mobil? Můžu večer ven? Dotazy občanů na radnice jsou občas obskurní.

6. ledna 2019  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Tři čtvrtiny dotazů, které míří do e-podatelny jihlavského magistrátu, má na svědomí jeden jediný člověk. Žádostmi o informace podle zákona 106/1999 Sb. „zásobuje“ aparát úřadu již několik let. Čas, který jeho otázkám úředníci věnovali, spočítala radnice na půl milionu korun ročně.

„Po Novém roce už máme od stošestkového pána další žádosti,“ prozradila deníku Metro vedoucí kanceláře jihlavské starostky Gabriela Součková. Chce znát, jak mají lidé z vedení města rozplánovanou práci na příští období, jaké mají v pracovním diáři schůzky. „Dotazy přicházejí na elektronickou podatelnu, tam je třídí podle odborů a na konci je právní oddělení, které odpověď dokončí,“ dodává Součková.

Lavina otázek může vyvolávat úsměv – kdyby se jimi podle zákona o svobodném přístupu k informacím denně nemusel magistrát města Jihlavy zabývat. Urputný žadatel, s nímž se úředníci snažili marně osobně domluvit, se domáhá řady nesmyslů. Chtěl vědět, který úředník „viděl jako poslední první jihlavskou tramvaj“. Tramvaje jezdívaly v Jihlavě v letech 1909 až 1948. Zajímala ho spotřeba kávy na radnici či technický popis primátorčina mobilu. „Právo na informace je naprosto regulérní nástroj veřejné kontroly státních institucí,“ říká jihlavská primátorka Karolína Kloubová. Toto právo nemůže podle ní být nástrojem šikany pro toho, kdo se tím dobře baví.

Rekord

80

  • Tolik tisíc korun požadovala radnice v Měčíně na Klatovsku za žádost o sdělení údajů k dotaci. Podle tehdejšího starosty to byla obrana proti dlouhodobému obesílání úřadu nesmyslnými dotazy ze strany jedné osoby.

Úřady mají podle zákona možnost zpracování dotazů pro žadatele zpoplatnit, většinou to ale dělají jen v případě, že se jedná o nákladné dohledávání, množení kopií a další úkony. Někdy se také brání opakovanému zatěžování ze strany jedné osoby. Podle průzkumu deníku Metro se s tímto problémem na jiných úřadech měst většinou nesetkávají.

„Šikanózní dotazy, které by chtěly paralyzovat práci radnice, nemíváme, spíše k nám někdy doputují humorné dotazy, které nemají s prací radnice nic společného,“ uvedl pro deník Metro Lukáš Fabián, mluvčí zlínského magistrátu. „Šestnáctiletá slečna se například dotazovala, jestli má její matka možnost zakazovat jí chodit ven s přítelem,“ dodává Fabián. Zbytečná bývají přehnaná upozornění. Například na strom spadlý na cyklostezku. „Po příjezdu hasičů se ukázalo, že se jedná o větev, kterou lze odstrčit nohou,“ říká zlínský mluvčí. „Pán chtěl vědět, proč je v PSČ mezi troj- a dvojčíslím mezera,“ řekla deníku Metro Andrea Vojkovská, mluvčí ostravského magistrátu. Jinak je problém, jaký mají v Jihlavě, naštěstí zatím netíží.

Právo na informace. Dobrá věc se dá zneužít v šikanu úřadů

Informace z radnic mohou vyjít až na tisíce korun.

  • Zákon o svobodném přístupu k informacím 106/1999 Sb. garantuje přístup k informacím v držení státu, státních úřadů, institucí a státních podniků.
  • Iniciátorem zákona byl v roce 1999 tehdejší senátor Michael Žantovský.
  • Nejznámější je případ Jakuba Čecha z Prostějova. V roce 2015 jako 15letý žák požadoval informace týkající se staveb v centru města. V průběhu let Čech otevřel řadu kauz, za které bylo potrestáno několik lidí. Za svůj boj s úřednickým šimlem dostal několik prestižních cen.
  • Informace mohou být zpoplatněné. Poslanecká sněmovna si účtuje za hodinu práce až 500 korun. Brněnská radnice účtuje za hodinu 210 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bacha na suché ruce, říká profesionální výčepní Veronika

Veronika Mikésková
vydáno 19. března 2019  15:46

Při pohledu na fotografii elitní výčepní a lektorky kvality plzeňského piva Veroniky Mikéskové není těžké si představit, co se honí v hlavách hospodských,...  celý článek

Učíme používat mobil i navazovat přátelství, říká Lenka Šumanová z organizace Fosa

Organizace Fosa o.p.s. se zabývá pomocí handicapovaným a znevýhodněným lidem
vydáno 19. března 2019  10:58

Pražská organizace Fosa se zabývá pomocí handicapovaným a znevýhodněným lidem, usiluje o jejich samostatnost a co největší možné začlenění do společnosti....  celý článek

Sloupek Ivana Adamoviče: Japoncem na medníku

Ivan Adamovič
vydáno 19. března 2019  9:56

„Že je ohrožená, to nám sdělilo asi sto tabulek připevněných na stromech,“ píše ve svém sloupku průvodce přítomností.  celý článek

Komerční sdělení

Nevšední zážitek! Americký fotbal se vrací na Žižkov

Nevšední zážitek! Americký fotbal se vrací na Žižkov
vydáno 19. března 2019  7:00

Nevšední sportovní zážitek se vrací na stadion Viktorie Žižkov. Emoce a adrenalin rozproudí 31. března start 26. ročníku Paddock ligy amerického fotbalu.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám