metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 23 °C

Pondělí 13. května 2024. Svátek má Servác

Nejslavnějšího krušnohorského pěvce připomíná půl stovky pomníků a stezka

  11:22
V pondělí 29. dubna uplyne „nekulatých“ 87 roků od úmrtí básníka a pěvce Antona Günthera. Pokud si někdo zaslouží přídomek „krušnohorský bard“, je to právě on. Své písně psal v krušnohorském německém dialektu nejčastěji o lásce k domovu a přírodních krásách Krušných hor.
Pomník Antonu Güntherovi na náměstí v Božím Daru slavnostně odhalili v den jeho...

Pomník Antonu Güntherovi na náměstí v Božím Daru slavnostně odhalili v den jeho 60. narozenin 5. června 1936. | foto: Jiří Linhart

Světlo světa spatřil Anton Günther 5. června 1876 v Božím Daru, kde se narodil jako druhý syn nepříliš zámožného návrháře výšivkových vzorů Johanna Günthera. Otec, který dokázal zplodit deset dětí, si na jejich živobytí k nízkému platu přivydělával muzicírováním na zábavách v hostincích v Božím Daru i nedalekém Oberwiesenthalu a Anton ho přitom od mala často doprovázel.

Postupem času se od doprovodu vypracoval k samostatnému hudebnímu projevu a nakonec i k vlastní tvorbě. Nejčastějšími tématy jeho písní, psaných v krušnohorském německém dialektu, byly láska k domovu a přírodní krásy Krušných hor, a díky tomu většina z jeho téměř půl druhé stovky písní brzy zlidověla.

Původně chtěl být lesníkem, ale na otcovo přání se v saském Buchholzi vyučil v té době přece jen lépe honorovanému řemeslu litografie. Přijal místo u c. & k. dvorního litografa Antonína Hasse v Praze. Objevil zde i novou možnost, jak si přivydělat, a začal tisknout pohlednice s notovým záznamem a textem svých písní doplněných malým obrázkem.

Ve výrobě těchto „písňových pohlednic“ pak pokračoval i po svém návratu do Božího Daru po otcově smrti v listopadu 1901 a jeho věhlas pak díky poště brzy přesáhl hranice rodného kraje.

Těžce nesl změnu poměrů

Postupně se stal celebritou uctívanou prostými horaly po celém Krušnohoří i uznávanou tehdejší vrchností. Hned dvakrát, v letech 1906 a 1907 se mu dostalo cti zpívat před posledním saským králem Fridrichem Augustem III. a v roce 1908 se svými písněmi vystoupil při průmyslové výstavě na Klínovci před arcivévodou Karlem Františkem Josefem Habsburským, který se po smrti Františka Josefa I. v listopadu 1916 stal jako Karel I. posledním českým králem a rakouským císařem.

Podobně jako devět milionů mužů z habsburské monarchie byl i Anton Günther po vypuknutí první světové války povolaný do armády a odeslán na srbskou frontu, kde utrpěl zranění nohy střepinou z granátu a vrátil se domů, jenže po válce už nic nebylo jako dříve.

Günther dost těžce nesl změnu poměrů, kdy už nebylo tak snadné docházet za výdělkem přes hranice do Saska a „doma“ v nově vzniklém Československu ho trápila národnostní nesnášenlivost. Když pak ve 30. letech celé Krušnohoří těžce ochromila světová hospodářská krize, vzal si necelý rok po svých šedesátinách 29. dubna 1937 život.

Pomník i na nečekaném místě

Kult, jemuž se Anton Günther těšil, po jeho úmrtí zdaleka nepominul, a k jedinému pomníčku, který byl vztyčený za jeho života v rodném Božím Daru, rychle přibývaly další. První z nich byl vysvěcený už 5. června 1937 v Olbernhau, do konce roku 1938 jich už bylo zřízeno dalších osm a dnes jich německá Wikipedie uvádí rovných padesát, z nichž sedm bylo zřízeno po roce 2000. Najdeme je nejenom po celém Krušnohoří a ve Vogtlandu, ale i na místech, kde bychom je nečekali, například v rakouském Klosterneuburgu.

Na české straně Krušných hor bylo Antonu Güntherovi zasvěceno pět pomníčků. První a jediný, který byl postavený za jeho života, byl slavnostně odhalený v den jeho 60. narozenin 5. června 1936 na náměstí v Božím Daru. Po druhé světové válce a odsunu zdejších obyvatel byl v roce 1945 zničený a obnovení se dočkal až po změně režimu.

Pomník Antonu Güntherovi na náměstí v Božím Daru slavnostně odhalili v den jeho...

Rekonstruovaný pomník, vysvěcený při oslavách 115. výročí Güntherova narození 1. června 1991, zdobí původní bronzová deska z roku 1936, o níž se až do roku 1990 předpokládalo, že byla po roce 1945 zničená.

