„Může to být třeba kvůli věku nebo z důvodu dlouhodobé nemoci,“ vysvětluje Jana Tomášková, ředitelka KSKC.
Jejich počet se za deset let existence zařízení blíží deseti tisícům. Centrum ovšem není místem, kde klienta vezmou za ruku a vše za něj udělají.
„Naším společným cílem je najít řešení. Klientům poradíme, jak si mohou poradit sami. Nechceme, aby se na sociální službě stali závislými. Můžeme pomáhat jen těm, kteří změnu ve svém životě chtějí,“ upozorňuje Tomášková. Za vlajkovou loď své práce považují v KSKC dluhovou poradnu.
„Zadluženost v kraji je enormní. Lidi, kteří se dostanou do insolvenčního řízení, dokážeme provést celým procesem od jeho začátku až po vyřešení. A naše úspěšnost je téměř stoprocentní,“ podotýká ředitelka.
Příčiny toho, proč jsou lidé v regionu tak zadlužení, vidí v nízké finanční gramotnosti. A pak také v minimálním právním povědomí. „Lidé žijí v přesvědčení, že právní služby jsou nehorázně drahé. Ale to vůbec není pravda. Jen to chce vyhledat je včas. Naši klienti ovšem často přicházejí, jak se říká, s křížkem po funuse,“ poznamenala Jana Tomášková.
Klientela KSKC je rozmanitá. „Mohlo by se zdát, že jsou to jen nevzdělaní lidé, ale opak je pravdou. Pomáhali jsme klientce, jež pracuje v bankovním sektoru, s příspěvkem na bydlení. Byla prý na úřadě, ale po negativních zkušenostech se obrátila na nás,“ popisuje jeden z případů ředitelka.
Nedělají rozdíly
Pracovníci centra se zabývali i mužem na vozíku, jenž skončil na ulici. „Zajistili jsme mu zatím ubytování v Drahomíře s tím, že později se přesune do domova s pečovatelskou službou. Zkusíme mu zajistit příspěvek na péči, lékaře, práci či řešení insolvence v níž je. Své dluhy řešit chce,“ doplňuje Jana Tomášková.
Obecně prospěšná společnost KSKC vznikla v roce 2014 transformací z občanského sdružení Roma Karlovy Vary. Zabývá se odborným sociálním poradenstvím, sociálně akvizičními službami pro rodiny s dětmi i terénními programy. „Mezi našimi klienty neděláme rozdíly,“ dodává ředitelka centra.
16. dubna 2019 |