metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Méně než polovina českých firem reportuje výpočty uhlíkové stopy | foto: Raiffeisenbank

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Méně než polovina českých firem reportuje výpočty uhlíkové stopy

Komerční sdělení V příštím roce bude pro velké firmy povinnost zveřejňovat svoji uhlíkovou stopu. Aktuálně tak dle výsledků šetření Carbon Tracker 2023 činí jen polovina společností. Mezi nejzodpovědnější odvětví v oblasti reportingu těchto nefinančních dat patří segment dopravy, IT a telekomunikací a banky a pojišťovny.

K nim se řadí i Raiffeisenbank, která výpočet své uhlíkové stopy pravidelně zveřejňuje ve svých každoročních výkazech.

Raiffeisenbank patří mezi polovinu českých společností, které v rámci přípravy na nefinanční reporting dodávají souhrn výsledků své uhlíkové stopy. Ačkoliv tato povinnost vstoupí v platnost až příští rok, Raiffeisenbank se svým aktivním přístupem ke snížení uhlíkové stopy řadí tento reporting mezi důležité každoroční výkazy.

Cílem pravidelného každoročního průzkumu Carbon Tracker je zmapovat vývoj v monitoringu a snižování uhlíkové stopy domácím firmám. To má výdělečným společnostem pomoci lépe se adaptovat na nadcházející regulace. Šetření nechala vyhotovit platforma Climate & Substainable Leaders Czech Republic, která sdružuje společnosti z oblasti udržitelnosti napříč obory.

„S politováním musím říct, že výsledky ukázaly stagnaci českých firem v přístupu k výpočtu uhlíkové stopy, a tedy i k budoucí zákonné povinnosti nefinančního reportingu, jehož je součástí. I letos průzkum Carbon Tracker ukázal, že každá druhá česká společnost svou uhlíkovou stopu zatím nepočítá, případně se z různých důvodů obává výsledky zveřejnit,“ uvedl Jakub Skavroň, předseda správní rady a zakladatel platformy Climate & Sustainable Leaders Czech Republic, z.s.

Snahu o dekarbonizaci vnímá Raiffeisenbank jako nedílnou součást plánování budoucnosti, mimo implementaci ekonomických opatření je to také příprava na změnu tržního prostředí. To se dynamicky vyvíjí v souvislosti s aktuálními tématy v oblasti udržitelnosti.

Průzkum Carbon Tracker 2023 ukázal, že segmenty, které jsou v reportování nefinančních dat nejzodpovědnější, jsou doprava, IT a telekomunikace a již tradičně banky a pojišťovny. Data z dotazníkového šetření nebo skrz veřejně přístupné záznamy ale pro účely průzkumu poskytlo jen 49 % firem.

„Je pro nás samozřejmostí patřit mezi společnosti, které podávají hlášení o využití uhlíkové stopy. Velká firma, jako je Raiffeisenbank, by se určitě všemi možnými prostředky měla snažit tuto stopu snížit, a tak také dlouhodobě činí. Vlastní emise jsme meziročně snížili o 11 % a financováním projektů našich klientů z emise Green bondu jsme uspořili emise ve výši 190 366 tCo2/rok. Ať je reportování povinné, nebo ne, ignorování dopadu karbonizace problém nevyřeší,“ okomentoval Petr Fiala z Raiffeisenbank a člen správní rady Climate & Sustainable Leaders Czech Republic, z.s..

Povinnost nefinančního reportingu se v posledních letech rozšiřuje v celé Evropské unii. V první vlně budou muset hlášení podat společnosti, které splňují minimálně dvě třetiny kritérií – mají více než 250 zaměstnanců, mají čistý výnos 40 milionů eur či více nebo mají bilanční sumu rozvahy nad 20 milionů eur.

Hlavní zprávy

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek

„Když se parta, jako jsme my, rozhodne udělat EP o lásce, nemůže to dopadnout dobře“

vydáno 27. listopadu 2023  15:46

Nu-metalová kapela Cocotte Minute působí na české hudební scéně víc než dvě desítky let. Její zpěvák Martin Zeller není v deníku Metro žádný nováček. Nyní...  celý článek