metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka
Při výběru lyží se nenechejte zlákat pouze jejich designem a cenou, abyste na svahu nelitovali. | foto: Profimedia.cz

Kupujete lyže? Pak byste měli vědět, jaký jste lyžař

  8:00
Před cestou na hory možná někteří zamíří nejprve do obchodu pro lyže. Jejich výběr je velmi důležitý. Jedná se totiž o poměrně velkou investici, tudíž většina lyžařů chce, aby jim "jezdící prkna" nějakou dobu vydržela.

Pokud jste lyže nenašli pod vánočním stromečkem, ale chystáte se na hory, pak nejspíš vyrazíte do obchodu si nějaké pořídit. Jejich výběr byste ale neměli v žádném případě podcenit. Ještě než vstoupíte do obchodu, měli byste si promyslet jednu základní věc. "První věcí je uvědomit si, jak často budu lyžovat. Jestli se spíš nevyplatí si lyže půjčit," radí trenér a bývalý lyžař Tomáš Bank.

Jste začátečník, nebo zkušený lyžař?

Když usoudíte, že si lyže přece jen chcete koupit, pak byste si měli uvědomit další důležité kritérium – jak dobrý jste lyžař. Pro začátečníky jsou totiž určené zcela jiné lyže než pro zkušené borce. "Také je rozdíl, kde budou lidé lyžovat. Pokud pojedou do Itálie na krásně upravené sjezdovky, tak stačí klasické carvingové lyže, do volného terénu jsou zase lepší širší lyže. Já bych určitě doporučil kvalitnější lyže, ale to musí každý posoudit podle svých možností," dodává Bank.

Rozhodujícím faktorem při koupi lyží totiž často bývá také jejich cena. V řetězcích se sportovním vybavením totiž seženete lyžařské sety i za pět tisíc korun, za lepší lyže už ale často zaplatíte i víc než dvojnásobek. "Já bych ale doporučil jít do obchodu, kde vám poradí odborník. Určitě nedoporučuju řetězce. Tam jsem totiž nepotkal člověka, který by tomu rozuměl. Většinou v těch malých kamenných obchodech bývají bývalí lyžaři, kteří umí dobře poradit," říká Bank.

Lyže z bazaru si dobře zkontrolujte

Většina nových lyží už bývá připravená, abyste mohli rovnou vyjet na sjezdovky. Pokud ale kupujete vybavení v bazaru, je dobré si zkontrolovat, zda jsou lyže dobře připravené. "To znamená, aby měly nabroušené hrany a byly navoskované," doplňuje Bank.

Jinak už je tomu u běžeckých lyží. Ty si před každým výletem musíte připravit podle aktuálních klimatických a sněhových podmínek. Proto si nezapomeňte koupit alespoň základní sadu vosků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek