metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Další 1 fotografie v galerii
Martin Hrdinka | foto: Český RozhlasMetro.cz

Obdivuji ty, kteří zachránili Ceny Anděl, říká moderátor Hrdinka

  6:49
Známý moderátor Martin Hrdinka je každou neděli od 17 hodin ke slyšení na Českém rozhlasu Dvojka. V rozhovoru zavzpomínal na staré časy.

Různým hudebním pořadům nebo hitparádám se v médiích věnujete už mnoho let. Je v hudbě něco, co vás ještě překvapí?
Začal jsem se zajímat o hitparádové žebříčky tak ve dvanácti letech, a to díky časopisu Bravo, jehož německá verze se k nám dostávala pašováním. Vždycky něco překvapí, třeba vždy v létě se objeví písničky, které by v zimě nezabodovaly. V poslední době si u?nás si zase můžeme všimnout, že se vrací písničkáři s melodickými skladbami a jakýsi country styl.

V pořadu Česká dvanáctka na Českém rozhlase Dvojka objevujete nové interprety. Vzpomínáte na někoho, kdo se později výrazně prosadil
Takových je hodně. Nejvíce to bylo v době, kdy jsem v České televizi moderoval populární televizní Hitparádu. Moderoval jsem ji přes osm let a i díky mně se tam objevilo mnoho těch, co jsou na výsluní, včetně Kabátu.

Liší se pořad Česká dvanáctka nějak od původního záměru?
Původní záměr je stále stejný a určitě z něj neuhneme. Každý rok představíme kolem 150 nových domácích skladeb. Podmínkou je, že musí být zpívané česky nebo musí být Češi jejich interprety nebo autory – proto Česká dvanáctka.

Podobně je to s Czechtalentem Zlín, funguje i tato soutěž stále tak dobře jako v počátcích?
U téhle soutěže jde naopak vše lépe. Každý další ročník objeví někoho, kdo se později prosadí a nemusí to být vždy vítěz. Nejviditelnějším je samozřejmě Tomáš Klus. Letos uspěla osmnáctiletá Eliška Rezková, která už pětkrát vyhrála i Českou dvanáctku, takže se to propojuje.

Jak se vám líbila a zamlouvala práce na Chart Show?
Je to výborný a velice úspěšný světový projekt. Pořad, který má poučit i pobavit nebo spíš urovnat informace a připomenout, jak vše bylo. Těším se, až Nova nasadí další díly, které už jsou natočené a jsou mnohem lepší než ty, které už odvysílala.

Jaký je pro vás rozdíl mezi prací v televizi a rozhlasu? Co máte raději?
Největší rozdíl je v tom, že v rádiu jsem sám. Přede mnou mikrofon, který představuje statisíce posluchačů. Při televizním natáčení je to neustálé čekání na záběr.

Od Vánočního turné Karla Gotta s Helenou Vondráčkovou uběhne letos 25 let. Nebylo by hezké výroční turné? Čekal jste tehdy, že budou oba i za čtvrtstoletí pořád na vrcholu?
Vzpomínám si, jak u nás zazvonil telefon a Karel Gott se mě zeptal, jestli bych nechtěl moderovat jeho Vánoční turné. Popravdě myslel jsem si, že si ze mě někdo dělá srandu, ale když z toho byla pozvánka na Bertramku, uvěřil jsem. Bylo mi 26 a měl jsem nabídku na práci snů. V té době jsem v televizi moderoval Hitparádu, klipový týdeník 0106, Superset, Anděly, ale moderovat turné Gotťáka to bylo něco úplně jiného. Hlavním hostem byla tenkrát Helena a mě ani nenapadlo zamýšlet se nad tím, jestli budou ti dva zpívat v?roce 2017. Fandím jim. Jsou neuvěřitelně stateční a pracovití.

Jak jste prožíval jako duchovní otec Výročních cen akademie (Anděl) problémy s touto akcí a jak se vám nakonec líbilo letošní pojetí udílení cen?
Vždycky, když to vypadá, že ty ceny nebudou, je mi z?toho divně. Jsem rád, že to nakonec dopadlo dobře, takže obdivuji ty, kteří ceny akademie zachránili.

Jste spoluautorem několika muzikálů a v Pomádě jste i hrál. Troufl byste si podílet se na dalším, nebo jich je u nás už dost?
Muzikálů nebude nikdy dost a je přirozené, že vznikají a zanikají. Některé se hrají jen chvíli a nezaujmou, jiné se stanou fenoménem. Náš muzikál Jack Rozparovač dojde příští rok v Soulu k tisícovce repríz. Momentálně spolupracuji s Vašo Patejdlem a Radimem Vaňkem na HIT muzikálu s pracovním názvem Bláznivé hry. Nechte se překvapit. Díky Pomádě jsem potkal mnoho kamarádů, se kterými spolupracuji dodnes, ať už jsou to Roman Vojtek, Šárka Marková, Jan Urban nebo Ondřej Hejma.

Jak moc se proměnily diskotéky od dob, kdy jste s nimi začínal?
Hodně a vlastně vůbec. Záleží, na jakou jdete. Já to mám stále stejné – snažím se pobavit ty, kteří tam momentálně jsou, a využívám k tomu vše, co jde. Světla, zvuk, písničky, mikrofon, alkohol. To je stále stejné. Jediný rozdíl je, že se nedělají přestávky jako dřív, takže se lidé méně seznamují a pijí.

Čemu se nyní kromě moderování v Českém rozhlase věnujete a co nového chystáte?
Například připravuji k vydání dvě knihy, obě vyjdou příští rok a každá je úplně jiná a pro jiného čtenáře. Jako producent jsem připravil album Lenky Graf Láska věčná, což je crossover mezi klasikou a popem. Hlavně mě baví být moderátorem, protože je to každý den něco jiného. Jiné prostředí, jiný úkol, jiný divák.

Co nejraději děláte ve volném čase?
Hlavně se snažím hrát tenis. Slunce, antuka, trenýrky, triko, tenisky, raketa – to je nádhera.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek