metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Další 2 fotografie v galerii
FlixBus působí ve 42 zemích světa a loni přepravil jen v Evropě 38 milionů cestujících. | foto: FlixBus

FlixBus. Vyšší slevy, nová místa

  8:59
Zelené autobusy FlixBus i po vládním zrušení nechaly 75 procent slevu pro děti, studenty a seniory. Celou cestu vyřídíte v mobilu, nově lze koupit jízdenky i v pražských okénkách dopravního podniku. Mezinárodní autobusový dopravce FlixBus přepraví ročně po Evropě přes 38 milionů cestujících. Ti nejvíc oceňují nejrychlejší připojení k internetu, možnost sklopit sedačky a vysunout je do uličky i větší prostor na nohy, než je zvykem. Své telefony, tablety i počítače je možné za jízdy okamžitě nabít USB slotem nebo klasickou elektrickou zásuvkou. „Pro větší pohodlí si cestující může za zvýhodněnou cenu přikoupit i sedadlo vedle sebe,“ popisuje oblíbenou službu šéf českého FlixBusu Pavel Prouza.

Od letošního listopadu zavádíte novou službu, kdy si cestující budou moci koupit jízdenky také v okénkách pražského dopravního podniku. Proč jste se tak rozhodli?
Představte si pátek odpoledne, kdy se chystáte na víkend za rodinou nebo na výlet, a už nestíháte koupit lístek u okénka na nádraží. Nebo cestujete ze zastávky, kde prodejna FlixBusu není. Nově po výstupu z metra najdete nejbližší prodejnu Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP), kde si jízdenku na dálkový spoj autobusu jednoduše zakoupíte. Celkem se jedná o 35 prodejních míst ve vestibulu metra nebo jeho blízkém okolí, kde se dá platit také kartou. V rámci Prahy můžete do FlixBusu kromě Florence naskočit i na hlavním nádraží, Roztylech, Hradčanské, Knížecí, Nádraží Holešovice, Černém Mostu nebo na Zličíně, všude tam má své prodejny i DPP.

Jaký převládá u FlixBusu nákup jízdenek?
U nás jednoduše zakoupíte jízdenku on-line buď přes web nebo mobilní aplikaci, uložíte si ji a řidiči se prokážete jízdenkou přímo v telefonu. Není třeba nic tisknout. Díky mobilní aplikaci FlixBusu máte všechny informace pohromadě – detaily cesty, množství zavazadel, ale i to, kde se váš autobus právě nachází. To zajišťuje přesná GPS. Můžete tak v klidu sedět v kavárně a sledovat polohu autobusu, než přijede na zastávku.

Pro seniory, kteří většinou mobilním aplikacím tolik neholdují, jsme rozšířili možnost nákupu jízdenek na zmíněných přepážkách DPP. Pro seniory, děti a studenty jste zachovali slevu na jízdenky 75 procent. Bude to tak i nadále?
Když vláda v rámci úspor v lednu 2022 rozhodla o omezení státních slev, stát začal dopravcům proplácet jen 50 procent. Pro zasažené skupiny to znamenalo zvýšení ceny jízdného na dvojnásobek. To jsme vnímali jako krok zpět. Nechtěli jsme, aby dvakrát vyšší náklady na cestování vedly zasažené skupiny obyvatel k omezení mobility, a tak jsme rozhodli vše dorovnat na vlastní náklady. Nemáme v plánu tento příspěvek rušit. Krok se vyplatil, zájem o cestování ze strany studentů a seniorů totiž roste.

Jaké jsou u vás oblíbené nadstandardní služby?
Kromě možnosti přikoupit si za zvýhodněnou cenu i sedadlo vedle sebe je možnost výběru sedadla – panorama s výhledem nebo třeba sedadlo se stolkem v případě dvoupatrového autobusu. Dále je možné si přikoupit další zavazadla nebo třeba přepravu kola. Během rezervace může cestující zvážit i příspěvek na vyvážení uhlíkové stopy.

Šéf českého FlixBusu Pavel Prouza

Mezi nejvytíženější trasy v Česku patří spojení mezi Prahou a Brnem. Jaké jsou ty další?
Mnoho cestujících máme mezi městy, kde je obecně horší dopravní obslužnost, jako například mezi Prahou a Libercem, Prahou a Plzní, do Karlových Varů nebo do Teplic. FlixBus v Česku staví na více než stovce zastávek. Celá polovina měst, kde zastavujeme, je regionálního významu do 20 tisíc obyvatel.

Které spoje FlixBus Češi nejvíc využívají na cesty do zahraničí?
Mezi nejoblíbenější destinace z Česka patří Berlín, Drážďany, Vídeň, Mnichov a Vratislav – metropole ve skvělé dojezdové vzdálenosti do pěti hodin z Prahy. Kromě zajímavé historie, gastronomie a krásné architektury mají ve své blízkosti mezinárodní letiště. Letos mile překvapil zvyšující se zájem českých turistů o Polsko a pobřeží Baltu, v sezoně od dubna do konce září cestovalo tímto směrem na palubách zelených autobusů FlixBus přes 220 tisíc cestujících.

A co vánoční zahraniční cesty?
Obecně se dá říct, že v období před Vánoci jsou oblíbené destinace jako Vídeň, Krakov nebo Drážďany. FlixBus jezdí i do dalších měst s překrásnou vánoční atmosféru, je to třeba Norimberk, Řezno nebo Budapešť. Víte, že chorvatský Záhřeb obsadil první příčku v anketě Nejlepší vánoční trhy v Evropě už třikrát? Je to sice skoro 10 hodin cesty autobusem, ale když nasednete na noční linku, sklopíte si sedačku, tak se ráno probudíte ve vánoční pohádce.

FlixBus je velká mezinárodní firma. Jakými aktivitami přispíváte k lepšímu životnímu prostředí?
Společnost FlixBus působí ve 42 zemích, vloni jsme přepravili 38 milionů lidí jen v Evropě, našich více než 5500 zaměstnanců je 94 různých národností. V Česku se zapojujeme například do uklízecího dne Ukliďme Česko, spolupracujeme s centrem pro aktivní seniory Elpida, pomáháme jim více cestovat, a to včetně zmíněné slevy na jízdenky 75 procent, která platí i pro další ekonomicky slabší skupiny. Asi to nejdůležitější je, že do roku 2040 chceme v Evropě nabízet uhlíkově neutrální cestování, a to s sebou nese kompletní obměnu naší flotily autobusů a využití alternativních pohonů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek

„Když se parta, jako jsme my, rozhodne udělat EP o lásce, nemůže to dopadnout dobře“

vydáno 27. listopadu 2023  15:46

Nu-metalová kapela Cocotte Minute působí na české hudební scéně víc než dvě desítky let. Její zpěvák Martin Zeller není v deníku Metro žádný nováček. Nyní...  celý článek