Na vysvěcení přišlo 600 lidí

S podobným osudem se potkal i památník „Günther-Ruh“, který v roce 1938 nechal asi půl druhého kilometru severně od centra města Vejprt zřídit vejprtský podnikatel Karl Walter Schmidl. Pietní místo působivě vkomponované do skalnaté stráně nad pravým břehem hraniční říčky Polavy a slavnostně vysvěcené 3. července 1938 bylo v roce 1945 kompletně zničené a k jeho obnovení došlo až po roce 2010, kdy byly po letech pátrání objeveny jeho zbytky. Na slavnostním vysvěcení renovovaného památníku 3. července 2013 se pak sešlo těžko uvěřitelných šest stovek lidí!

Obnovy až po roce 2000 se dočkal i v roce 1945 zničený památník Antona Günthera, zřízený na jaře 1937 na náměstí dnes už zaniklé obce Pohraniční (Reizenhain) nedaleko Hory svatého Šebestiána na Chomutovsku, a také básníkův pomník postavený v roce 1938 pod rozhlednou na Růžovém vrchu nad městečkem Hora svaté Kateřiny na Mostecku. K obnově posledního z pěti Güntherových pomníčků na území současné České republiky, postaveného v roce 1938 v blízkosti tehdejší chlapecké školy v Bublavě, dosud bohužel nedošlo.

Stezka po krušnohorském pomezí

S originálním nápadem, jak uctít památku nejslavnějšího krušnohorského básníka a pěvce, přišli na počátku 90. let minulého století dva dnes už nežijící členové Krušnohorského spolku z Johanngeorgenstadtu Reinhart Heppner a Günther Adler. Z jejich iniciativy byla s finanční podporou Euregia Egrensis vyznačena přeshraniční okružní turistická stezka, která spojuje celou řadu míst spojených tak či onak s působením či jménem Antona Günthera.

Projít si celou „Stezku Antona Günthera“ zabere i zdatnému chodci nejméně dva dny. Vydá-li se od básníkova hrobu na božídarském hřbitově proti směru hodinových ručiček, navštíví nejprve nejvýše položené město Německa Oberwiesenthal, pak vystoupá na nejvyšší horu Saska Fichtelberg, sejde kolem Güntherova pomníku v osadě Ehrenzipfel do Rittersgrünu, odkud putuje po saské straně státní hranice do Johanngeorgenstadtu, kde se vrátí do Čech a přes Potůčky, Horní Blatnou, Bludnou a Hřebečnou dojde do Božího Daru, kde svou pouť zakončí u nejstaršího pomníku Antona Günthera.

  • Nejčtenější

Hosté sem chodívali v kravatách. Teď se tu najedí domácí i zahraniční teplákáči

5. května 2024  11:32

Dříve tu šustívaly pětitisícovky a číšníci se pohybovali po place neslyšně. Jednu dobu se říkávalo,...

Obrácený panelák spojuje linky metra. O jakou stanici se jedná? Přece Florenc

8. května 2024

Při každodenní projížďce metrem vám možná ani nedochází, kolik práce za provozem vůbec stojí. Za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Do hokejových fanzón bude vstup zdarma, platit zde půjde ale pouze bezhotovostně

7. května 2024  17:27

Pivo za 110 korun, koncerty každý den a sledování hokejových přenosů na velkých obrazovkách. Fan...

„Ševci nemaj co žrát. Footshop je shit!!!“ Hádka o boty je ukázkou guerillového marketingu

10. května 2024  5:33

Praha versus Zlín. Z hádky zakladatelů Footshopu a Vasky o posprejovanou výlohu se vyklubal podvod....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Autobusy mají od léta zastavovat jen na znamení. Vše nyní závisí na posvěcení magistrátem

12. května 2024  8:58

Zkrácení intervalů, nižší náklady na pohonné hmoty, ale také větší komfort pro projíždějící...

Provoz na koridoru Praha–Kolín zastavilo auto,jež sjelo v Rostoklatech na koleje

13. května 2024  8:32,  aktualizováno  8:55

Provoz na železničním koridoru z Prahy do Kolína zastavilo dnes ráno v úseku Úvaly – Český Brod...

Opilý řidič vylétl s autem ze silnice, vůz poničil piloty budoucího mostu na D3

13. května 2024  10:02

Třicetiletý řidič havaroval v sobotu v noci na Českokrumlovsku. Auto vylétlo ze silnice a poničilo...

Park vyhlásil letošek Rokem tlejícího dřeva, Šumavě dává punc divočiny

13. května 2024  10:02

Videa, exkurze, přednášky, články, výstavy v návštěvnických centrech i speciální malířský workshop...

Jeden řidič zdemoloval vchod supermarketu, druhý narazil do domu a utekl

13. května 2024  9:52

Kuriózní nehoda se stala v pátek v Pelhřimově, kde řidič auta nacouval do vchodu supermarketu Penny...

Prodej bytu 1+kk 43.1 m2
Prodej bytu 1+kk 43.1 m2

Augustina Lukeše, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
4 348 491 Kč