metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Větší foto
Psi na vodítku. | foto: extremedogs.webnode.cz

Pes na třicetimetrovém vodítku? Žádný problém

  8:57
Po patnácti letech naprosté svobody na chodnících stanovuje "vodítková psí vyhláška“ především povinnost mít svého psa na většině území metropole uvázaného na vodítku. Magistrát ji bude projednávat příští měsíc, a jak se už ukazuje, nebude všespásná. Vyvstává totiž otázka – jak má být vodítko dlouhé?

„Stala se mi nepříjemná příhoda se psem na dlouhém vodítku, které mělo snad dvacet metrů,“ stěžuje si pejskařka Miluše Tichotová na neohleduplnost některých majitelů psů.

Správná délka je však definována pouze výrobcem podle rasy a velikosti psa. Ten se ale obvykle řídí heslem náš zákazník, náš pán. „Vyráběli vodítka v délce od třiceti centimetrů do až třiceti metrů,“ říká David Hampl z firmy vyrábějící vodítka Zoopo.

Podle mluvčího pražských strážníků Rudolfa Rubeše vodítkem může být cokoliv. Stačí mít psa přivázaného. „Pokud si majitel psa jako vodítko zvolí dvacetimetrový provaz, z hlediska zákona nelze nic vytknout,“ vysvětluje Rubeš.

Jediné řešení podle něj nabízí zákon o pozemních komunikacích, podle kterého se k sobě musí chodci chovat ohleduplně. „Pokud majitel způsobí svojí nedbalostí škodu, či dokonce úraz, sám nese plnou zodpovědnost,“ varuje Rubeš.

Ačkoliv by nová vyhláška měla za problémem udělat tlustou čáru, podle magistrátu se jím zabývat nebude. „Úprava parametrů vodítka není předmětem vyhlášky,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy