metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Dalších 6 fotografií v galerii
Výstava Hroby barbarů | foto: Muzeum hl. města Prahy

Muzeum ukáže zlaté a skleněné poklady barbarů

  5:51
V Praze se staví a archeologové se radují z nových objevů. Co se skrývalo z dob stěhování národů pod jedním z nový bytových komplexů na Zličíně, popsala Metru kurátorka archeologických sbírek Mirka Šmolíková.

Jak často se podaří takový mimořádný nález?
Řada byla objevena na přelomu 19. a 20. století. Další vlna výjimečných nálezů přichází až teď, což je o sto let později, a to hlavně v důsledku zvýšené stavební činnosti na místech, kde se dosud nestavělo.

Co archeologové nalezli na Zličíně zajímavého?
Je to rozhodně soubor osmnácti skleněných nádob, z nichž většina se uchovala v celistvém stavu, což je naprosto unikátní.

Nálezy představuje Muzeum hlavního města Prahy na výstavě Hroby barbarů. Co lidé na výstavě uvidí?
Návštěvníci se mohou těšit na výjimečné předměty z bohatých hrobů z doby stěhování národů, především z 5. století. Šperky a další ozdoby, například korálky, unikátní skleněné a keramické nádoby a různé předměty denní potřeby, jako hřebeny.

Uvidí lidé jen předměty ze Zličína?
Jádrem je soubor předmětů ze Zličína, ale rámec výstavy tvoří další výjimečné nálezy, které zapůjčily jiné instituce, především Národní muzeum a Moravské zemské muzeum.

Kdy a kde výstava bude?
Výstava Hroby Barbarů začíná v hlavní budově našeho muzea na Florenci už ve středu. K této výstavě vydáváme jako muzeum také obsáhlou publikaci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vaše fotky z Prahy