metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Další 3 fotografie v galerii
Obálka knihy Za dráty | foto: Repro AcademiaMetro.cz

Na Hagiboru byl místo hřiště lágr

  13:59
Také v Praze Němci za druhé světové války zakládali tábory. Představuje je nový průvodce historika Jiřího Padevěta.

Za dráty, tak se jmenuje kniha, která mapuje nacistické a protektorátní koncentrační, internační, pracovně-nápravné a další tábory na území dnešního Česka.

Její autor, Jiří Padevět, postupuje svojí tradiční metodou místopisného průvodce a přibližuje čtenáři místa, na kterých zřídila nacistická okupační moc nebo protektorátní úřady tábory za účelem koncentrace a izolace politických odpůrců, Židů, Romů či pracovních sil.

V průvodci najdete pobočky velkých nacistických táborů, jako byly Auschwitz, Flossenbürg nebo Gross-Rosen, tábory zřizované bezprostředně po záboru pohraničí a určené především k internaci politických odpůrců z řad českých Němců, tábory určené k internaci Romů, pracovně-výchovné tábory určené pro občany protektorátu nebo poměrně neznámé tábory pro maďarské Židy vznikající v roce 1944 především na jižní Moravě.

V hlavním městě fungovaly tábory čtyři. Jeden z nich, na pomezí Strašnic a Vinohrad na pozemcích, které před válkou patřily židovskému sportovnímu klubu Hagibor. Za války musela hřiště ustoupit barákům – byl tu zřízen pracovní a internační tábor pro partnery ze smíšených manželství, na práci sem docházely i židovské ženy z Prahy. V lednu a únoru 1945 tu pobýval herec Oldřich Nový kvůli židovskému původu své manželky Alice.

V místech, kde dnes stojí holešovický Parkhotel, byl od října 1941 sběrný tábor, kterým prošlo více než 40 tisíc lidí. Židé tu odevzdávali, vše co měli, a po pár dnech putovali na Nádraží Bubny. Odtud byly vypravován transporty. Tábor pro Romy fungoval v areálu ruzyňské věznice, v usedlosti Jenerálka zas byly internovány děti, jejichž rodiče a příbuzní byli nacisty zavražděni po atentátu na Heydricha.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek