Pár korun navíc před odjezdem na dovolenou vás sice před úrazem nezachrání, ušetří vám ale značné náklady za ošetření. Ty se totiž mohou vyšplhat i do astronomických částek. Proč na cestovní pojištění nezapomínat a na jaké situace se před sbalením kufru připravit, radí digitální finanční poradce Frenkee.
„Paní během pobytu v USA rozbolel zub. Jen ošetření stálo v přepočtu 35 tisíc korun. Nemilé překvapení přišlo ve chvíli, kdy zjistila, že pojištění na platební kartě, na které se spoléhala, finanční krytí při zubních problémech vůbec nehradí. Ošetření si tak musela zaplatit z vlastní kapsy. Takových příběhů jsem už bohužel slyšel mnoho a lidé v nich zaplatili i částky, které se dotýkaly milionu korun,“ uvádí Jiří Hluchý, zakladatel fintechu Frenkee, který vám pomůže sjednat online nejen to nejlepší cestovní pojištění.
Cestovko vybírejte na míru
Na co se tedy pojistit? Podle platformy Frenkee by vaše cestovko mělo být „ušito na míru“ dovolené, na kterou se chystáte vydat. Plánujete strávit prosluněný týden na chorvatské pláži? Rozdíl mezi pojištěním s minimálním a nejvyšším krytím je přibližně padesát korun, tedy jeden kopeček zmrzliny. Hodláte zdolat horskou ferratu na hřebenech Alp? Přečtěte si, zda cestovko tento druh sportu kryje. Jste vyznavači extrémních sportů? Takové pojištění budete pravděpodobně hledat jako jehlu v kupce sena.
„Asi každý je zvyklý si před spolknutím léku přečíst příbalový leták. Myslím, že bychom stejným způsobem měli přistupovat k výběru pojištění. Než cestovko zaplatíte, koukněte na pojistné podmínky a pořádně si je prostudujte. Vězte, že těch pár minut vám ušetří nejen nervy, ale v případě nouze i nemalé peníze,“ radí Hluchý.
Výdaj jedné večeře
Namítáte, že je cestovní pojištění příliš drahé? Podle Frenkeeho zaplatí česká rodina za pojištění průměrně 1 000 korun, v porovnání s celkovými výdaji za dovolenou přibližně tolik, co za jednu večeři. To si Češi evidentně uvědomují – data Frenkeeho ukazují, že za minulou letní sezonu si dvě třetiny z nich sjednaly cestovní pojištění zahrnující nejvyšší možné krytí. Spoléhat se na modrou kartičku pojištěnce se v rámci Evropské unie také nemusí vyplatit. Sice vás na ošetření přijmou, za některé zákroky ale dostanete fakturu.
„Zaplatit si cestovko by mělo být před odjezdem na dovolenou stejně samozřejmé jako si zamluvit hotel. Pro ty, kteří o tom pochybují, mám jednu radu: nikdy netušíte, co se vám na cestách může přihodit. Raději si na pláži dopřejte o drink méně a pořádně se pojistěte. Věřte mi, že případné komplikace za to nestojí. A pokud s výběrem cestovka tápete, nechte si poradit. Třeba od Frenkeeho,“ dodává Hluchý.