metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Další 2 fotografie v galerii
Vien a Daja Do Phamovi | foto: Dophams

O pár centimetrů více sebevědomí. Česko­-vietnamský pár našel díru na trhu

  14:02
Mladý pár se na vlastní pěst pustil do výroby a prodeje pánských bot se zabudovaným skrytým klínem, které jejich nositeli umějí okamžitě přidat až osm centimetrů výšky. Ačkoli produkt vzbuzuje v některých lidech údiv a rozpaky, podnikání se jim rozjelo více než slibně. Boty, jimž se přezdívá podle příjmení obou manželů ­– dophamsky, si totiž zdaleka nekupují jen ti, kteří svou výškou patří hluboko pod průměr. „Naše boty chtějí nosit i vyšší muži, co by je jinak nepotřebovali. Mají ale vysoké partnerky, které rády nosí podpatky,“ říkají Daja a Vien (Víťa) Do Phamovi.

Víťu a Daju od sebe dělí asi pěticentimetrový výškový rozdíl. Víťa je sice z dvojice ten vyšší, ale na plesech, svatbách a při dalších významných událostech, kdy se Daja nemohla ani nechtěla vyhnout podpatkům, se však necítili příjemně. Úkol zněl tedy podle Víti jasně – co nejrychleji do příští akce vyrůst alespoň o pár centimetrů. To se povedlo jen napůl. 

„Soustředil jsem se na své kutilské dovednosti a pokusil jsem se vyrobit boty na zvýšeném podpatku, ale neúspěšně. Nápad nalepit dovnitř boty vysoký klín z pěti slepených vložek dohromady byl sice sofistikovaný a výšku vyřešil, nicméně můj vynález již po prvním večírku selhal. Moje vytuněné boty totiž šíleně tlačily, protože nebyly přizpůsobeny takové invazi. Navíc mi pata neustále vyskakovala z boty, neboť na ni už logicky nezbývalo téměř žádné místo. Tady jsme pochopili, že moje tuningové schopnosti zkrátka nestačí,“ popisuje své první krůčky Do Pham. 

Bota s klínem

Nepříjemný večer se však stal pro mladou dvojici cennou zkušeností. Víťa zjistil, jak boty správně vyrobit, aby plnily svůj účel. „Věděli jsme, že se do boty musí vejít vysoký klín, ale zároveň musí bota poskytovat dostatek místa pro pohodlí chodidla. Začali jsme přemýšlet, jak výrobu takových bot realizovat. Jelikož využití služeb místního ševce by se velmi prodražilo, probudila se ve mně vietnamská nátura. Neváhal jsem a navštívil pár řemeslníků v Hanoji, přičemž jsem zjistil, že pánské boty s podpatkem umějí vyrobit, protože náš nápad vlastně není žádný světový vynález. Takzvané elevator shoes už dávno vynalezli jiní borci,“ dodává Do Pham.

Být vysoký je k nezaplacení
Tajemství zvyšování spočívá jednoduše v tom, že uvnitř každé boty je zabudován zpevněný vysoký klín o výšce až čtyři centimetry. Z vnější strany jsou boty dále opatřeny klasickým podpatkem o výšce dva až čtyři centimetry, jako je běžné u pánských společenských bot. Díky tomu jste po jejich obutí okamžitě vyšší až o osm centimetrů. „Nechal jsem si tedy boty vyrobit, stal jsem se věrným zákazníkem a při každé cestě z Vietnamu, kam jsem jezdil navštěvovat rodinu, jsem si s sebou odvážel tyto boty. Skvěle padly, vypadaly přirozeně, kupodivu byly velmi lehké a pohodlné, díky čemuž jsem je mohl později nosit i každý den do práce. Ten pocit, být o kousíček vyšší, byl prostě k nezaplacení,“ popisuje Do Pham. 

Na tomto místě mohl příběh o vzniku dophamsek klidně skončit. Podnikavá nátura obou manželů jim ale nedala spát natolik, že se po několika letech ladění prototypů do dokonalosti dvojice rozhodla svou obuv představit světu. „Vězte, že nejsme rození podnikatelé, mnoho věcí nemáme do puntíku dotažených a učíme se za chodu,“ míní Víťova partnerka Daja. 

Vypadají jako běžné boty.

První kolekci bot značky Dophams dala dvojice vyrobit ve Vietnamu. Další várka má již kompletně vzniknout v Evropě. S tím souvisí i rozšíření nabídky velikostí, protože dophamsky šlo doposud pořídit pouze do velikosti 43. „Naše cílová zákaznická skupina se mění, neboť dophamsky nekupují jen muži menšího vzrůstu, ale mají o ně zájem i vysocí muži s vyššími partnerkami. Zajímavá je také skutečnost, že nemálo objednávek chodí od žen, které naše dophamsky kupují pro své partnery nebo dospívající děti. Právě ženy nám pak často píšou, že jsou z našich bot velmi nadšené,“ líčí s nadšením Daja a dodává, že po nákupu vždy po čase jeden z dvojice zavolá lidem s dotazem, zda se mu v botách dobře chodí. 

„Často nám zákazníci píšou sami, že jim dophamsky udělaly ohromnou radost, protože mohou být konečně o kousek vyšší. Nedávno nám dokonce jeden zákazník volal, že jde na ples a zachránili jsme mu život. To jsme si připadali trochu jako superhrdinové. Můžeme tedy říct, že zatím dostáváme vesměs pozitivní ohlasy, o čemž také svědčí skutečnost, že nám boty ještě nikdo nevrátil. Přestože zákazníkům garantujeme možnost vrácení, nebudou-li jim vyhovovat. Někteří byli dokonce tak spokojení, že ihned po doručení prvního páru si objednali další model,“ směje se Daja.

Léčíme sebevědomí
Ale ani dophamsky nemají u všech lidí, kteří se o jejich existenci dozvídají, na růžích ustláno. Některé uživatele na sociálních sítích zvyšující boty urážejí a nechápou, proč něco podobného vzniklo. Takzvané elevator shoes, tedy zvyšující boty, totiž dosud nikdo na českém trhu nenabízel. Působí tak na jisté lidi jako podfuk srovnatelný s vycpanými podprsenkami, zeštíhlujícími tělovými pásy pod šaty či falešnými vlasy. 

„Občas si tak někdo cizí do nás rýpne: Proč by žena nemohla být vyšší než muž? Cizí lidi si ale neuvědomují, že tady nejde jen o vnější vzhled, ale také o vnitřní pocit člověka, který se cítí lépe a sebevědoměji, když může stát výše. Každopádně podobné komentáře se snažíme brát s rezervou a soustředit se hlavně na zpětnou vazbu našich zákazníků, u nichž zatím panuje velká spokojenost, za což jsme velice rádi, a budeme se snažit, aby to tak zůstalo,“ říkají závěrem Do Phamovi. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek