metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Ilustrační snímek | foto: MP Most

Na Dušičky nespěchají jenom pozůstalí, fofry mají i notáři

  12:12
Na majetek myslí nejvíc obyvatelé Brna. Uzavřeli nejvíc posledních vůlí.

Na hřbitovech je rušno už dva týdny před Památkou zesnulých. Zjistil to T-Mobile analýzou mobility během posledních předdušičkových víkendů. Zaměřil se na deset největších hřbitovů v Praze a krajských městech. „Měření prokázalo, že nejnavštěvovanější jsou pražské Olšany, následují ústřední hřbitovy v Olomouci a Slezské Ostravě,“ uvádí Filip Marek, expert mobilního operátora.

Zodpovědní Brňáci

20

  • Téměř tolik tisíc závětí sepsali Češi před notáři v loňském roce. Rekord drží notáři v Brně. Tam potvrdili bezmála čtyři tisíce posledních vůlí.

111

  • Tolik tisíc zemřelo loni v Česku lidí. V umírání se jedná o dlouhodobý trend. Čechů ročně zemře od 105 do 111 tisíc.

Před i po Dušičkách nemají napilno jen pozůstalí, ale i notáři. Zaznamenávají zvýšený zájem o včasné uspořádání majetkových poměrů. „Letos pravděpodobně sepíší přes dvacet tisíc závětí, což bude dlouhodobě nejvyšší počet,“ uvádí prezident notářské komory Radim Neubauer. Významný posun v odkazování majetku prostřednictvím notářských smluv zaznamenalo Česko po roce 2014, kdy vstoupil v platnost nový občanský zákoník. Zatímco rok předtím figuruje ve statistikách jen jedenáct tisíc závětí, následující rok jich bylo o šest tisíc víc. Nejvíc na sklonku každého roku.

Právě v období, kdy lidé při návštěvách hřbitovů o Dušičkách více bilancují minulost, důkladněji uvažují o tom, co bude po jejich odchodu z tohoto světa. Nával v kancelářích je ale už před Památkou zesnulých. V předposledním čtvrtletí letošního roku sepsali Češi bezmála pět tisíc posledních vůlí, do konce roku předpokládá Neubauer minimálně pět tisíc dalších odkazů, co s majetkem. Nejvíc práce měly loni notářské kanceláře v jihomoravské metropoli, hned za ní figuroval Středočeský kraj. Až na bronzové příčce skončili Pražáci.

V prvních řadách dědiců však nebývají vždy jenom nejbližší příbuzní. Stále víc Čechů uvažuje a pak skutečně odkáže svůj majetek nebo jeho část na dobročinné účely. Podle Koalice za snadné dárcovství považuje předat peníze nebo majetek nějaké organizaci za prospěšný čin asi třicet procent obyvatel. Například předloni získaly neziskové organizace okolo třiadvaceti milionů korun, převážně ve formě hotových peněz nebo nemovitostí. Nejúspěšnější je v tomto ohledu Výbor dobré vůle – nadace Olgy Havlové. Na její konto odkázali zemřelí nemovitosti, dary a autorská práva za dobu její existence více než sto milionů korun. Výjimečný byl rok 2014, kdy nadace obdržela dědictví za šedesát milionů korun.

Než sepíšete závěť

Je dobré znát největší úskalí.

  • Nesepíšete-li závěť vlastní rukou, vyžaduje její napsání bezprostřední přítomnost dvou svědků. Vůle sepsaná třeba na počítači může být neúspěšnými dědici úspěšně zpochybněna.
  • Dědit můžete nejen majetek, ale i dluhy zesnulého. Podle nového občanského zákoníku za dluhy nebožtíka ručí dědicové svým veškerým majetkem. Dříve to bylo jen do výše dědictví.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek