metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 0 °C

Neděle, 20. ledna 2019. Svátek má Ilona.
Obálka knihy Za dráty
Další 3 fotografie v galerii
Obálka knihy Za dráty | foto: Repro AcademiaMetro.cz

Na Hagiboru byl místo hřiště lágr

24. června 2018  13:59 Libor Hruška Metro.cz
Také v Praze Němci za druhé světové války zakládali tábory. Představuje je nový průvodce historika Jiřího Padevěta.

Za dráty, tak se jmenuje kniha, která mapuje nacistické a protektorátní koncentrační, internační, pracovně-nápravné a další tábory na území dnešního Česka.

Její autor, Jiří Padevět, postupuje svojí tradiční metodou místopisného průvodce a přibližuje čtenáři místa, na kterých zřídila nacistická okupační moc nebo protektorátní úřady tábory za účelem koncentrace a izolace politických odpůrců, Židů, Romů či pracovních sil.

Fotogalerie

V průvodci najdete pobočky velkých nacistických táborů, jako byly Auschwitz, Flossenbürg nebo Gross-Rosen, tábory zřizované bezprostředně po záboru pohraničí a určené především k internaci politických odpůrců z řad českých Němců, tábory určené k internaci Romů, pracovně-výchovné tábory určené pro občany protektorátu nebo poměrně neznámé tábory pro maďarské Židy vznikající v roce 1944 především na jižní Moravě.

V hlavním městě fungovaly tábory čtyři. Jeden z nich, na pomezí Strašnic a Vinohrad na pozemcích, které před válkou patřily židovskému sportovnímu klubu Hagibor. Za války musela hřiště ustoupit barákům – byl tu zřízen pracovní a internační tábor pro partnery ze smíšených manželství, na práci sem docházely i židovské ženy z Prahy. V lednu a únoru 1945 tu pobýval herec Oldřich Nový kvůli židovskému původu své manželky Alice.

V místech, kde dnes stojí holešovický Parkhotel, byl od října 1941 sběrný tábor, kterým prošlo více než 40 tisíc lidí. Židé tu odevzdávali, vše co měli, a po pár dnech putovali na Nádraží Bubny. Odtud byly vypravován transporty. Tábor pro Romy fungoval v areálu ruzyňské věznice, v usedlosti Jenerálka zas byly internovány děti, jejichž rodiče a příbuzní byli nacisty zavražděni po atentátu na Heydricha.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je ta Florenc, nebo ten Florenc? Deník Metro oslovil onomastika

Freska zlatého anděla – podle ní má místo název.
vydáno 19. ledna 2019  12:20

Starousedlíkům občas novější pojmenovávání vadí. Deník Metro sídlí na Andělu, nebo u Anděla? Redakce oslovila Pavla Štěpána, onomastika z Ústavu pro jazyk...  celý článek

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám