metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Každý desátý Čech nezná své poplatky za výběr

  9:38
Praha 22. září 2022 (PROTEXT) - Neznáte své poplatky za výběr? Nejste sami. Aktuální průzkum společnosti STEM/MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet ukázal, že každý desátý Čech neřeší jejich výši. Dalších 28 % Čechů má o poplatcích pouze orientační přehled.

Podle aktuálního průzkumu polovina respondentů odpověděla, že přesně ví, kolik platí za výběr z bankomatu vlastní banky i bankomatu cizího. Úplnou znalost poplatků ve větší míře uvedli muži, v 58 procentech případů, oproti ženám, kterých bylo pouze 42 procent. Ovšem značné množství lidí výši poplatku za výběr vůbec nezná.

„Většina bank v tuzemsku má výběry u vlastních bankomatů zdarma. Ovšem u těch cizích již lidem při výběru většinou naúčtují poplatky. Sami se u Euronetu setkáváme s tím, že lidé poté zaměňují poplatky naúčtované jejich bankou za výběr za údajné poplatky účtované bankomatem. Přičemž pokud vybíráte lokální kartou, tak je výběr s nulovými poplatky za bankomat. Kdyby vás ale poplatek u jakéhokoliv bankomatu čekal, musíte být vždy výslovně upozorněni na obrazovce a po provedení výběru ho odsouhlasit. Nemělo by se vám tak stát, že vás poplatek překvapí,“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR.

Jiná situace je ale v zahraničí. Pokud vyrážíte za hranice, poplatky za výběr bývají násobně vyšší. Proto je dobré si před odjezdem zjistit, s jakým poplatkem můžeme počítat.

Hotovost stále není mrtvá

Ač by se zdálo, že prim hraje platba kartou, čtvrtina Čechů stále nedá na hotovost dopustit a vyloženě ji preferuje před platbou kartou. Ve věkové kategorii 30 až 44 let je to dokonce třetina. Denně využívá platbu v hotovosti 1 ze 4 lidí a v minimálně týdenní frekvenci se jedná až o 89 % lidí.

O průzkumu: Kvantitativní průzkum provedla agentura STEM/MARK v květnu 2022 mezi 506 respondenty. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak lidé používají hotovost, a zachytit změny ve využívání bankomatů v poslední době.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek