Elektromobily jsou specifické
V základním principu se elektromobily neliší od vozů s klasickým spalovacím motorem. Prostě vás po silnici odvezou z bodu A do bodu B. Při jejich provozování se rovněž neobejdete bez pojištění vozidel. Když se ale zaměříte na detaily, zjistíte, že se elektromobily od „tradičních“ vozů liší v mnohém. V některých případech budete velice příjemně překvapeni, jindy si budete muset zvykat na určité kompromisy.
Energie je uložena v bateriích
Tím zásadním rozdílem je zdroj energie. Zatímco do klasických spalovacích motorů (resp. do nádrží) musíme tankovat pohonné hmoty. Oproti tomu mají elektromobily energii uloženou v bateriích. A jak jistě víte, baterii je nutné dobíjet. I malá baterie v mobilním telefonu se přitom dobíjí až desítky minut. Jak na tom bude elektromobil s baterií tisícinásobně větší? Záleží na tom, jakým výkonem disponuje dobíjecí stanice. V domácích podmínkách budete elektromobil dobíjet několik hodin, u komerčních rychlonabíjecích stanic půjde řádově o desítky minut.
Ať tak či onak, dobíjení elektromobilu je ve srovnání s tankováním paliva výrazně pomalejší. Při jízdě na delší vzdálenosti tak musíte dobíjení spojit se zastávkou na toaletu, kávu či občerstvení. Případně budete zkrátka muset sedět v autě a pracovat nebo sledovat filmy, hrát hry apod.
Dojezd elektromobilů je omezený
Díky rychlosti tankování vás u klasických automobilů příliš netrápí jejich dojezd. Sleduje se tak především jejich spotřeba. Také u elektromobilů lze sledovat spotřebu. Zásadnějším ukazatelem je ale dojezd. Proto se výrobci u elektromobilů chlubí především tím, jak daleko vůz dojede na jedno nabití. Zejména při provozu ve městě vás ale tento ukazatel možná zajímat zas tak moc nemusí. Proč?
Dobíjet můžete i při nakupování
Princip elektromobilů má i své výhody. Pauzu na dobíjení lze spojit i s jinou činností a ve výsledku tak čas vlastně ušetříte. Žádná cesta na čerpací (resp. dobíjecí) stanici nebude nutná. Dobíjecí stanici na elektromobil lze totiž postavit prakticky kdekoliv. Stavějí se tak v okolí obytných zón, na parkovištích a u obchodů.
Na některých místech – zejména u vybraných obchodů – lze přitom využít možnosti dobíjení vozu zdarma. Taková možnost vám přitom může pomoci ušetřit značné množství peněz. Pár takových se nachází i na území Prahy. Které to jsou?
Kde dobíjet v Praze elektromobil zdarma?
Dobíjecí stanice zdarma vznikají u obchodů z mnoha důvodů. V první fázi šlo zejména o marketing. O dobíjecích stanicích zdarma se začalo psát v médiích a pro obchody to byla skvělá reklama. Druhým důvodem jsou dotace. Poskytnutí dotace na zřízení dobíjecí stanice je často doprovázeno povinností poskytovat po určitý čas energii zdarma.
S rozvojem elektromobility bohužel oba důvody postupně odeznívají. A tak zůstává už jen snaha přilákat na parkoviště nové zákazníky, kteří v obchodě nakoupí. Proto na území Prahy zbývají už jen jednotky stanic, kde lze dobíjet zdarma. V době psaní článků jde zejména o stanice v okolí obchodů Bauhaus. Aktuální mapu najdete například na webu projektu Kdenabit.cz.